Interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy
PB-3/005-SIP-318/07
z 19 listopada 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB-3/005-SIP-318/07
Data
2007.11.19


Referencje


Autor
Izba Skarbowa w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
cel służbowy
ryczałty
samochód prywatny
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
kwestia opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wypłacanych pracownikom socjalnym Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej ryczałtów z tytułu używania samochodów prywatnych dla celów służbowych.


DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 1 lipca 2007 roku w związku z art. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217 poz. 1590)

  • zmieniam z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chełmnie z dnia 6 sierpnia 2007 roku Nr PD/423-02/07 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii wypłacanych pracownikom Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w ... ryczałtów z tytułu używania samochodów prywatnych dla celów służbowych.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 13 czerwca 2007 roku uzupełnionym pismem z dnia 26 czerwca 2007 roku wystąpili Państwo z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego. Przedmiotem zapytania była kwestia opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wypłacanych pracownikom socjalnym Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w ... ryczałtów z tytułu używania samochodów prywatnych dla celów służbowych.

Państwa zdaniem na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z art. 121 ust. 3c ustawy o pomocy społecznej zaliczki na podatek dochodowy od wypłacanego pracownikom ryczałtu z tytułu używania przez nich prywatnych samochodów do celów służbowych nie powinny być potrącane.

Ponadto wskazują Państwo, iż potrąceń z tytułu zaliczek na podatek dochodowy od przedmiotowych ryczałtów w danym miesiącu dokonuje Urząd Gminy w Stolnie na podstawie porozumienia w sprawie powierzenia przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej a przyjęcia przez Urząd Gminy w Stolnie prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chełmnie postanowieniem z dnia 6 sierpnia 2007 roku Nr PD/423-02/07 uznał, że stanowisko zaprezentowane we wniosku jest nieprawidłowe.

W uzasadnieniu postanowienia wymieniono między innymi art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podkreślono, iż w obecnym stanie prawnym zwolnienie wynikające z powyższego przepisu przewidziane jest jedynie dla pracowników służby leśnej oraz listonoszy.

Na wyżej wymienione postanowienie nie złożyli Państwo zażalenia, zatem stało się ono ostateczne.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku stwierdził, że postanowienie to narusza obowiązujące prawo.

W myśl art. 14b § 5 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa w brzmieniu obowiązującym do 1 lipca 2007 roku organ odwoławczy, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku, w drodze decyzji zmienia lub uchyla postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z urzędu, jeżeli postanowienie to rażąco narusza obowiązujące prawo.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolny od podatku dochodowego jest zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw – do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika.

Z powyższego przepisu wynika, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy jest wolny od podatku jeżeli samochód jest wykorzystywany w jazdach lokalnych a obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw.

Na podstawie art. 121 ust. 3c ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz. U. Nr. 64 poz. 593 ze zm.) pracownikowi socjalnemu, do którego obowiązków należy świadczenie pracy socjalnej w środowisku, przysługuje zwrot kosztów przejazdów z miejsca pracy do miejsc wykonywania przez niego czynności zawodowych, w przypadku braku możliwości zapewnienia dojazdu środkami pozostającymi w dyspozycji zatrudniającego go pracodawcy. Zatem możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika więc wprost z przepisów ustawy o pomocy społecznej.

W związku z powyższym zwrot kosztów przejazdów pracownikowi socjalnemu z miejsca pracy do miejsc wykonywania przez niego czynności zawodowych w formie ryczałtu jest wolny od podatku dochodowego.

Wysokość zwolnienia od podatku wypłaconego ryczałtu jest ograniczona rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 roku w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. Nr .27 poz. 271).

Biorąc pod uwagę powyższe, Państwa stanowisko zawarte w zapytaniu z dnia 13 czerwca 2007 roku uzupełnione pismem z dnia 26 czerwca 2007 roku w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wypłacanych pracownikom socjalnym ryczałtów z tytułu używania samochodów prywatnych dla celów służbowych. jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.

Jednocześnie Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy podkreśla, iż interpretacja przepisów prawa podatkowego udzielona przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chełmnie postanowieniem z dnia 6 sierpnia 2007 roku Nr PD/423-02/07 jest nieprawidłowa.

Ponadto organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.

Od niniejszej decyzji przysługuje prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, ul. Dr E. Warmińskiego 18, 85-950 Bydgoszcz, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj