Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-97/07/UH
z 6 grudnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP2/443-97/07/UH
Data
2007.12.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
stołówka szkolna
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Istota interpretacji
Czy posiłki sprzedawane w szkolnej stołówce uczniom i pracownikom szkoły podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług.



Wniosek ORD-IN 764 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Publicznego Liceum Ogólnokształcącego przedstawione we wniosku z dnia 30 sierpnia 2007r.(data wpływu 10 września 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług, usług stołówkowych świadczonych na rzecz uczniów i pracowników szkoły – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 września 2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług usług stołówkowych świadczonych na rzecz uczniów i pracowników szkoły.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Publiczne Liceum Ogólnokształcące prowadzi stołówkę szkolną dla uczniów i personelu szkoły, w której wydawane są obiady dwudaniowe, za które pobierana jest opłata. Stołówka nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym. Prowadzona jest przez personel szkoły. Część kosztów, takich jak energia, gaz, płace pracowników pokrywane są z budżetu miasta. Liceum jest jednostką budżetową. Prowadzenie stołówki jest statutowym zadaniem szkoły. Koszty zakupu surowców, z których stołówka przygotowuje posiłki, pokrywane są z wpłat uczniów i pracowników. Działalność stołówki nie ma charakteru ogólnodostępnego. Wnioskodawca na podstawie otrzymanej opinii Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi, wskazał, iż usługi prowadzenia stołówki szkolnej przez personel Liceum dla uczniów i pracowników szkoły, pod warunkiem, że stołówka nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym, a prowadzenie jej jest ściśle związane z działalnością szkoły, mieszczą się w grupowaniu PKWiU 80.10.12-00.00 - usługi szkolnictwa podstawowego, włączając szkolnictwo specjalne.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy posiłki sprzedawane w szkolnej stołówce uczniom i pracownikom szkoły podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy usługi świadczone przez stołówkę szkolną na rzecz uczniów i pracowników Liceum są ściśle związane z działalnością szkoły i klasyfikowane są w PKWiU jako usługa edukacyjna, wykazywana w załączniku nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r., pod pozycją 7, ex 80 - usługi w zakresie edukacji.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy.
Wobec powyższego przedstawiając własne stanowisko w sprawie Wnioskodawca stwierdził, że w obecnym stanie prawnym usługi stołówkowe prowadzone przez szkołę na rzecz uczniów i pracowników szkoły są zwolnione od podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Zgodnie z art. 8 ust. 3 ww. ustawy usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

W związku z powyższym istotnym w przedmiotowej sprawie jest właściwe zaklasyfikowanie odpowiednim symbolem PKWiU wykonywanych usług przez Podatnika.

W przedmiotowym wniosku, iż Wnioskodawca wskazał, iż zgodnie z otrzymaną opinią z Ośrodka Interpretacji Standardów Kwalifikacyjnych w Łodzi świadczone przez niego usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 80.10.12-00.00- „Usługi szkolnictwa podstawowego, włączając szkolnictwo specjalne”.

Jednak w piśmie Ośrodka Interpretacji Standardów Kwalifikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi z dnia 30 maja 2007r. znak: OK-5672/KU-2139/2007 skierowanym do Podatnika, Urząd Statystyczny w Łodzi poinformował, iż w związku z przepisem § 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 89, poz. 844 ze zm.), zgodnie z którym do celów podatku od towarów i usług stosuje się nadal Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 432, poz. 264 ze zm.), nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2007r., wskazane przez Wnioskodawcę usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 80.10.12-00.10 „Usługi szkół podstawowych, w tym specjalnych”.

Na podstawie tej klasyfikacji przyjęto, że świadczone przez Wnioskodawcę na rzecz uczniów i pracowników Liceum usługi stołówkowe mieszczą się w grupowaniu PKWiU 80.10.12-00.10.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie zaś z art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W załączniku nr 4 do ww. ustawy wymieniono: poz. 7 usługi o symbolu PKWiU ex 80 – usługi w zakresie edukacji. Dodanie do symbolu PKWiU wyróżnika „ex” oznacza, iż zwolnienie od podatku od towarów i usług dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego należy stwierdzić, iż sprzedaż posiłków w stołówce szkolnej będącej integralną częścią szkoły, na rzecz uczniów i pracowników Liceum, sklasyfikowana w dziale PKWiU 80 „Usługi w zakresie edukacji”, korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy).

W świetle powyższego należy uznać stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku- Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj