Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PDII/423/1/138/06
z 24 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/423/1/138/06
Data
2006.07.24



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
data zaliczenia
koszty uzyskania przychodów
moment
sprzedaż akcji
zakup akcji


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość zaliczenia wydatków ponoszonych w związku z nabyciem udziałów (akcji), bez poniesienia których nie byłoby możliwe dokonanie ich zakupu, w poczet kosztów uzyskania przychodu w momencie sprzedaży zakupionych akcji (udziałów)?


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu stwierdza, że stanowisko X sp. z o. o. (...), przedstawione we wniosku z dnia 11 kwietnia 2006 roku, który wpłynął w dniu 24 kwietnia 2006 roku, o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości zaliczenia wydatków ponoszonych w związku z nabyciem udziałów (akcji), bez poniesienia których nie byłoby możliwe dokonanie ich zakupu, w poczet kosztów uzyskania przychodu w momencie sprzedaży zakupionych akcji (udziałów), jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 kwietnia 2006 roku do Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a §1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W myśl art. 14a §4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w §1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż realizuje ona długoterminową strategię inwestycyjną grupy X z Finlandii w Polsce. Celem tej strategii jest zbudowanie Grupy Kapitałowej w Polsce prowadzącej działalność operacyjną w branży energetycznej. Budowa grupy kapitałowej odbywa się poprzez nabywanie udziałów/akcji w spółkach polskich działających w tej branży. Spółka jest podmiotem, który realizuje tę strategię poprzez nabywanie udziałów (akcji) w podmiotach polskich i koordynację działalności operacyjnej w spółkach córkach w Polsce. W ramach koordynacji działalności operacyjnej, Spółka dokonuje restrukturyzacji działalności spółek córek celem podniesienia ich rentowności i efektywności. Prowadzone działania obejmują m. in. świadczenie przez Spółkę na rzecz tych podmiotów usług wspierających proces zarządzania, w tym m. in. usług o charakterze doradczym, szkoleniowym, administracyjnym, technicznym, czy też operacyjnym jak np. związanych z negocjacjami warunków umów ubezpieczeniowych dla całej Grupy Kapitałowej Fortum oraz świadczenie usług finansowych m. in. poprzez udzielanie pożyczek.
W związku z prowadzonymi akwizycjami, Spółka ponosi dwojakiego rodzaju koszty:
1. Koszty związane z nabyciem akcji (udziałów) poniesione w trakcie procesu inwestycyjnego poprzedzającego transakcję nabycia akcji, poniesienie których nie jest warunkiem bezwzględnym nabycia tych akcji (udziałów) – tj. Spółka również mogłaby nabyć akcje (udziały) gdyby nie poniosła tych kosztów - m. in. koszty usług doradczych (usług prawnych, finansowych, podatkowych, w tym tzw. „due diligence” oraz poniesionych na przygotowanie umów nabycia udziałów/akcji) dotyczących określonych transakcji, koszty badań rynku, koszty tłumaczeń, delegacji, koszty finansowania nabycia udziałów/akcji (odsetki od zaciągniętych pożyczek na nabycia akcji/udziałów) itd.,
2. Koszty nabycia akcji (udziałów) związane wyłącznie z transakcją nabycia udziałów (akcji), bez poniesienia których Spółka nie mogłaby ich nabyć m. in. zapłatę ceny, koszty obsługi notarialnej, koszty opłat skarbowych, wydatki na rzecz Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych oraz Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, opłat przeprowadzenia i rozliczenia publicznego wezwania na akcje (w tym wydatków na ogłoszenia w mediach), wydatki związane z opłatami i prowizjami bankowymi oraz domu maklerskiego itp.
W przypadku projektów (planowane nabycie udziałów lub akcji), które nie zostały zakończone nabyciem przez Spółkę udziałów lub akcji, ze względu na fakt, iż np. Spółka nie została wybrana do dalszych negocjacji nabycia pakietu akcji (udziałów) lub prowadzone negocjacje zakończone zostały negatywnie, Spółka ponosi wyłącznie wydatki, które są wymienione w pkt 1 tj. m. in. koszty usług doradczych (usług prawne, finansowe, podatkowe, w tym tzw. „due diligence”), koszty badań rynku, koszty tłumaczeń, delegacji. Koszty te – określane przez Spółkę mianem „kosztów niezrealizowanych akwizycji” - nie obejmują kosztów, o których mowa w pkt 2, ponieważ w ramach „niezrealizowanych akwizycji” nie dochodzi do nabycia udziałów (akcji) w podmiotach wytypowanych wcześniej do przejęcia.
Jeżeli jednak dojdzie do ostatecznego nabycia akcji (udziałów) poniesione wydatki – określane jako „koszty zrealizowanych akwizycji” – obejmują sobą koszty opisane w obydwóch grupach.
Działalność Spółki nie jest działalnością maklerską polegającą na obrocie akcjami.
W opinii Spółki, ponoszone przez nią wydatki w związku z nabyciem udziałów (akcji), bez poniesienia których nie byłoby możliwe dokonanie ich zakupu, można zaliczyć w poczet kosztów uzyskania przychodu w momencie sprzedaży zakupionych akcji (udziałów),
Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu, udzielając interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie przedstawionej we wniosku stwierdza, co następuje:
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 roku Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodu są wszelkie wydatki poniesione w celu uzyskania przychodu za wyjątkiem wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1. Prawidłowe zastosowanie normy wynikającej z art. 15 ust. 1 wymaga jednak nie tylko wykazania „celowości” danego wydatku oraz nie wymieniania go w negatywnym katalogu art. 16, ale też powiązania go – w czasie – z wynikającym z niego przychodem (art. 15 ust. 4) oraz stwierdzenia, iż przychód ten podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych (art. 7 ust. 3).
W przedmiotowej sprawie znajdzie zastosowanie art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów „wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych (...)”.
Na mocy przytoczonego powyżej przepisu podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na nabycie akcji (udziałów) w momencie ich zbycia, co jest zbieżne z treścią art. 15 ust. 4 ustawy.
Mając na uwadze powyższe stanowisko Spółki należy uznać za prawidłowe.
Zgodnie z art. 14a §2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.
Jak stanowi art. 14b §1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.
Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj