Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PB1/4150-30/07/GB
z 4 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB1/4150-30/07/GB
Data
2007.09.04



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
działalność wykonywana osobiście
pozarolnicza działalność gospodarcza
skutki podatkowe umowy
treść umowy
umowa o dzieło
zakres działalności


Pytanie podatnika
Czy przychód osiągnięty z umowy o dzieło w zakresie opracowania autorskich programów do zajęć języka angielskiego i przeprowadzenia na ich podstawie zajęć będzie przychodem z działalności gospodarczej?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. w brzmieniu obowiązującym do 30.06.2007 r.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28 czerwca 2007 r. (data wpływu: 03 lipca 2007 r.) uzupełnionego pismem z dnia12 sierpnia 2007 r. (data wpływu: 14.08.2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresui sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, dotyczącej wyjaśnienia wątpliwości czy Podatnik prawidłowo postępuje zaliczającdo przychodów z działalności gospodarczej przychody uzyskiwane z tytułu umowy o dzieło - stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 28 czerwca 2007 r. (data wpływu: 03 lipca 2007 r.), uzupełnionym pismemz dnia 12.08.2007 r. Podatnik zwrócił się do tut. Organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia kursów językowych.

Podatnik zawarł z jednym z podmiotów umowę o dzieło, której przedmiotem było stworzenie autorskich programów do zajęć języka angielskiego oraz przeprowadzenie na ich podstawie kilku zajęć. Czynności wykonywane w ramach zawartej umowy o dzieło wchodzą w zakres działalności gospodarczej. Z treści zawartej w piśmie Podatnika wynika, że uzyskany z powyższego źródła przychód został wykazany w rozliczeniu z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych podwójnie tj. raz jako przychód z działalności gospodarczej, drugi raz jako przychód z działalności wykonywanej osobiście.

W związku z powyższym Podatnik pyta, czy ma zaprzestać zaliczania dochodu z tej umowydo dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym przypadku prawidłowym jest zaliczenie tych dochodówdo pozarolniczej działalności gospodarczej.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 5a ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:
a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt. 1,2 i 4-9.

Natomiast za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w do art. 10 ust. 1 pkt. 2 w/w ustawy uważa się między in. przychody wskazane w art. 13 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranychw ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów,o których mowa w pkt. 9.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy prawa podatkowego oraz to, że zakres zleconych na podstawie umowy o dzieło usług wchodzi w zakres prowadzonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej, osiągnięty przychód z tej umowy o dzieło stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej i jako taki podlega wpisowi w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, zgodnie z przepisami art. 14 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto zaznacza się, że stosownie do art. 41 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek od należności z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, jeżeli podatnik złoży oświadczenie,że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej.

Wnioskodawca winien więc złożyć przedsiębiorcy , z którym została podpisana umowao dzieło, stosowne oświadczenie, które zwolniłoby płatnika z obowiązku pobrania zaliczkina podatek dochodowy. Brak takiego oświadczenia nakłada na płatnika obowiązek pobrania należnej zaliczki.

W przypadku gdy Podatnik kwestionuje zasadność pobrania przez płatnika podatku zgodniez art. 75 § 1 Ordynacji podatkowej przysługuje mu prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty. Wniosek taki winien być złożony do Urzędu Skarbowego właściwego dla siedziby płatnika.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że stanowisko Podatnika, tj. traktowanie uzyskanych przychodów z tytułu zawartej umowy o dzieło jako przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj