Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PB3-423-84/07-6/MS
z 14 listopada 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PB3-423-84/07-6/MS
Data
2007.11.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych


Słowa kluczowe
aport
koszty uzyskania przychodów
nakłady
spółki
środek trwały
wartość rynkowa
wartość środków trwałych
zbycie


Istota interpretacji
Za koszt uzyskania przychodu związany ze zbyciem nie zakończonej inwestycji mającej na celu wytworzenie środka trwałego należy uznać sumę nakładów wniesionych aportem, ustaloną przez Spółkę na dzień wniesienia aportu (nie wyższą niż wartość rynkowa) oraz nakładów na ten środek dokonanych bezpośrednio przez Spółkę przed zbyciem



Wniosek ORD-IN 934 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 14.08.2007r. (data wpływu 16.08.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodu w momencie zbycia przez Spółkę środków trwałych w budowie otrzymanych w formie aportu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16.08.2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów w momencie zbycia przez Spółkę środków trwałych w budowie otrzymanych w formie aportu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

Spółka została utworzona w dniu 13 listopada 2006 roku i w grudniu 2006 roku rozpoczęła działalność. Skoro Spółka rozpoczęła działalność w drugiej połowie roku kalendarzowego przyjęła rok podatkowy zgodny z rokiem kalendarzowym, to zgodnie z art. 8 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jej pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność, co oznacza, że pierwszy rok podatkowy Spółki zakończy się w dniu 31 grudnia 2007roku.

W 2007 roku kapitał zakładowy Spółki zostanie podwyższony, przy czym podwyższenie kapitału zakładowego zostanie pokryte w drodze wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci przedsiębiorstw wniesionych przez inne spółki („Przedsiębiorstwa”). Każde wnoszone Przedsiębiorstwo stanowi zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 551 Kodeksu Cywilnego (KC). W szczególności, w skład wnoszonych Przedsiębiorstw wchodzą wszystkie przenaszalne składniki majątkowe takie jak:

  1. środki trwałe (w tym grunty/prawo użytkowania wieczystego oraz budynki wraz z wyposażeniem),
  2. inne rzeczowe składniki majątkowe (w tym produkcja w toku oraz środki w budowie),
  3. prawa oraz zobowiązania wynikające z umów (w tym handlowe i kredytowe),
  4. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej,
  5. inne składniki przedsiębiorstw w rozumieniu art. 551KC należące do spółek wnoszących aport.

Nominalna wartość udziałów wydanych przez Spółkę w zamian za każde z Przedsiębiorstw będzie równa lub wyższa od wartości rynkowej składników majątkowych wchodzących w skład wnoszonego Przedsiębiorstwa (wartość firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będzie dodatnia). Po wniesieniu Przedsiębiorstw aportem do Spółki, Spółka będzie kontynuowała prowadzoną dotychczas przez spółki wnoszące aport działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia Przedsiębiorstw.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (oznaczone nr 4):

Czy w przedmiotowym zdarzeniu przyszłym, w przypadku zbycia przez Spółkę środków trwałych w budowie otrzymanych w formie aportu, za koszt uzyskania przychodu z tego tytułu należy uznać wartość tych środków ustaloną przez Spółkę na dzień aportu (nie wyższą jednak niż wartość rynkowa) powiększoną o nakłady dokonane na te środki przez Spółkę przed zbyciem...

W ocenie Spółki, zgodnie z przepisami podatkowymi:

  1. Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku nowelizującej ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych , „podatnicy, których rok podatkowy rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2007 roku i kończy się po tym dniu, stosują do przyjętego przez siebie roku podatkowego ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006roku”.
  2. Zgodnie z art. 15 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) w wersji obowiązującej do 31 grudnia 2006 roku, „kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów (…), z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1”.
  3. Art. 16 ust.1 tej ustawy nie zawiera żadnego przepisu uniemożliwiającego zaliczenie wartości składników majątkowych ustalonych na dzień aportu (nie wyższej niż ich wartość rynkowa) do kosztów podatkowych z tytułu zbycia tych składników.

Zdaniem Spółki, zgodnie z oczywistą literalną i logiczną wykładnią powyżej cytowanych przepisów (art. 2 ustawy nowelizującej ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w wersji obowiązującej do 31 grudnia 2006 roku ani w wersji obowiązującej od dnia 31 grudnia 2006 roku) w przedmiotowym stanie faktycznym, w przypadku zbycia przez Spółkę środków trwałych w budowie otrzymanych w formie aportu, za koszt uzyskania przychodu z tego tytułu należy uznać wartość tych środków ustaloną przez Spółkę na dzień aportu (nie wyższą jednak niż wartość rynkowa) powiększoną o nakłady dokonane na te środki przez Spółkę przed zbyciem.

Powyższe stanowisko Spółka potwierdza następującymi interpretacjami prawa podatkowego wydanymi na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006r.:

  • postanowieniem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z dnia 1 września 2005 roku ( sygnatura: DP5/423-41/05/63075), zgodnie z którym „dochodem z tytułu odpłatnego zbycia gruntu jest przychód uzyskany ze sprzedaży gruntu (wniesionego uprzednio do Spółki w formie aportu) pomniejszony o koszty uzyskania przychodu, które stanowi wartość gruntu ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia aportu”.
  • postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu z dnia 17 października 2005 roku (sygnatura: PDP/423-13/05) zgodnie, ż którym „opodatkowaniu podlegać będzie natomiast nadwyżka wartości, tj. dodatnia różnica miedzy ceną składnika majątku wniesionego aportem, a jego wartością ujętą w księgach”.
  • postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim z dnia 17 czerwca 2005 roku (sygnatura: US.I-1/A-423-3/05), zgodnie z którym stanowisko Spółki, że „(…)” zużycie obrotowych składników majątkowych tj. materiałów, narzędzi i sprzedanych wyrobów gotowych, nabytych w formie aportu w wysokości przekraczającej wysokość kapitału zakładowego może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, gdyż ich wykorzystanie w celu osiągnięcia przychodu jest niezbędne” zostało podzielone przez organ podatkowy.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Z treści wniosku złożonego przez Spółkę wynika, że nabyte w formie wkładu niepieniężnego, wchodzące w skład przedsiębiorstwa, inwestycje w toku (środki trwałe w budowie) Spółka zamierza kontynuować ponosząc dodatkowe nakłady na wytworzenie środków trwałych. Jednakże przed zakończeniem inwestycji dojdzie do ich zbycia, w związku z czym konieczne jest ustalenie kosztu uzyskania przychodu związanego ze zbyciem środków trwałych w budowie.

Zgodnie z art. 15 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r. (które to brzmienie przepisów należy mieć na względzie w przedmiotowej sprawie z uwagi obowiązujący w Spółce rok podatkowy ), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Aby określić te koszty należy wziąć pod uwagę wartość nakładów poniesionych bezpośrednio przez Spółkę oraz wartość nakładów przejętych w formie aportu. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie określa wprost zasad, które należy zastosować przy określaniu wartości przejętych nakładów, jednakże należy zauważyć, że wydanie udziałów w zamian za wkład niepieniężny stanowi szczególną formę wydatku Spółki na nabycie składników majątku, w przedmiotowej sprawie wchodzących w skład przedsiębiorstwa. Jak wynika z wniosku, wartość firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będzie dodatnia, co oznacza że nominalna wartość udziałów wydanych przez Spółkę w zamian za każde z Przedsiębiorstw będzie równa lub wyższa od wartości rynkowej składników majątkowych wchodzących w skład wnoszonego Przedsiębiorstwa. W tej sytuacji należy uznać, że wartość nakładów na środki trwałe w budowie wniesione w formie aportu stanowi ich wartość ustalona przez Spółkę na dzień wyceny aportu, nie wyższa jednak niż wartość rynkowa. W tym przypadku należy mieć na względzie także przepis art. 16g ust. 12 ww. ustawy.

Reasumując powyższe, za koszt uzyskania przychodu związany ze zbyciem nie zakończonej inwestycji mającej na celu wytworzenie środka trwałego należy uznać sumę nakładów wniesionych aportem, ustaloną przez Spółkę na dzień wniesienia aportu (nie wyższą niż wartość rynkowa) oraz nakładów na ten środek dokonanych bezpośrednio przez Spółkę przed zbyciem.

W świetle obowiązującego do 31.12.2006r. stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego do 31.12.2006r.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj