Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US.VII/423-10/07
z 20 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I US.VII/423-10/07
Data
2007.08.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
aport
podatek od czynności cywilnoprawnych
podwyższenie kapitału zakładowego
związek z przychodem


Pytanie podatnika
Czy koszt podatku PCC Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Tożsamy z
143323, 124337, 122719, 142470
Rozbieżny z
151832


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie działając na podstawie:

  • art. 14a §1, § 3 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z art. 4 ust 1 - ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590)
  • art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3, art. 12 ust. 4 pkt 4, art. 15 ust. 1, ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.),

po rozpatrzeniu pisma „M” Sp. z o. o. z dnia 15.05.2007r., znak: L.Dz.KG 3/05/2007, z datą wpływu do tut. urzędu 26.07.2007 r., w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego - postanawia uznać stanowisko Strony w przedmiotowym wniosku za nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 15.05.2007r., znak: L.Dz.KG 3/05/2007 z datą wpływu do tutejszego Urzędu 26.07.2007 r. „M.” Sp. z o. o. zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Firma „M.” Sp. z o.o., w marcu bieżącego roku złożyła deklaracje PCC wraz z zapłatą podatku od czynności cywilno-prawnych w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego. Wątpliwości Podatnika dotyczą prawidłowości interpretacji przepisów w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w związku z czym Strona zadaje pytanie, cytuję: „Czy koszt tego podatku Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów”?

Zdaniem Spółki w toku działalności gospodarczej niekiedy konieczne staje się podwyższenie pierwotnie ustalonej wysokości kapitału zakładowego. Operacja podwyższenia kapitału zakładowego wiąże się z określonymi wydatkami, do których można zaliczyć m.in. koszt podatku od czynności cywilnoprawnych. Według Podatnika wydatek ten jest kosztem uzyskania przychodów, bo jak dalej pisze we wniosku kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Koszty związane z podwyższeniem kapitału zakładowego mają niewątpliwy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie spółki, co z kolei warunkuje prowadzenie działalności gospodarczej i osiąganie z tego tytułu przychodów. Jednocześnie katalog negatywny wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów nie wymienia wydatków związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz zapytania Podatnika, Naczelnik I Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Warunkiem uznania wydatków za koszt uzyskania przychodu jest istnienie pomiędzy nim a osiągnięciem przychodu związku przyczynowo-skutkowego, czyli wykazanie, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu. Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie powoduje powstania przychodu w tej spółce co wynika z zapisu art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy podatkowej, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie między innymi kapitału zakładowego.

Ponadto art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 tejże ustawy, pozostający w związku z powołanym wyżej przepisem stanowi, iż przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Skutkiem tego uregulowania jest przyjęcie, że związane z tymi przychodami koszty, w tym przypadku opłacony od czynności cywilnoprawnych podatek od zmiany umowy spółki., są neutralne podatkowo, tj. nie mogą pomniejszać przychodów uzyskiwanych z innych źródeł, ponieważ są związane z przychodem niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym

Reasumując wydatki poniesione przez Spółkę, związane z podwyższeniem kapitału zakładowego takie jak podatek od czynności cywilnoprawnych nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ust. 1 w/w ustawy podatkowej, gdyż są związane z przychodem nie podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj