Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-121/07-4/MC
z 21 grudnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-121/07-4/MC
Data
2007.12.21



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
działalność rolnicza
odszkodowania
przychód


Istota interpretacji
Czy Spółdzielnia może zaliczyć odszkodowanie za utratę plonów do przychodu z działalności rolniczej?



Wniosek ORD-IN 422 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko RXX przedstawione we wniosku z dnia 19.09.2007 r. (data wpływu 21.09.2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodu z działalności rolniczej - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 21.09.2007 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony pismem z dnia 20.11.2007 r. o brakujący podpis członka Zarządu – o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodu z działalności rolniczej.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


W miesiącu czerwcu br. na części gruntów rolnych (obsianych), których właścicielem i użytkownikiem jest Spółdzielnia, rozpoczęto „wykonywanie robót(…)”.

Wykonawcą robót była firma „GX” S.A. Dokonała ona ułożenia gazociągu na wysokości 3 metrów. W związku z tym zniszczono część upraw polowych tj. pszenicy ozimej, rzepaku ozimego oraz buraków cukrowych. Jednocześnie została naruszona struktura gruntu, co z kolei spowoduje obniżkę plonów w najbliższych 5-ciu latach. W związku z tym, iż prace te miały miejsce od miesiąca czerwca do września br., Spółdzielnia z tego tytułu uzyskała w tym roku mniejsze zbiory, co z kolei przekłada się na obniżenie przychodów ze sprzedaży produktów roślinnych. Za powyższe zniszczenia Spółdzielnia otrzymała odszkodowanie.

W operacie szacunkowym ujęto, iż odszkodowanie dotyczy straty plonu w 2007 r. oraz spadku plonu na powierzchni wykopu na długości 1.917 m, a także rekultywacji gleby.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy Spółdzielnia może zaliczyć odszkodowanie za utratę plonów do przychodu z działalności rolniczej...


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie stosuje się przepisów tej ustawy do przychodów z działalności rolniczej. Położenie gazociągu na gruntach rolnych spowodowało w Spółdzielni obniżkę plonów (mniejsze zbiory), co z kolei powoduje mniejsze przychody rolnicze w tym roku, jak również wpłynie na mniejsze plony w przyszłych latach.W związku z powyższym Zarząd Spółdzielni uważa, iż otrzymane odszkodowanie za utratę plonów winno być zaliczone do przychodów z działalności rolniczej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przychody z działalności rolniczej, z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej zostały wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Pojęcie zaś działalności rolniczej dla celów podatku dochodowego od osób prawnych zostało określone w art. 2 ust. 2 ww. ustawy. W myśl przywołanych powyżej regulacji działalnością rolniczą jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

  1. miesiąc - w przypadku roślin,
  2. 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi i kaczek,
  3. 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
  4. 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt

nbspnbsp- licząc od dnia nabycia.

Powyższa definicja działalności rolniczej określa w ujęciu rzeczowym rodzaje działalności zaliczane do działalności rolniczej. Przyjmując tę działalność za źródło przychodów należy uznać wszystkie przychody z tego źródła za ich integralną część.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w związku z położeniem gazociągu część upraw polowych Spółdzielni tj. pszenicy ozimej, rzepaku ozimego oraz buraków cukrowych uległa zniszczeniu. Jednocześnie została naruszona struktura gruntu, co z kolei spowoduje obniżkę plonów w najbliższych 5-ciu latach.


Skoro zatem położenie gazociągu na części obsianych gruntów wiąże się dla Spółdzielni ze zmniejszeniem jej przychodów z działalności rolniczej, otrzymane w ramach zadośćuczynienia odszkodowanie za utratę plonów można uznać za przychód uzyskany z działalności rolniczej, nie podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj