Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PO1/423-93/07/72873
z 5 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO1/423-93/07/72873
Data
2007.09.05



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dostawa towarów
odsetki
ogólne zasady opodatkowania
umorzenie
zobowiązanie


Pytanie podatnika
Czy umorzenie przez kontrahentów Spółki odsetki od zobowiązań z tytułu dostawy towarów i usług są obojętne podatkowo?


P o s t a n o w i e n i e

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawieart. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 30.06.2007 r. w związku z art.4 ust.1 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), w odpowiedzi na wniosek Spółki, znak 2250, z dnia 22 czerwca 2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 25 czerwca 2007 r.), - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskodawca następująco przedstawia stan faktyczny: kontrahenci Spółki umarzają odsetki od zobowiązań z tytułu dostaw towarów i usług. Podstawą dla w/w czynności jest pismo Spółki zawierające prośbę o umorzenie. Zgoda wierzyciela wyrażana jest w sposób konkludentny (strony traktują daną kwotę za umorzoną); przy czym nie zachodzą okoliczności określone w art. 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 wraz ze zm.)- zwanej dalej ustawą o pdop.

Zdaniem Spółki powyższe zdarzenia gospodarcze są obojętne podatkowo. Odsetki wywołują skutek podatkowy wyłącznie w przypadku ich kasowego otrzymania lub zapłaty. Wynika z tego, że brak fizycznego wypływu środków pieniężnych z tytułu zapłaty odsetek nie wywołuje skutku podatkowego. Ponadto w opinii Spółki, w/w zdarzenia nie stanowią również nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu art.12 ust.1 pkt 2 ustawy o pdop, gdyż nie dochodzi do świadczenia ze strony wierzyciela na rzecz dłużnika. Warunkiem koniecznym uznania nieodpłatnego świadczenia za przychód jest jego otrzymanie. Jeżeli nie dochodzi w ogóle do spełnienia świadczenia, to nie można mówić o uzyskaniu przychodu.

Odnosząc się do przedstawionego przez Wnioskodawcę stanowiska Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego stwierdza co następuje:

Zasady opodatkowania odsetek regulują m.in. takie przepisy ustawy o pdop jak art. 12 ust. 4 pkt 2 oraz art. 16 ust. 1 pkt 11, z których wynika, że odsetki stają się przychodem dla wierzyciela dopiero w momencie ich faktycznego otrzymania i odpowiednio kosztem uzyskania przychodów u dłużnika w momencie ich zapłacenia. W przypadku ich umorzenia odsetki takie nie stanowią u dłużnika kosztów uzyskania przychodów a u wierzyciela przychodów. Umorzenie odsetek od zaległych zobowiązań Spółki nie generuje także powstania nieodpłatnych świadczeń u dłużnika, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o pdop.

Należy także wskazać, iż na takim stanowisku stoi również Ministerstwo Finansów, które w piśmie z dnia 13.01.1999 r., sygn. PB3-5912-722-604/HS/98 stwierdziło, iż dla odsetek określony został, inny tryb i zasady opodatkowania niż dla przychodów związanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art.12 ust.3 ustawy o pdop. Tak więc, zgodnie z powołanymi przepisami, „odsetki od należności (...), naliczone, lecz nie otrzymane zgodnie z warunkami umowy, nie stanowią u wierzyciela przychodów. Odsetki takie są przychodami w dacie faktycznego otrzymania i odpowiednio w tej samej dacie zapłacone przez dłużnika są jego kosztami uzyskania przychodów. Oznacza to, że podjęte przez strony umowy decyzje odnośnie odsetek nie zapłaconych o ich umorzeniu, odroczeniu terminów płatności odsetek (prolongowaniu), obniżeniu oprocentowania, całkowitym lub częściowym zaniechaniu naliczania odsetek zarówno u wierzyciela, jak i dłużnika są podatkowo obojętne chyba że zachodzą okoliczności określone w art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych”.

Reasumując: fakt umorzenia przez kontrahentów Spółki, będących jej wierzycielami, należnych odsetek od zobowiązań z tytułu dostaw i usług będzie dla Spółki jako dłużnika podatkowo obojętny.

Mając na uwadze powyższe, Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dniu złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, stosownie do art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia, stosownie do art. 222 w związku z art. 239 powołanej ustawy..



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj