Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-205/07-2/JK
z 31 grudnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-205/07-2/JK
Data
2007.12.31



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
nieruchomości
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek ryczałtowy od sprzedaży nieruchomości
podział lokalu
sprzedaż
sprzedaż lokalu
sprzedaż mieszkania
sprzedaż nieruchomości
zwolnienia podatkowe
zwolnienia przedmiotowe
zwolnienie


Istota interpretacji
Opodatkowanie przychodów ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości.



Wniosek ORD-IN 635 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 27 września 2007 r. (data wpływu 2 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego przychodu ze sprzedaży nieruchomościjest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 2 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego przychodu ze sprzedaży nieruchomości.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawczyni jest właścicielką lokalu mieszkalnego nr 2 o powierzchni około 125 m2 położonego w budynku wielolokalowym od ponad pięciu lat. W mieszkaniu tym Wnioskodawczyni zamieszkuje i jest zameldowana od maja 2006 roku. Wyżej wymieniony lokal wchodzi w skład nieruchomości (budynku wielolokalowego), którą w całości zakupiła w roku 1999. W roku 2004 Wnioskodawczyni sprzedała część przedmiotowej nieruchomości w formie samodzielnych lokali. W roku 2006 powyższa sprzedaż została uznana przez Urząd Kontroli Skarbowej we W. za sprzedaż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Uiszczony został należny podatek dochodowy od sprzedaży ww. mieszkań. Wnioskodawczyni zamierza sprzedać lokal o numerze 2, w którym zamieszkuje. Planowana sprzedaż ma nastąpić w ramach wyzbywania się majątku własnego, gdyż lokal ten wykorzystywany był tylko i wyłącznie na własne prywatne cele. Stanowić on będzie odrębną własność. W momencie wyodrębniania zostanie przeprowadzona zmiana numeracji lokalu.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy należny będzie podatek dochodowy od sprzedaży wyodrębnionego lokalu mieszkalnego...


Zdaniem Wnioskodawczyni, sprzedaż przedmiotowego lokalu mieszkalnego powinna być zwolniona z podatku dochodowego. Wnioskodawczyni podkreśla, iż sprzedaż zostanie przeprowadzona w ramach wyzbywania się majątku własnego, ponadto ww. lokal wykorzystywała tylko i wyłącznie na własne – prywatne cele oraz posiada go od ponad pięciu lat, a zamieszkuje w nim od półtora roku.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) – c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.) dalej zwanej updof, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów

nbspnbsp - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z treści cytowanego przepisu wynika, że źródłem przychodu jest między innymi odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie lub wybudowanie. Zatem przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie podlega, w świetle ww. przepisu opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

  • odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
  • zostało dokonane po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie.


Użyte w ww. art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) updof pojęcie „nabycie” nie zostało zdefiniowane w przepisach ustawy podatkowej na własne jej potrzeby. Ustawa nie określa szczególnych sposobów nabycia, czy wyjątków od jego potocznego rozumienia. Dlatego też należy przyjąć, że chodzi tu o każde nabycie rzeczy w sensie potocznym, językowym.

W przedmiotowej sprawie planowane wyodrębnienie lokalu mieszkalnego w budynku wielolokalowym będącym własnością Wnioskodawczyni od roku 1999 nie będzie jego nabyciem, a sprzedaż wyodrębnionego lokalu w tej nieruchomości nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w updof (pod warunkiem, że odpłatne zbycie nie nastąpi w wykonywaniu działalności gospodarczej), ponieważ sprzedaż lokalu mieszkalnego nastąpi po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj