Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki
PDII/415/96/06
z 2 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415/96/06
Data
2006.10.02



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
środki pieniężne
świadczenie
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy podlegają zwolnieniu świadczenia pieniężne wypłacane beneficjentom ostatecznym, które finansowane są ze środków, otrzymanych z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że firma x w ramach Programu Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL będzie administrować projektem dot. ułatwiania wchodzenia i powrotu na rynek pracy osobom mającym trudności z integracją lub reintegracją celem promowania rynku pracy otwartego dla wszystkich. Jest to pierwszy w Polsce program finansowany z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Program EQUAL jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w 75% i w 25% z budżetu państwa –rezerwy celowej. Program posiada trzy grupy beneficjentów ostatecznych : osoby bezrobotne zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy, osoby bezrobotne nie zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy- tzw. osoby pracujące, osoby pracujące w gorszym położeniu. Praca z beneficjentami to praca doradców szkoleniowych, szkolenia aktywizacyjne, szkolenia zawodowe, pośrednictwo pracy, a także wysyłanie beneficjentów na staże i przygotowania zawodowe. W związku z realizacją projektu firma planuje wypłacać beneficjentom ostatecznym świadczenia pieniężne, tj. dodatek szkoleniowy, dodatki za staże i przygotowanie zawodowe, dodatek aktywizacyjny, refundować koszty opieki nad dzieckiem i osobą zależną. Państwa zdaniem na mocy art. 21. ust. 1 pkt 46 i pkt 114 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku są wypłacane przez Administratora beneficjentom ostatecznym wszystkie świadczenia finansowane ze środków otrzymanych z Europejskiego Funduszu Społecznego, a opodatkowaniu podlega tylko część świadczeń, która finansowana jest z rezerwy celowej budżetu państwa.
Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki stwierdza, że na mocy art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. a oraz b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. z 2000 r. Dz. U. Nr 14 poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy: zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca – bez względu na rodzaj umowy – wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 114 wolna od podatku jest wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych oraz wartość świadczeń rzeczowych (w naturze) finansowanych lub współfinansowanych ze środków budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego, ze środków agencji rządowych lub ze środków pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, w ramach rządowych programów. Status prawny środków pochodzących z funduszy strukturalnych regulują przepisy Rozporządzenia Rady (WE) Nr 1260/1999 z dnia 21 czerwca 1999 r. ustanawiające przepisy ogólne w sprawie funduszy strukturalnych oraz Rozporządzenia Komisji (WE) Nr 438/2001 z dnia 02 marca 2001 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania Rozporządzenia Rady (WE) Nr 1260/1999 dotyczącego zarządzania i systemów kontroli pomocy udzielanej w ramach funduszy strukturalnych, ustawy o finansach publicznych oraz ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju 2004-2006 (Dz. U. Nr 116. poz. 1206).Pomoc, jaką otrzymują beneficjenci, pochodzi ze środków pożyczonych z budżetu państwa na prefinansowanie realizowanych programów i projektów pomocowych. W związku z tym nie jest to pomoc otrzymana ze środków bezzwrotnej pomocy, a takie pochodzenie warunkuje zwolnienie przedmiotowe wymienione w artykule 21 ust. 1 pkt 46 uopdf. Jeżeli chodzi o środki pomocowe w części współfinansowanej z budżetu państwa, to nie mogą być one uznane za pomoc pochodzącą z dotacji, o których mowa w art. 69 ust. 4 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2005 r., jak i w przepisach art. 106 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104, ze zm.), obowiązującej od dnia 1 stycznia 2006 r. Mając powyższe na uwadze, pomoc otrzymywana przez beneficjenta w tej części również nie jest zwolniona z podatku dochodowego, ponieważ zwolnieniu podlegają tylko dotacje w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. Pomoc finansowana z funduszy strukturalnych ze względu na kierunki jej przeznaczenia można podzielić na środki, z których finansowane są programy: 1) inwestycyjne, 2) o charakterze społecznych i edukacyjnym. Kierując się takim podziałem środków pochodzących z funduszy strukturalnych, do otrzymanej przez beneficjentów ostatecznych pomocy finansowej z tych środków, obowiązujące przepisy w zakresie podatku dochodowego stosuje się w zależności od celu, na jaki przeznaczone są te środki.
Pomoc otrzymywaną przez ostatecznych beneficjentów (osoby nie prowadzące działalności gospodarczej), można podzielić na dwie grupy : świadczenia o charakterze pieniężnym, takie jak : stypendia pieniężne oraz świadczenia niepieniężne, w tym szkolenia, doradztwo, stypendia rzeczowe, staże itp. Stosownie do postanowienia art. 21 ust. 1 pkt 114 uopdf, w/w świadczenia o charakterze niepieniężnym otrzymane w ramach Programów przez osoby fizyczne, korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu uopdf. Natomiast świadczenia o charakterze pieniężnym, do których należą m. in.: stypendia dla uczniów i studentów, są wolne od podatku, o ile mieszczą się w dyspozycji przepisu art. 21 ust. 1 pkt 40b uopdf. Należy podkreślić, że wszelkie inne świadczenia, takie jak np. dodatki, bądź koszty opieki nad dziećmi i osobami zależnymi podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 uopdf. Od dochodów tych nie ma obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku podatkowego. Podmiot dokonujący wypłaty jest natomiast zobligowany, w myśl art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przekazania w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, podatnikowi oraz właściwemu dla podatnika urzędowi skarbowemu, informacji PIT-8C,>w której wykaże kwotę przychodu z tytułu przedmiotowych wypłat. Podatnik natomiast ma obowiązek wykazać dochody z tego tytułu w zeznaniu podatkowym. Biorąc pod uwagę powyższe, Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki stwierdza, iż wypłata beneficjentom ostatecznym ewentualnych świadczeń pieniężnych, które zostały wymienione we wniosku, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w całości, tj. w części finansowanej ze środków EFS, jak i też pochodzących z rezerwy celowej budżetu państwa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj