Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jarosławiu
US-I/415-7/07
z 30 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-I/415-7/07
Data
2007.08.30



Autor
Urząd Skarbowy w Jarosławiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Osoby prawne jako płatnicy


Słowa kluczowe
depozyty
obowiązek płatnika
odsetki
płatnik
postępowanie cywilne
postępowanie karne
postępowanie karne skarbowe
postępowanie sądowe


Pytanie podatnika
Dot. prawidłowości postępowania Sądu przy wypłacie odsetek od depozytów stanowiących własność osób prawnych wymienionych w art. 3 ust. 1 oraz ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Tożsamy z
157772, 142981


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu, działając na podstawie przepisów:

  • art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.)
  • art. 21 ust. 1 pkt 1, art. 26 ust. 1, ust. 3, ust. 3a, art. 26a ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.)

po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.06.2007 r. o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 28.06.2007 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że: Sąd przechowuje w banku, na rachunku pomocniczym sum depozytowych, depozyty pieniężne stanowiące własność osób prawnych oraz innych jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej złożone w związku z sądowym postępowaniem karnym, karnym skarbowym, cywilnym w sprawach o wykroczenia. Są to w szczególności kaucje, wadia oraz sumy stanowiące przedmiot sporu otrzymane w związku z postępowaniem sądowym.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29.06.2006 r. w sprawie gospodarki finansowej jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych oraz trybu postępowania przy przekształcaniu w inną formę organizacyjno-prawną określa, iż oprocentowanie sum depozytowych stanowiących własność osób fizycznych, prawnych i innych jednostek nieposiadających osobowości prawnej powiększa ich wartość. Z kolei rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21.12.2006 r. w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia gospodarki finansowej i działalności inwestycyjnej sądów powszechnych stanowi, że oprocentowanie sum depozytowych stanowiących własność osób fizycznych i prawnych i innych jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, po potrąceniu kosztów związanych z prowadzeniem rachunku bankowego – powiększa ich wartość.

Sąd Rejonowy w Jarosławiu wypłacając odsetki podatnikom, którzy mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 25.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.) nie pobiera zaliczek na podatek dochodowy oraz nie składa do Urzędu Skarbowego stosownej deklaracji. Jednocześnie wypłacając odsetki podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 2 ww. ustawy Sąd na podstawie art. 26 jako płatnik :

  • pobiera w dniu dokonania wypłaty 20% zryczałtowany podatek dochodowy i przekazuje go do dnia 7 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano odsetki, na rachunek urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych,
  • winien przesłać podatnikom i Urzędowi Skarbowemu informację o dokonanych wypłatach i pobranym podatku (IFT-2/IFT-2R) w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym,
  • winien przesłać do Urzędu Skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych w terminie do końca pierwszego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym wystąpił obowiązek podatkowy roczną deklarację CIT-10R.

Pytania podatnika dotyczą:

  • słuszności uznania, iż wypłata odsetek od depozytów stanowiących własność osób prawnych nie rodzi po stronie Sądu obowiązku ani pobrania zaliczek na poczet podatku dochodowego, ani złożenia do urzędu skarbowego stosownych deklaracji,
  • prawidłowości postępowania Sądu przy wypłacie odsetek od depozytów stanowiących własność osób prawnych wymienionych w art. 3 ust. 2 ww. ustawy (którzy nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu).

Zdaniem podatnika: Sąd w przedstawionych sprawach postępuje zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Ustosunkowując się do treści zapytania oraz przedstawionego stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu, uznaje stanowisko Sądu za prawidłowe.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.) podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 przychodów z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z prawa do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego, w tym także środka transportu, oraz za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how) – ustala się w wysokości 20% przychodu.

Z kolei w myśl art. 26 ust. 1, ust. 3 i ust. 3a ww. ustawy osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanych od podatnika certyfikatu rezydencji. Płatnicy kwoty pobranego podatku przekazują w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby podatnika, a w przypadku podatników wymienionych w art. 3 ust. 2 – na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Płatnicy są również obowiązani przesłać podatnikom, o którym mowa w art. 3 ust. 2, oraz urzędowi skarbowemu – informację o dokonanych wypłatach i pobranym podatku według ustalonego wzoru (IFT-2/IFT-2R). Informacja ta powinna być przesłana w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano wypłat.

Na podstawie art. 26a w terminie do końca pierwszego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku, płatnicy, o których mowa w art. 26 są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu karbowego właściwy według siedziby podatnika, a w przypadku podatników wymienionych w art. 3 ust 2 – do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, roczne deklaracje sporządzone według ustalonego wzoru (CIT-10R).

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz wskazane wyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy stwierdzić, iż wypłacanie odsetek od depozytów podatnikom, którzy mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie rodzi po stronie Sądu obowiązku ani pobrania zaliczek na podatek, ani też złożenia do urzędu skarbowego stosownej deklaracji. Natomiast w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 ww. ustawy Sąd dokonując zwrotu sumy depozytowej wraz z należnymi odsetkami jest zobowiązany jako płatnik do pobrania w dniu dokonania wypłaty, 20% zryczałtowany podatek dochodowy od sumy wypłaconych odsetek, z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 21 i 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz do sporządzenia stosownych informacji i deklaracji podatkowych, o których mowa w cytowanych wyżej przepisach.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj