Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PO2/423-47/07/42525
z 22 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO2/423-47/07/42525
Data
2007.05.22



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
doradztwo gospodarcze
emisja akcji
giełda
koszty pośrednie
podwyższenie kapitału
potrącalność kosztów
usługi doradcze


Pytanie podatnika
Czy opisane we wniosku koszty ponoszone przez Spółkę w związku z wejściem na giełdę są kosztami uzyskania przychodu oraz czy powinny być kwalifikowane jako koszty bezpośrednio czy pośrednio związane z przychodem?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku znak FG/FPR/873-000-68-29/29/2006 z dnia 13.03.2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 14.03.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie odpowiedzi na pytanie dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych odnośnie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oznaczonego numerem V stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny. Decyzją większościowego akcjonariusza Wnioskodawcy (Spółki) ma nastąpić prywatyzacja Spółki poprzez sprzedaż akcji na giełdzie papierów wartościowych. Wprowadzenie Spółki na giełdę jest działaniem niezbędnym w celu zapewnienia dynamicznego rozwoju firmy i uzyskania wyższych przychodów poprzez pozyskanie dodatkowego kapitału. Na giełdę zostaną wprowadzone akcje będące obecnie w posiadaniu głównych akcjonariuszy Spółki, w tym Skarbu Państwa, oraz dodatkowo wyemitowane akcje, które podwyższą kapitał zakładowy Spółki. Pozyskane ze sprzedaży akcji środki pieniężne w części podwyższą kapitał zakładowy Spółki, w części zostaną przeznaczone dla akcjonariuszy w zamian za sprzedane akcje. Przed wejściem na giełdę Spółka będzie musiała ponieść różnego rodzaju wydatki, np. z tytułu zakupu usług doradczych, koszty związane z wprowadzeniem Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, koszty emisji dodatkowych akcji, koszty ogłoszeń, opłaty jednorazowe związane z procedurami dopuszczeniowymi.

Zapytanie Spółki w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych dotyczy kwestii czy koszty ponoszone przez Spółkę w związku z wejściem na giełdę są kosztami uzyskania przychodu oraz czy powinny być kwalifikowane jako koszty bezpośrednio czy pośrednio związane z przychodem. Zdaniem Spółki koszty ponoszone przez Spółkę w związku z wejściem na giełdę są kosztami uzyskania przychodu i winny być kwalifikowane jako pośrednio związane z przychodem. Celem wejścia na giełdę jest rozwój firmy, który przyczyni się do zwiększenia obrotów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Odnosząc się do złożonego zapytania Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. W ocenie Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego wydatki, o których mowa we wniosku, mieszczą się w zakresie wydatków, o których mowa w ww. art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy; zdaniem tut. Organu wydatki te winny być traktowane jako koszty pośrednio związane z przychodami podatnika osiąganymi w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, podobnie traktowane być winny wydatki dotyczące emisji akcji, a nie łączone tylko z samym faktem podwyższenia kapitału zakładowego, tytułem którego Spółka uzyska przychody, do których zastosowanie znajdować będzie art. 12 ust. 4 ww. ustawy. Znaczenie dla oceny zasadności stanowiska Wnioskodawcy w tym zakresie ma także nowelizacja art. 16b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dokonana z dniem 1.01.2003 r. przez ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 27.07.2002 r. (Dz. U. Nr 141, poz. 1179), na podstawie której skreślono przepis art. 16b ust. 2 pkt 1 ww. ustawy; zgodnie z art. 16b ust. 2 pkt 1 lit.b ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2002 r., amortyzacji, jako wartości niematerialne i prawne, podlegały w spółce akcyjnej koszty organizacji poniesione przy założeniu lub późniejszym jej rozszerzeniu, przez które rozumiano koszty poniesione na wyposażenie spółki w kapitał akcyjny lub późniejsze jego podwyższenie; w szczególności do kosztów tych zaliczano opłaty notarialne, skarbowe, sądowe, giełdowe, opłaty ponoszone w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym papierami wartościowymi, koszty druku dokumentów akcyjnych, koszty sporządzania, drukowania oraz dystrybucji prospektu emisyjnego lub jego skróconej wersji, koszty oferowania papierów wartościowych. Na podstawie art. 2 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 27.07.2002 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy, którzy ponieśli koszty, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 1 ustawy, przed dniem 1 stycznia 2003 r., mogli niezamortyzowaną część kosztów zaliczyć jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów w 2003 r. Po skreśleniu ww. przepisu przedmiotowe wydatki od dnia 1.01.2003 r. nie podlegają już wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy, nie są również wyłączone z tych kosztów na podstawie innych przepisów art. 16 ust. 1 ustawy.

Zasady zaliczania w czasie przedmiotowych wydatków do kosztów uzyskania przychodów określa art. 15 ust. 4d ww. ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. W myśl tego przepisu koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia; na podstawie art. 15 ust. 4e ww. ustawy za dzień poniesienia kosztu uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Mając na uwadze powyższe wniosek rozstrzygnięto jak w sentencji. Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego informuje, że odpowiedź na zapytanie dotyczące podatku od towarów i usług jest przedmiotem odrębnego postanowienia.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dacie złożenia zapytania w sprawie objętej wnioskiem nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj