Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/FB1/415/43/07/AM
z 13 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/FB1/415/43/07/AM
Data
2007.09.13



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
aport
przychód
wkłady niepieniężne
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
Czy w Spółce nie powstanie opodatkowany przychód w przypadku wniesienia do spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego, którym jest budynek oraz prawo wieczystego użytkowania gruntu pod tym budynkiem, stanowiące zorganizowaną część przedsiębiorstwa?


Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że od 2006r. jest ona wieczystym użytkownikiem nieruchomości położonej w Warszawie i właścicielem budynku biurowo-usługowego znajdującego się na tej nieruchomości. Lokale biurowe i usługowe znajdujące się w budynku, którego Spółka jest właścicielem są wynajmowane osobom trzecim. Oprócz wynajmu lokali Spółka prowadzi również działalność polegającą na świadczeniu usług inżynierskich. W związku z tym zatrudnia pracowników i współpracowników którzy realizują projekty na zlecenie klientów.Spółka nabyła prawo wieczystego użytkowania nieruchomości wraz z prawem własności do budynku w wyniku wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa przez jedynego udziałowca Spółkę Akcyjną.Zgromadzenie Wspólników Spółki zamierza w 2007r. podjąć uchwałę, na podstawie której do nowoutworzonej spółki kapitałowej, którą będzie w zależności od decyzji akcjonariuszy – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna Spółka wniesie powyższe prawa, w szczególności:prawo wieczystego użytkowania nieruchomości;prawo własności budynku,umowy o dostawę mediów do budynku,umowy o świadczenie usług związane z budynkiem,umowy o pracę z pracownikami,zobowiązania oraz należności związane z nieruchomością i budynkiem.Po wniesieniu wkładu do spółki kapitałowej składnikiem majątku Spółki będą udziały w spółce kapitałowej, do której zostanie wniesiony wyżej wymieniony wkład niepieniężny. Spółka będzie również prowadziła działalność inżynierską.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Strona wnosi o ustosunkowanie się do kwestii, czy w Spółce nie powstanie opodatkowany przychód w przypadku wniesienia do spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego, którym jest budynek oraz prawo wieczystego użytkowania gruntu pod tym budynkiem, stanowiące zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Zdaniem Spółki wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci prawa wieczystego użytkowania nieruchomości, własności budynku, umów o dostawę mediów do budynku, umów o świadczenie usług związanych z budynkiem, umów o pracę z pracownikami oraz zobowiązań i należności związanych z nieruchomością i budynkiem stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 7 w związku art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.Spółka wyjaśnia, że organizacyjne wyodrębnienie polega na tym, że określona działalność Spółki dotycząca każdej ze sfer działalności, tj. wynajmu powierzchni użytkowych i działalność inżynierska, jest prowadzona odrębnie i niezależnie od pozostałych.

Finansowe wyodrębnienie polega na tym, iż plan kont Spółki pozwala na ustalenie wydatków i przychodów poniesionych w związku z prowadzeniem każdej z tych działalności. Jednocześnie Strona wskazuje, iż przesłanką stwierdzenia, że przejmowany majątek stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest możliwość samodzielnego funkcjonowania każdej z tych spółek po dokonanym podziale przez wydzielenie.Wnioskodawca uważa, że wniesienie wkładu niepieniężnego w tym kształcie spowoduje, iż część działalności przedsiębiorstwa prowadzonego przez Spółkę zostanie w całości wniesiona do nowej spółki kapitałowej. W efekcie, w tym zakresie Spółka zaprzestanie działalności operacyjnej, a składnikiem majątku Spółki staną się udziały w spółce kapitałowej, do której zostanie wniesiony wkład niepieniężny.

W opinii Spółki wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej nie powoduje powstania przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie mają następujące przepisy prawa podatkowego:art. 4a pkt 4 i art.12ust.1 pkt.7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 roku Nr 54, poz. 654 z późn. zm.),

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności: nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.Przepis art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, iż zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa - jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Wyjaśnienia wymaga wobec powyższego pojęcie przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwem jest zgodnie z art. 4a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. Stosownie do uregulowań art. 551 ustawy z dnia 23.04.1964r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964r. Nr 16 poz. 93 z późn. zm.) przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej i obejmuje ono w szczególności: oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa), własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości, prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych, wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne, koncesje, licencje i zezwolenia, patenty i inne prawa własności przemysłowej, majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne, tajemnice przedsiębiorstwa, księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Z przedstawionego w przedmiotowym wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zamierza wnieść jako wkład niepieniężny do spółki kapitałowej zorganizowaną część swego przedsiębiorstwa, która zgodnie z powołanymi powyżej przepisami winna być wyodrębnionym organizacyjnie i finansowo zespołem składników materialnych i niematerialnych. Ważnym jest fakt, iż Strona po wniesieniu wkładu niepieniężnego zaprzestanie działalności operacyjnej w tej sferze, która stanowi przedmiot wkładu niepieniężnego.

Wymieniony zespół składników materialnych i niematerialnych stanowi zatem zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.Zgodnie z treścią przepisu art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów zalicza się nominalną wartość udziałów w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Wniesienie jako aportu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części nie powoduje powstania przychodu do opodatkowania zarówno po stronie wnoszącego, jak i spółki, do której aport jest wnoszony.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj