Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-279/07/MK
z 10 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-279/07/MK
Data
2007.09.10



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kontrahent zagraniczny
koszty uzyskania przychodów
księgowanie kosztów
średni kurs NBP
wolny obszar celny


Pytanie podatnika
1. Czy do przeliczenia wartości towarów na złote polskie w przypadku objęcia towarów procedurą składu celnego, Spółka prawidłowo przyjmuje kurs średni ogłoszony przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień objęcia towarów procedurą składu celnego (dzień złożenia towarów w składzie celnym)?
2. Czy do przeliczenia wartości towarów na złote polskie w przypadku dopuszczenia towarów do obrotu z jednoczesnym wprowadzeniem na rynek krajowy (bez uprzedniego wprowadzania towarów do składu celnego) Spółka przyjmuje za prawidłowy kurs średni ogłoszony przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia dokumentu SAD obejmującego dopuszczenie towarów do obrotu?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.), w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika

p o s t a n a w i a

uznać za nieprawidłowe stanowisko Podatnika.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka kupuje towary handlowe z krajów spoza Wspólnoty. Towary zakupione przez Spółkę obejmowane są procedurą wprowadzenia na skład celny oraz procedurą wprowadzającą towary na rynek krajowy. Za zakupione towary Spółka otrzymuje faktury od kontrahentów zagranicznych w walucie obcej oraz potwierdzenie przyjęcia towarów na skład celny bądź dokument SAD dopuszczający do obrotu. Potwierdzeniem przyjęcia towarów na skład celny jest kopia zgłoszenia SAD obejmująca towary procedurą składu celnego oraz dokument złożenia towarów w składzie celnym. Na podstawie dokumentów otrzymanych ze składu celnego oraz faktury od kontrahenta zagranicznego Spółka generuje dokument PZ – przyjęcia z zewnątrz. Przyjęte towary Spółka wycenia według kursu średniego ogłoszonego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień objęcia towarów procedurą składu celnego, czyli dzień złożenia towarów w składzie celnym w przypadku zastosowania takiej procedury.

Po upływie określonego czasu część towarów, które Spółka posiada na składzie celnym zostaje sprzedana z jednoczesnym zgłoszeniem do procedury powtórnego wywozu towarów, natomiast pozostałe towary Spółka zgłasza do procedury dopuszczenia do obrotu z jednoczesnym wprowadzeniem na rynek krajowy. W związku z powyższym Spółka otrzymuje dokument SAD dopuszczający towary do obrotu na terytorium kraju.

Część towarów nie jest obejmowana procedurą składu celnego, lecz od razu wprowadzana na polski obszar celny (pełna odprawa celna). W tym przypadku Spółka wycenia przyjęte towary według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień odprawy celnej (wystawienia dokumentu SAD).

Tak więc występuje kilka dokumentów, w których wartości wyrażone w walutach obcych przelicza się na złote polskie. Do ksiąg rachunkowych Spółka może jednak przyjąć tylko jeden kurs. Tak więc Spółka ma do wyboru przeliczanie waluty według kursów średnich ogłoszonych przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego:

a) dzień wystawienia faktury,

b) dzień złożenia towarów w składzie celnym,

c) dzień dopuszczenia towarów do obrotu oraz wprowadzenia na polski obszar celny.

Ponieważ Spółka musi wprowadzić do swoich ksiąg rachunkowych w złotych polskich wartość towarów, które otrzymała, uznano, że datą najwłaściwszą będzie data przyjęcia towarów i zastosowanie kursu z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego przyjęcie towarów.

W przypadku kiedy towar obejmowany jest procedurą składu celnego, za datę przyjęcia towarów Spółka uznała datę złożenia do składu celnego towarów.

W przypadku towarów, które są od razu (z pominięciem składu celnego) wprowadzane na polski obszar celny, datą przyjęcia towarów będzie data wystawienia SAD.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego Podatnik zwraca się z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego poprzez udzielenie odpowiedzi na następujące zapytania:

1. Czy do przeliczenia wartości towarów na złote polskie w przypadku objęcia towarów procedurą składu celnego, Spółka prawidłowo przyjmuje kurs średni ogłoszony przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień objęcia towarów procedurą składu celnego (dzień złożenia towarów w składzie celnym)?

2. Czy do przeliczenia wartości towarów na złote polskie w przypadku dopuszczenia towarów do obrotu z jednoczesnym wprowadzeniem na rynek krajowy (bez uprzedniego wprowadzania towarów do składu celnego) Spółka przyjmuje za prawidłowy kurs średni ogłoszony przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia dokumentu SAD obejmującego dopuszczenie towarów do obrotu?

Spółka stoi na stanowisku, że stosowane podejście jest prawidłowe, ponieważ w przypadku zakupu towarów handlowych, zarówno ustawa o rachunkowości jak i ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie precyzuje, jaki kurs powinien być przyjęty do przeliczenia zobowiązań z tytułu nabycia towarów handlowych. Obie ustawy posługują się pojęciem „dzień poniesienia kosztu”. Jednocześnie zaś ustalają, że towary handlowe będą kosztem dopiero w dacie sprzedaży. Przyjęcie takiej daty (tj. daty sprzedaży) jako podstawy do przeliczenia kursu uniemożliwiałoby prowadzenie ksiąg rachunkowych - towary mogą być bowiem sprzedane po upływie kilku bądź kilkunastu miesięcy, w tym czasie księgi rachunkowe muszą być prowadzone na bieżąco. Tak więc nie jest wykonalne przyjęcie w takiej sytuacji daty tak rozumianego kosztu. W tej sytuacji pozostaje do wyboru uznanie za datę poniesienia kosztu daty złożenia towarów na składzie celnym (lub dopuszczenia do obrotu), albo daty wystawienia faktury. Przyjęcie za podstawę daty wystawienia faktury jest o tyle problematyczne, że warunki dostawy nie są jednolite i w różnych momentach czasowych Spółka uzyskuje kontrolę nad towarem (jest to inna data niż data faktury). Ponieważ otrzymane towary pochodzą spoza Wspólnoty, dokumentowane są jednolitym dokumentem administracyjnym SAD posiadającym tzw. datę pewną, Spółka uznała, że może racjonalnie przyjąć, że data wystawienia tego dokumentu jest datą otrzymania faktycznego władztwa nad towarem. Ponieważ Spółka nabywa towary zarówno przeprowadzając pełną odprawę celną, jak i przez złożenie do procedury składu (poprzez firmę zewnętrzną), a dopiero po zakończeniu procedury składu celnego następuje zgłoszenie o dopuszczenie do obrotu poprzez dokument SAD właściwy, Spółka uważa, że w przypadku otrzymania towaru i odprawienia go od razu, datą do przeliczenia jest ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień dokumentu SAD, a w przypadku objęcia towarów procedurą złożenia na skład celny – jest to dzień roboczy poprzedzajmy dzień dokumentu złożenia na skład celny. Pod tymi datami Spółka przyjmuje do ksiąg rachunkowych wspomniane towary handlowe i na ten moment musi znać wartość w złotych polskich.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie nie podziela stanowiska Podatnika wyrażonego we wniosku odnośnie przeliczania na złote zakupionych towarów handlowych dla celów określenia kosztów uzyskania przychodów i informuje, co następuje:

Kurs, według którego należy przeliczyć koszty uzyskania przychodów, określa art. 15 ust. 1 zdanie 2. ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zgodnie z którym koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Na podstawie art. 15 ust. 4e tej ustawy, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że za zakupione towary handlowe od kontrahentów z krajów spoza Wspólnoty Wnioskodawca otrzymuje faktury. Zatem biorąc pod uwagę brzmienie zacytowanego przepisu art. 15 ust. 4e w odniesieniu do przedmiotowego stanu faktycznego stwierdzić należy, że Podatnik jest obowiązany zaksięgować koszt na podstawie otrzymanej od kontrahenta zagranicznego faktury. Natomiast przeliczenia na złote faktur za zakupione towary handlowe, otrzymanych od kontrahentów z krajów spoza Wspólnoty – zarówno objętych procedurą składu celnego, jak i towarów od razu wprowadzanych na polski obszar celny - należy dokonać na podstawie ww. art. 15 ust. 1 zdanie 2., tj. według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zaksięgowania faktury.

Nie jest zatem prawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione w odniesieniu do wyceny zakupionych towarów objętych procedurą celną - według kursu średniego ogłoszonego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień objęcia towarów procedurą składu celnego, jak również stosowane do wyceny towarów wprowadzanych od razu na polski obszar celny, poza procedurą składu celnego – według kursu średniego ogłoszonego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień odprawy celnej. Organ podatkowy zwraca uwagę, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wprost stanowi w art. 15 ust. 1 zdanie 2. – wbrew twierdzeniu Wnioskodawcy, jaki kurs należy zastosować do przeliczenia na złote kosztów poniesionych w walutach obcych.

Biorąc pod uwagę powyższe, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez Wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez Pytającego.

W związku z treścią art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa, przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy.

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj