Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-142/07-4/AS
z 28 listopada 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-142/07-4/AS
Data
2007.11.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
opodatkowanie dochodów
płatnik
podatek dochodowy od osób fizycznych
ugoda sądowa
zeznanie podatkowe
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Wartość odszkodowania wypłaconego na podstawie ugody sądowej byłemu członkowi zarządu Spółki zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych



Wniosek ORD-IN 368 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia --.--.2007 r. (data wpływu --.--.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych odszkodowania wypłaconego na podstawie ugody sądowej byłemu Członkowi Zarządu Spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu --.--.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych odszkodowania wypłaconego na podstawie ugody sądowej byłemu członkowi zarządu Spółki. W dniu 03.10.2007 r. Wnioskodawca został wezwany do uzupełnienia wniosku z dnia 06.09.2007 r. w zakresie przesłania aktualnego pełnomocnictwa lub innego dokumentu, z którego wynika prawo do występowania w imieniu Wnioskodawcy z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego. W odpowiedzi na wezwanie w dniu 11.10.2007 r. złożony został wypis z Krajowego Rejestru Sądowego Spółki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka zawarła z byłym Członkiem Zarządu w dniu (…) ugodę sądową, w której zapisano, że Spółka zobowiązuje się wypłacić byłemu Członkowi Zarządu kwotę 3.000,00 zł tytułem odszkodowania za nakład pracy w czasie pełnienia funkcji Członka Zarządu Spółki. Członek Zarządu pełnił swoją funkcję od dnia .. listopada 2006 r. (gdy został powołany w skład Zarządu) do dnia .. grudnia 2006 r. (gdy został odwołany ze składu Zarządu). Poza aktem powołania, w którym nie określono żadnych zasad wynagradzania, ze Spółką byłego Członka Zarządu nie wiązała żadna umowa- ani umowa o pracę, ani umowa o charakterze cywilnym. Statut Spółki przewiduje bowiem, że członkowie Zarządu mogą swoje funkcje pełnić honorowo bez wynagrodzenia.

Ugoda sądowa została zawarta w następstwie żądań byłego Członka Zarządu o wielokrotność kwoty ustalonej ugody.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka powinna naliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłaconego byłemu Członkowi Zarządu odszkodowania...

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z ustawą o podatku fizycznym od osób fizycznych art. 21 ust. 1 pkt 3 b Spółka od wypłaconego odszkodowania nie pobrała podatku dochodowego od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań:

  1. otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  2. dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

W opisanym stanie faktycznym Członek Zarządu powołany został w dniu 21 listopada 2006 r. do prowadzenia spraw Spółki i reprezentowania Spółki zgodnie z dyspozycją art. 201 §1 ustawy z dnia 15 września 2000 r.- Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z zm.). Nie otrzymywał za pełnioną funkcję wynagrodzenia, bo pełnił ją honorowo. Odszkodowanie wypłacone byłemu Członkowi Zarządu Spółki w wysokości 3.000,00 zł wynikające z ugody sądowej korzysta zatem ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie ww. przepisu, ponieważ nie ma ono związku z działalnością gospodarczą, ani nie dotyczy utraconych korzyści. Wobec przedmiotowego zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych odszkodowania wypłaconego na podstawie ugody sądowej byłemu Członkowi Zarządu Spółki, Spółka prawidłowo nie pobrała podatku dochodowego od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj