Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-169/07/JLE
z 6 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-169/07/JLE
Data
2007.08.06



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
obrót
obrót papierami wartościowymi
obrót papierami wartościowymi
papier
papier wartościowy


Pytanie podatnika
Czy wynagrodzenie Banku uzyskane z tytułu nabycia dłużnych papierów wartościowych oraz późniejszej ich sprzedaży, tj. dyskonto, odsetki i zysk ze sprzedaży dłużnych papierów wartościowych (którym jest dodatnia różnica między ceną zbycia a ceną zakupu dłużnego papieru wartościowego) stanowi obrót w rozumieniu art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

W związku z wnioskiem z dnia 10.05.2007 r. (data wpływu 22.05.2007 r.) – w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)

uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe. Uzasadnienie

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż jednym ze stałych i ciągłych elementów działalności Banku jest nabywanie dłuznych papierów wartosciowych (np. obligacji lub bonów). Żródłem finansowania zakupu tych papierów wartosciowych mogą być zarówno środki uzyskane przez Bank w formie depozytów (rachunków) klientów Banku, a także środki własne Banku. Jako posiadacz dłużnych papierów wartosciowych Bank otrzymuje wynagrodzenie w postaci odsetek bądź dyskonta. Ponadto, w przypadku sprzedaży papierów przed terminem ich wykupu przez emitenta, Bank otrzymuje wynagrodzenie w postaci dodanej róznicy pomiędzy ceną zbycia a ceną zakupu dłużnego papieru wartościowego. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie szczególnych zasad rachunkowości banków, Bank klasyfikuje nabyte dłużne papiery wartościowe jako: aktywa finansowe przeznaczone do obrotu, aktywa finansowe dostępne do sprzedaży, aktywa finansowe utrzymywane do terminu zapadalności.

W związku z powyżej przedstawionym stanem faktycznym, Podatnik zwrócił się z pytaniem: czy wynagrodzenie Banku uzyskane z tytułu nabycia dłużnych papierów wartosciowych oraz późniejszej ich sprzedazy, tj. dyskonto, odsetki i zysk ze sprzedazy dłuznych papierów wartościowych (którym jest dodatnia różnica między ceną zbycia a ceną zakupu dłużnego papieru wartosciowego) stanowi obrót w rozumieniu art. 29 ustawy o VAT...

Odnosząc się do opisanego stanu faktycznego Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie uzasadnia swoje stanowisko jak niżej:W myśl przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz 535 ze zm.) czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług jest m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Zgodnie natomiast z art. 29 ust. 1 ww. ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzezeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwote należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane detacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przze podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Przepis ten, zdaniem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego obejmuje także swym zakresem usługi pośrednictwa finansowego w zakresie nabywania i zbywania dłużnych papierów wartosciowych. Zatem w przypadku świadczenia usług posrednictwa finansowego w zakresie nabywania i zbywania dłuznych papierów wartosciowych, podstawa opodatkowania (obrotem) w podatku od towarów i usług, będą suma odsetek, dyskonto oraz zysk ze sprzedaży dłużnych papierów wartosciowych, rozumiany jako dodatnia róznica między ceną zbycia a cena zakupu dłużnego poamieru wartościowego. Stanowia one zatem, w świetle ustawy o VAT, wynagrodzenie, o którym mowa w art. 29 ust 1 ustawy.

Niniejsza interpretacja dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego zawartego we wniosku w oparciu o stan prawny obowiązujacy w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj