Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PDP/423-57/07
z 29 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDP/423-57/07
Data
2007.08.29



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
aport
dochód
przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
Jednostka pyta czy wniesienie do spółki z o.o. wkładu (aportu) w postaci przedsiębiorstwa, z wyłączeniem nieruchomości w postaci środków trwałych jako inwestycji w obcych środkach trwałych i stanowiących ich część składową sklepów skutkuje tym ,że wartość nominalna udziałów objętych w zamian za ten aport będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r., ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dn. 30.06.2007 r., bez znaku (data wpływu do tut. Urzędu 03.07.2007 r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) stosownie do swojej właściwości Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Jednostka we wniosku przedstawia, że zamierza wnieść jako wkład niepieniężny do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, z wyłączeniem pewnych jego składników.

Przedmiotem aportu będzie przedsiębiorstwo ,obejmujące całokształt posiadanych przez Spółkę składników majątkowych, z wyłączeniem nieruchomości gruntowych z wybudowanymi na nich sklepami. W akcie notarialnym traktującym o aporcie przedsiębiorstwa wskazane będzie ,że obejmująca ten aport spółka z o.o. będzie korzystała z wyżej wymienionego-podlegajacego wyłączeniu składnika majątku na podstawie umowy wieloletniej dzierżawy.

Działalność przedsiębiorstwa Spółki koncentruje się na sprawnie zorganizowanym handlu detalicznym, co w praktyce oznacza, że do prowadzenia działalności w tym zakresie nie jest konieczna własność nieruchomości.

Wnioskodawca pyta czy wniesienie do spółki z o.o. wkładu (aportu) w postaci przedsiębiorstwa, z wyłączeniem nieruchomości w postaci środków trwałych jako inwestycji w obcych środkach trwałych i stanowiących ich część składową sklepów skutkuje tym, że wartość nominalna udziałów objętych w zamian za ten aport będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?

Zdaniem Jednostki, przedmiotem aportu do spółki z o.o. - pomimo dokonanego wyłączenia będzie nadal przedsiębiorstwo, w rozumieniu art. 4 pkt 3 updop, a z tytułu nabycia w ten sposób udziałów nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 updop, przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo.

Po zapoznaniu się z wnioskiem, uznając stanowisko Spółki za prawidłowe, Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków – Stare Miasto wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio. Zatem przepis w/w artykułu wymienia jako przychód, nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów do spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny “w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część”. W myśl art. 4 pkt 3 w/w ustawy o pdop ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwie oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Stosownie do regulacji zawartej w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 ze zm.), przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:
1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
5) koncesje, licencje i zezwolenia;
6) patenty i inne prawa własności przemysłowej;
7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
8) tajemnice przedsiębiorstwa;
9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W przepisie art. 552 Kodeksu cywilnego ustawodawca stwierdza, iż czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

W opinii organu podatkowego, z regulacji powyżej przytoczonych wynika, że w skład przedsiębiorstwa wchodzą takie składniki (materialne i niematerialne), które w sposób zorganizowany służą prowadzonej w ramach tego przedsiębiorstwa działalności gospodarczej. Innymi słowy, za składniki przedsiębiorstwa uznać należy tylko takie składniki danego przedsiębiorcy, które służą do realizacji zadań związanych z prowadzoną działalnością i które spaja więź organizacyjna. Zaś składniki należące co prawda do danego przedsiębiorcy, ale niesłużące realizowaniu zadań tego przedsiębiorstwa, nie są objęte mianem „przedsiębiorstwa”, w rozumieniu przepisów art. 551 Kodeksu cywilnego. Dla przykładu, nieruchomość, która nie służy do prowadzenia określonej działalności danego przedsiębiorcy, czyli nie spełnia zadań tego przedsiębiorcy, nie wchodzi w skład „przedsiębiorstwa”, o którym mowa w regulacjach Kodeksu cywilnego, chociaż jest ona składnikiem majątku tegoż przedsiębiorcy. Wymienione w art. 551 ustawy składniki przedsiębiorstwa nie muszą występować zawsze, gdy mowa jest o tym co w jego skład wchodzi, a z drugiej strony ich wystąpienie nie oznacza automatycznego skutku uznania ich za elementy wchodzące w skład czynności prawnej, której przedmiotem jest przedsiębiorstwo. Bowiem warunkiem stwierdzenia, że dany składnik wchodzi w skład przedsiębiorstwa jest ustalenie związku między jego cechami a realizacją zadań gospodarczych spełnianych przez przedsiębiorcę. Zauważyć należy, iż ustawodawca, wymieniając niejako składniki przedsiębiorstwa, posłużył się sformułowaniem, że obejmuje ono „w szczególności ...”. Sformułowanie to wskazuje na okoliczność, iż katalog elementów w nim wymienionych jest otwarty oraz przykładowy i że mogą w skład przedsiębiorstwa wchodzić składniki niewymienione w analizowanej regulacji. Ponadto, jak wynika z art. 552 Kodeksu cywilnego, ustawodawca dopuszcza możliwość wyłączenia z czynności prawnej mającej za przedmiot przedsiębiorstwo pewne jego składniki. Warunkiem bezwzględnym jest jednak, by takie wyłączenia zostały wskazane konkretnie przez strony czynności prawnej.

Jak podkreśla Wnioskujący w podaniu, wszystkie istotne składniki majątkowe niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na sprawnie zorganizowanym handlu detalicznym zostaną wniesione aportem do spółki, co w praktyce oznacza, że do prowadzenia działalności w tym zakresie nie jest konieczna własność nieruchomości. Przeniesione będzie przedsiębiorstwo obejmujące całokształt posiadanych przez spółkę składników majątkowych, z wyłączeniem nieruchomości gruntowych z wybudowanymi na nich sklepami. W akcie notarialnym traktującym o aporcie przedsiębiorstwa wskazane będzie, że obejmująca ten aport spółka będzie korzystała z ww., podlegającego wyłączeniu składnika majątku na podstawie umowy wieloletniej dzierżawy.

Wobec powyższego wniesienie do spółki, powiązanych w sposób zorganizowany powyższych elementów - służących do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie handlu detalicznego, a także objęcie w zamian udziałów, stanowi w opinii organu podatkowego o wniesieniu do spółki przedsiębiorstwa.

Mając powyższe na uwadze, organ podatkowy stwierdza, iż w przedmiotowej sprawie nie będzie miał zastosowania ww. przepis art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o pdop, co oznacza, że wartości nominalnej udziałów w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa nie zalicza się do przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na powyższe postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj