Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
II US.I/415-44/07
z 10 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II US.I/415-44/07
Data
2007.08.10



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Definicje

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
działalność sportowa
działalność wykonywana osobiście
podatek liniowy
przychód z działalności wykonywanej osobiście
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy przychody w zakresie świadczenia usług sportowych są przychodami z działalności gospodarczej i czy można je opodatkować podatkiem liniowym w wysokości 19%?
Tożsamy z
146273, 138675, 130593
Rozbieżny z
119797


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.); art. 5a pkt 6, art. 10 ust. 1 pkt 2 i 3, art. 13 pkt 2, art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) – po rozpatrzeniu wniosku strony z dnia 31.05.2007 r. (data wpływu: 05.06.2007 r.) uzupełnionego pismem z dnia 15.06.2007 r. (data wpływu: 19.06.2007 r.) i pismem z dnia 17.07.2007 r. (data wpływu: 19.07.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej wyjaśnienia:

Czy przychody w zakresie świadczenia usług sportowych są przychodami z działalności gospodarczej i czy można je opodatkować podatkiem liniowym w wysokości 19%?

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe

W dniu 05.06.2007 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek z dnia 31.05.2007 r., uzupełniony w dniu 19.06.2007 r. pismem z dnia 15.06.2007 r. i w dniu 19.07.2007 r. pismem z dnia 17.07.2007 r., Pana T. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku: Podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług sportowych od 2004 roku. Wg PKD powyższa działalność sklasyfikowana jest w podklasie 92.62. Z, jako działalność związana ze sportem pozostała. Obecnie Podatnik realizuje umowę z A. Rzeszów na świadczenie usług sportowych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jako zawodnik drużyny siatkarskiej i zgodnie z umową za wykonane usługi wystawia faktury VAT. Wartość wystawianych faktur zależy m.in. od jakości usług Podatnika mierzonej osiągnięciami całej drużyny. Ponadto Podatnik ponosi odpowiedzialność finansową za poziom wykonanych usług, jest zobowiązany do udziału w rozgrywkach ligi polskiej, w treningach przed meczami oraz reklamowania sponsora klubu. Stale dążąc do osiągania jak największego zysku, Podatnik samodzielnie podnosi własne kwalifikacje i umiejętności. Ponieważ w trakcie wykonywania usług zachodzi możliwość wyrządzenia szkody drugiej osobie, Podatnik wykupił polisę ubezpieczeniową w Commercial Union Polska.

Stanowisko Podatnika: Zdaniem Podatnika w opisanej sytuacji, uzyskiwane przez niego przychody są przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, a ich opodatkowanie jest możliwe wg 19% stawki liniowej na podstawie art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku od osób fizycznych.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska Podatnika Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia co następuje:

Podatkową specyfikację źródeł przychodów ustawodawca zawarł w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). W pkt 3 ww. art. 10 ust. 1, jako źródło przychodów została wyszczególniona działalność gospodarcza. Z kolei definicja działalności gospodarczej została zawarta w art. 5a pkt 6 tej ustawy. W zmienionym brzmieniu cyt. art. 5a pkt 6 od 01.01.2007 r., nastąpiło doprecyzowanie tej definicji, zgodnie z którą ilekroć w ustawie mowa o działalności gospodarczej lub pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na pobieraniu pożytków z rzeczy oraz z wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9, (w brzmieniu przed nowelizacją – „prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek”).

Oznacza to, że jeżeli przychód osiągany w ramach działalności zarobkowej wykonywanej w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzonej we własnym imieniu jest zaliczany do źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy, to nie można go uznać za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z kolei w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawodawca wymienił przychody z działalności wykonywanej osobiście. Zostały one zdefiniowane w art. 13 pkt 2 tej ustawy, zgodnie z którym za przychody te uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.

Dokonując analizy przedstawionego w przedmiotowym wniosku stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza, iż uzyskiwane przez Pana T. przychody z tytułu świadczenia usług sportowych na rzecz klubu sportowego A. Rzeszów, należy zakwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, wymienionych w art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z kolei art. 41 ust. 1 w/w ustawy, nakłada na płatników (w rozpatrywanej sprawie jest nim A. Rzeszów), którzy dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz w art. 18, obowiązek pobierania (z zastrzeżeniem ust. 4) zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), najniższą stawkę podatkową określona w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 (tj. 19 %).

W związku z powyższym, w przedmiotowej sprawie nie znajdują zastosowania przepisy podatkowe zawarte w postanowieniach wymienionego przez Podatnika art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który reguluje opodatkowanie dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj