Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grójcu
1407/NR/415-6/07/DD
z 10 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1407/NR/415-6/07/DD
Data
2007.07.10



Autor
Urząd Skarbowy w Grójcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małżonków


Słowa kluczowe
nieograniczony obowiązek podatkowy
opodatkowanie łączne małżonków
podatek dochodowy od osób fizycznych


Pytanie podatnika
Dotyczy opodatkowania dochodów za rok 2006 łącznie z małżonką, na podstawie art.6 ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W rozpatrywanym wniosku zapytujący, zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Zapytujący w dniu 15 października 2005r. zawarł związek małżeński z obywatelką Republiki Litewskiej.W latach 2004-2005 małżonka podatnika rozliczała się z dochodów osiąganych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej z działalności wykonywanej osobiście – umowy zlecenia.

W tym stanie faktycznym podatnik zwraca się z zapytaniem: czy może skorzystać z opodatkowania swoich dochodów za rok 2006 łącznie z małżonką, na podstawie art.6 ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?Zdaniem zapytującego, w myśl ww. przepisu, niezbędnymi warunkami skorzystania z instytucji wspólnego opodatkowania małżonków i złożenia wspólnego zeznania rocznego jest:

1/ podleganie przez oboje małżonków nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu,2/ istnienie pomiędzy nimi wspólności majątkowej,3/ pozostawanie w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy.4/ nieskorzystanie przez któregokolwiek z małżonków ze zryczałtowanych form opodatkowania lub podatku liniowego.

Odnosząc się do powyższych warunków należy uznać, zdaniem wnioskodawcy, iż przysługuje mu prawo do wspólnego opodatkowania z małżonką. W ich przypadku zostały spełnione następujące warunki: istnieje między nimi wspólność majątkowa, która powstała z mocy ustawy z chwilą zawarcia związku małżeńskiego, związek ten trwa od 15 października 2005r., żadne z nich nie korzysta ze zryczałtowanych form opodatkowania oraz podatku liniowego i zamierzają złożyć do 30 kwietnia 2007r. wniosek o wspólne opodatkowanie.W odniesieniu do zapytującego stwierdzić należy, iż posiada on nieograniczony obowiązek podatkowy ze względu na jego miejsce zamieszkania na terytorium Polski.

Małżonka wnioskodawcy ma miejsce zamieszkania na terytorium Republiki Litewskiej oraz Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec powyższego, zdaniem podatnika, zastosowanie ma art.4 ust.2 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Litewskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylania się od opodatkowania w zakresie podatku od dochodu i majątku (Dz. U. z 1995r. Nr 51, poz.277), w brzmieniu: „jeżeli stosownie do postanowień ust.1 osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania w obu Umawiających się Państwach to jej status określa się według następujących zasad:

a) osobę uważa się za mającą miejsce zamieszkania w tym Państwie, w którym ma ona stałe miejsce zamieszkania; jeżeli ma ona stałe miejsce zamieszkania w obu Umawiających się Państwach, to uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania w tym Państwie, w którym ma ona silniejsze powiązania osobiste i gospodarcze...”.

Zdaniem podatnika, w odniesieniu do jego małżonki, dla określenia miejsca rezydencji osoby fizycznej należy się posłużyć kryterium centrum interesów życiowych i ekonomicznych osoby fizycznej. Na podstawie tego kryterium małżonka zapytującego jest rezydentem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Przemawiają za tym następujące fakty:

- jest współwłaścicielką lokalu mieszkalnego w Warszawie przy ul. Chełmońskiego 8/160,- miejscem wykonywania pracy jest firma Transit Card International Polska z siedzibą w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 84/92 lok.116,- posiada rachunek bankowy w banku PKO B.P.- jest w związku małżeńskim z obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej.

Odnosząc się do podnoszonej w wystąpieniu kwestii interpretacji przepisów umowy z dnia 20 stycznia 1994r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Litewskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1995r., Nr 51, poz.277), Minister Finansów w postanowieniu z dnia 20 kwietnia 2007r., znak: DD 4-033-017/4/ZP/07/MB7-1834, uznał za prawidłowe stanowisko przedstawione przez zapytującego we wniosku z dnia 7 grudnia 2006r.

W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia stwierdził, iż biorąc pod uwagę opisany we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, iż od wyjazdu małżonki zapytującego z Republiki Litewskiej, miejscem jej stałego zamieszkania jest terytorium Polski, gdyż tutaj posiada stałe ognisko domowe (całość powiązań osobistych i gospodarczych). Oznacza to, iż od tego momentu w Polsce podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów, w tym również dochodów ze źródeł przychodów położonych poza granicami Polski (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Przy tak określonym stanie faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grójcu stwierdza, co następuje:Zgodnie z art.6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006r., co do zasady, małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów , jednakże, małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, z zastrzeżeniem art. 6a, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie .

Powołane regulacje wskazują, iż w Polsce przyjęto w ustawie podatkowej jako regułę odrębne opodatkowanie małżonków. Ich łączne opodatkowanie od sumy dochodów może mieć miejsce pod pewnymi warunkami, które muszą być spełnione łącznie. Tymi warunkami wymaganymi przez art. 6 ust. 2 ustawy podatkowej są:

- podleganie przez oboje małżonków nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu;- istnienie między małżonkami wspólności majątkowej;- pozostawanie w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy;- złożenie wspólnego zeznania rocznego o osiągniętych przez nich dochodach wraz z wnioskiem o wspólne opodatkowanie;- nieuzyskiwanie przez żadnego z małżonków dochodów (przychodów) opodatkowanych na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Opodatkowanie łączne (po spełnieniu wszystkich powyższych warunków) przysługuje tylko i wyłącznie tym osobom, które są małżonkami w świetle prawa polskiego. Z możliwości tej nie mogą korzystać osoby pozostające w faktycznym pożyciu małżeńskim (konkubinacie).

Ustawodawca, powołując się w art. 6 ust. 2 ustawy podatkowej na wspólność majątkową małżonków, miał na myśli obowiązujący ich typ ustroju majątkowego - wspólność ustawową lub umowną, uregulowaną przepisami art. 31-35 k.r. i o. Dla możliwości wspólnego opodatkowania bez znaczenia jest sposób ukształtowania małżeńskich stosunków majątkowych, czy to ustawą, czy umową (tzw. intercyzą). Wspólność majątkowa obejmująca cały dorobek małżonków może zostać przez nich w drodze umowy zarówno rozszerzona, jak i ograniczona. Przywilej wspólnego opodatkowania będzie wyłączony jedynie w razie istnienia między małżonkami (w jakimkolwiek okresie roku podatkowego) rozdzielności majątkowej. Małżonkowie, którzy chcą korzystać ze wspólnego rozliczenia dochodów w danym roku podatkowym, muszą być małżeństwem ze wspólnością majątkową przez okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia roku kalendarzowego.

Kumulacja podatkowa na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy podatkowej jest możliwa tylko wtedy, gdy dochody obojga małżonków są objęte nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w rozumieniu art. 3 ustawy podatkowej (co do której to okoliczności wydane zostało, wskazane wyżej, postanowienie Ministra Finansów z dnia 20 kwietnia 2007r.) i gdy żadne z nich nie płaci podatku dochodowego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, karty podatkowej osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą ani w postaci zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych.

Łączne opodatkowanie dochodów małżonków nie następuje z mocy prawa, lecz tylko i wyłącznie na wniosek obojga zainteresowanych, złożony w odpowiedniej formie oraz czasie. Zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy podatkowej małżonkowie składają wniosek o wspólne opodatkowanie w rocznym zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (straty), według ustalonego wzoru w terminie do dnia 30 kwietnia następnego roku. Ustawa podatkowa nie przewiduje możliwości złożenia wniosku o łączne opodatkowanie małżonków w innym czasie i formie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj