Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim
DN/415-1/07
z 19 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DN/415-1/07
Data
2007.04.19



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszczu Gdańskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
kredyt
odsetki od kredytu
ulga odsetkowa


Pytanie podatnika
Zapytanie odnośnie wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu, udzielonego na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Pani X, złożonego w dniu 07.02.2007 roku (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie odliczeń z tytułu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu, udzielonego na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych,

stwierdza, iż:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Pani X w dniu 28.04.2006 roku zawarła umowę o kredyt budowlano-hipoteczny w Banku wraz z trzema innymi kredytobiorcami. Kredyt został przeznaczony na zakup mieszkania na rynku pierwotnym. Umowa przedwstępna z developerem z dnia 30.03.2006 roku i akt notarialny z dnia 20.06.2006 roku został zawarty przez Panią X i Pana Y. W związku z tym są współwłaścicielami mieszkania w równych częściach po 50% udziałów. W/w wspólnie od XII 2006 roku zamieszkują w tym mieszkaniu. Pozostali kredytobiorcy Państwo Z i W – rodzice Wnioskodawczyni – nie posiadają prawa własności w/w mieszkania, ale z uwagi na fakt, iż Pani Xi Pan Y nie spełniali warunków ubiegania się o kredyt hipoteczny, Państwo Z i W są kredytobiorcami łącznie z Panią X i Panem Y.

W związku z tym, iż wynagrodzenie Pani X nie jest przelewane na konto bankowe, Pan W – ojciec, zleceniem stałym przelewa ze swojego rachunku bankowego połowę raty kredytu, a drugą połowę przelewa współwłaściciel mieszkania Pan Y. Co miesiąc regularnie Pani X zwraca ojcu przelaną kwotę raty kredytu.

Bank wystawił zaświadczenie o wysokości spłaconych w 2006 roku odsetek od kredytu w w wysokości 3.672,42 PLN na wszystkich kredytobiorców.

W świetle przedstawionego w niniejszej sprawie stanu faktycznego, Wnioskodawca twierdzi, iż ma prawo do skorzystania z ulgi odsetkowej do wysokości spłaconych odsetek w kwocie 1.836,21 PLN, tj. 50% kwoty potwierdzonej przez Bank .

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07.02.2007 roku stwierdza, iż stanowisko Wnioskodawczyni w przedstawionym stanie faktycznym nie jest prawidłowe.

Zgodnie z brzmieniem art. 26b ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. - w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006 roku,) - zwanej dalej ustawą, od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Zasady i warunki dokonywania odliczeń wydatków na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego zawiera art. 26b ust. 2-8 ustawy.

Zgodnie z treścią przepisu art. 26b ust. 2 pkt 6 ustawy, od podstawy opodatkowania można odliczyć odsetki na spłatę kredytu (pożyczki), jeżeli odsetki:

  1. zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot wymieniony w punkcie 2,
  2. nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku,
  3. nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowy.

Ponadto w myśl art. 26b ust. 4-5 ustawy, odliczeniem objęte są wyłącznie odsetki:

  1. naliczone za okres począwszy od dnia 1 stycznia 2002 r., z zastrzeżeniem ust. 5 i zapłacone od tego dnia,
  2. od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn 70 m2 powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, określonej na rok zakończenia inwestycji, z zastrzeżeniem ust. 10;

w roku 2006 odliczeniu podlegają odsetki od tej części kredytu, która nie przekroczyła kwoty

odpowiadającej 189.000 zł.

Odliczenia odsetek można dokonać najwcześniej w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym została zakończona dana inwestycja.

Uprawnienie odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) mieszkaniowego, jakie przysługuje od 1 stycznie 2002 roku, jest przywilejem, z którego podatnicy mogą skorzystać jedynie w określonych warunkach. Niedopełnienie któregokolwiek z warunków wymienionych przez ustawodawcę w art. 26b ustawy powoduje, że podatnik traci możliwość skorzystania z przedmiotowego odliczenia.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż kredyt został zaciągnięty przez cztery osoby (kredytobiorców). Natomiast zakupiony lokal mieszkalny zaspokaja potrzeby mieszkaniowe dwóch kredytobiorców, Wnioskodawcy i Pana Y..

Spłaty przedmiotowego kredytu dokonuje dwóch współkredytobiorców: Pan Y i Pan W , po 50% wartości raty (kapitał + odsetki) każdy.

Pan W (ojciec Wnioskodawcy) nie legitymuje się prawem własności do w/w lokalu. Jest tylko stroną umowy o kredyt mieszkaniowy przeznaczony na sfinansowanie zakupu przedmiotowego lokalu mieszkalnego i jako kredytobiorca dokonuje spłaty raty kredytu we własnym imieniu i ze swojego rachunku bankowego. Natomiast środki finansowe zwracane przez Panią - ojcu, tytułem spłaty raty kredytu są Państwa wewnętrznym umownym rozliczeniem.

W związku z powyższym, jeżeli z umowy kredytowej wynika, że kredytobiorcą jest więcej niż jedna osoba i każda odpowiada solidarnie za spłatę zadłużenia (w tym odsetek), to prawo do odliczeń na podstawie art. 26b ust. 1 ustawy przysługuje temu kredytobiorcy (współkredytobiorcy), który faktycznie dokonał spłaty odsetek od udzielonego kredytu (o ile spełnia pozostałe warunki zawarte w w/w przepisie).

Tak więc istotne znaczenie ma to, kto faktycznie dokonał spłaty odsetek od kredytu oraz czyje potrzeby mieszkaniowe są zaspokojone ze środków uzyskanych z tego kredytu. Podatnik chcąc skorzystać z przedmiotowego odliczenia powinien posiadać dokument wystawiony przez bank, z którego wynikać będzie kwota zapłaconych odsetek, termin dokonania ich spłaty oraz dowody wpłat dokonanych przez podatnika.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i prawny, Wniskodawczyni nie przysługuje prawo odliczenia od dochodu uzyskanego w 2006 roku odsetek od kredytu udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji, mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, gdyż Pani X nie wpłaca bezpośrednio kwot należnych odsetek od kredytu do banku, tym samym nie spełnia łącznie wszystkich warunków, uprawniających do skorzystania z przedmiotowej ulgi, wymienionych przez ustawodawcę w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj