Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PDF I/415-9/07
z 25 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF I/415-9/07
Data
2007.05.25



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
pełnomocnicy
podatek dochodowy od osób fizycznych


Pytanie podatnika
Czy osoba upoważniona do reprezentowania interesów mocodawcy w szczególności do występowania w jego imieniu przed organami sądowymi, administracyjnymi, przed osobami trzecimi, która w ramach umocowania sprawuje samodzielny zarząd majątkiem mocodawcy oraz zarząd jego interesami, w ramach którego jest uprawniony do zawierania wszelkiego rodzaju umów zarówno zobowiązaniowych, jak i rozporządzających mieniem mocodawcy, powinna prowadzić działalność gospodarczą?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.– Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm./ - po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 05.03.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 05.03.2007 r. zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ze stanu faktycznego, przedstawionego w piśmie wynika, że będzie Pani osobą upoważnioną do reprezentowania interesów mocodawcy, który uległ wypadkowi przy pracy, w następstwie, którego został sparaliżowany i nie porusza się. W związku z czym sytuacja jego wymusza posługiwanie się pełnomocnikiem do załatwiania wszelkiego rodzaju spraw od zawierania zwykłych umów po występowanie przed organami sądowymi czy administracyjnymi.

Jest Pani osobą obcą w stosunku do mocodawcy i jego majątku. Świadczone czynności będą nieodpłatne, mocodawca będzie pokrywał jedynie koszty przejazdu i uzasadnionych wydatków, w związku z czym pytanie skierowane do organu podatkowego brzmi:

Czy osoba upoważniona do reprezentowania interesów mocodawcy w szczególności do występowania w jego imieniu przed organami sądowymi, administracyjnymi, przed osobami trzecimi, która w ramach umocowania sprawuje samodzielny zarząd majątkiem mocodawcy oraz zarząd jego interesami, w ramach którego jest uprawniony do zawierania wszelkiego rodzaju umów zarówno zobowiązaniowych, jak i rozporządzających mieniem mocodawcy, powinna prowadzić działalność gospodarczą?

Zdaniem Pani ww. czynności nie stanowią przychodów z działalności gospodarczej i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. – dalej updof/ za działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)podlegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,
prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9

Zatem by można było uznać daną działalność za pozarolniczą działalność gospodarczą musi ona spełniać ww. przesłanki: musi być działalnością zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2, 4-9 ww. ustawy.

Uwzględniając powyższe, wykonywane przez panią czynności związane z reprezentowaniem interesów mocodawcy nie będą miały charakteru działalności zarobkowej, gdyż będą one wykonywane nieodpłatnie, a więc nie będzie Pani uzyskiwała z tego tytułu przychodów.

Zarobkowy charakter działalności stanowi konstytutywną cechę działalności gospodarczej. Działalność ma charakter zarobkowy, jeśli jest prowadzona w celu osiągnięcia dochodu rozumianego jako nadwyżka przychodów nad nakładami tej działalności. Brak tej przesłanki oznacza, że w danym przypadku nie można mówić o działalności gospodarczej. Znaczenie ma zatem dążenie określonego podmiotu prowadzącego działalność do osiągnięcia zarobku.

Przesłanka zorganizowania działalności jest przesłanką, dość nieuchwytną. Sprowadza się do wyboru formy organizacyjno-prawnej przedsiębiorczości. W praktyce przedsiębiorcy będący osobami prawnymi zwykle wykonują działalność gospodarczą w formie wyodrębnionego przedsiębiorstwa. Jednak istnieje pewne znaczenie normatywne tej przesłanki, gdyż jej niespełnienie wyklucza z pojęcia działalności gospodarczej pomoc koleżeńską lub sąsiedzką, wykonywaną z grzeczności oraz wyjątkowo nawet jeśli jest to działalność odpłatna.

Przesłanka ciągłości działalności wskazuje na fakt, że nie można uznać za działalność gospodarczą przedsięwzięć jednorazowych lub podejmowanych sporadycznie. Przesłanka ta nie polega na konieczności wykonywania działalności bez przerwy. Istotne znaczenie ma zamiar powtarzalności bez przerwy. Istotne znaczenie ma zamiar powtarzalności określonych czynności w celu osiągnięcia dochodu.

Brak przesłanki zarobkowego charakteru wykonywanych przez Panią czynności powoduje, ze wymienionej działalności nie można zakwalifikować do działalności gospodarczej. Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego prze Panią, prowadzona działalność polegająca na reprezentowaniu interesów mocodawcy nie spełnia podstawowej przesłanki działalności gospodarczej – zarobkowego jej charakteru, z tego tytułu nie uzyskuje Pani żadnych przychodów, a jedynie odzyskuje poniesione koszty dojazdu lub inne poniesione wydatki. Wykonywane przez Panią czynności nie spełniają również przesłanki ciągłości i zorganizowania działalności co skutkuje dodatkowo faktem iż czynności te nie stanowią działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ww. ustawy.

Odnośnie kwestii opodatkowania otrzymanych środków pieniężnych podatkiem dochodowym od osób fizycznych stwierdzić należy, iż w wyniku wykonywania przez Panią czynności pełnomocnika nie nastąpi po Pani stronie żadne przysporzenie majątkowe, nie uzyska Pani z tego tytułu żadnego dochodu, mocodawca zwróci Pani jedynie poniesione koszty dojazdu lub inne poniesione wydatki, z uwagi na powyższe brak podstaw do opodatkowania otrzymanych przez Panią z tego tytułu środków pieniężnych podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W sprawie będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

POUCZENIE:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 u.O.p.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj