Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423–321/07/MF
z 27 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423–321/07/MF
Data
2007.08.27



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Różnice kursowe


Słowa kluczowe
kurs faktycznie zastosowany
średni kurs NBP


Pytanie podatnika
Czy “faktycznie zastosowany kurs waluty z dnia” jest to kurs waluty obowiązujący w banku, w którym podatnik posiada rachunek bankowy?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 4, art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Z 2006r. Nr 217 poz. 1590), po rozpatrzeniu wniosku Spółki w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

postanawia

uznać stanowisko Spółki za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka eksportuje towary. Do celów opodatkowania podatkiem dochodowym przychody rozliczane są zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W dniu wpływu należności na rachunek bankowy Spółka księguje przychód otrzymany na rachunek bankowy po “faktycznie zastosowanym kursie waluty z tego dnia”, czyli po kursie zakupu banku w którym Spółka ma rachunek bankowy.

Różnice kursowe rozliczane są zgodnie z art. 15a updop.

W świetle powyższego stanu faktycznego, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka wnosi o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie:

Czy “faktycznie zastosowany kurs waluty z dnia” jest to kurs waluty obowiązujący w banku, w którym podatnik posiada rachunek bankowy?

Zdaniem Wnioskodawcy prawidłowym jest stosowanie kursów sprzedaży i zakupu banku jako faktycznie zastosowanych kursów waluty z dnia. Na rozróżnienie “faktycznie zastosowanych kursów waluty z dnia” i kursów średnich NBP w rozumieniu art. 15a ust. 6 wskazuje art. 15a ust. 4.

Odnosząc się do opisanego stanu faktycznego Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, uznając stanowisko Spółki za prawidłowe, informuje co następuje:

Zgodnie z art.15a ust.2 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej updop) dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia. Natomiast art. 15a ust. 3 pkt 1 updop stanowi, że ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że Spółka rozliczając różnice kursowe za pomocą faktycznie zastosowanego kursu waluty z dnia, stosuje kurs waluty obowiązujący w danym banku w dniu transakcji.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiują pojęcia faktycznie zastosowanego kursu waluty. Należy stwierdzić, że kurs faktycznie zastosowany to taki, po jakim dokonuje się wyceny w danym dniu transakcji walutowej (przeliczenia waluty obcej). Tym samym należy stwierdzić, że w sytuacji przedstawionej przez Spółkę, faktycznie zastosowanym kursem waluty jest kurs banku zastosowany do przeliczenia waluty obcej. Kurs ten ogłaszany jest przez bank, w którym podatnik posiada swój rachunek. Ogłoszenie kursu ma formę powszechną (kurs waluty nie wynika z umowy zawartej między Spółką a bankiem w przypadku konkretnej transakcji przewalutowania), czyli jest skierowane do wszystkich podmiotów korzystających z usług banku i jest wynikiem wewnętrznych kalkulacji ekonomicznych danego banku. W sytuacji, kiedy przy obliczeniu wartości różnic kursowych nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty, np. przy korzystaniu z rachunków walutowych, wówczas zgodnie z art. 15a ust. 4 updop uzasadnione jest przyjęcie kursu średniego, ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego operacje walutowe.

Ponadto, zwrócić należy uwagę na fakt, że zgodnie z art. 15a ust. 5 updop, jeżeli faktycznie zastosowany kurs waluty jest wyższy lub niższy odpowiednio o więcej niż powiększona lub pomniejszona o 5% wartość kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień faktycznie zastosowanego kursu waluty, wówczas może on podlegać badaniu przez organy podatkowe.

Mając na uwadze wskazane wyżej okoliczności, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie orzekł jak w sentencji.

Zawarta w niniejszym postanowieniu interpretacja odnosi się do przedstawionego przez podatnika we wniosku stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, jednakże jest wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do momentu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego urzędu, w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia. Zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu oraz uzasadnienie przyczyn uznania interpretacji zawartej w niniejszym postanowieniu za niewłaściwą.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj