Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wejherowie
PB/OPD/415-24/07/RC/
z 14 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB/OPD/415-24/07/RC/
Data
2007.05.14



Autor
Urząd Skarbowy w Wejherowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
noty
przychód
usługi
usługi transportowe
wykonanie usługi


Pytanie podatnika
Czy datą powstania przychodu z tyt. świadczonych na rzecz niemieckiego zleceniodawcy usług transportowych jest moment wystawienia noty (gutschrifu)?


Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie Na podstawie art. 14a §1, §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 15.02.2007r. uzupełnionego w dniu 27.04.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie momentu powstania przychodu w podatku dochodowym z tyt. świadczonych na rzecz niemieckiego zleceniodawcy usług transportowych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 15.02.2007r. uzupełnionym w dniu 27.04.2007r. Podatnik wystąpił o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i jego uzupełnienia wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług transportu samochodowego w kraju i za granicą, w której zatrudnia pracowników. Podatnik realizuje zlecenia na rzecz niemieckiej firmy spedycyjnej w transporcie “wewnątrzunijnym”. Zatrudnieni przez Wnioskodawcę kierowcy wykonują 3 - 4 tygodniowe zlecenia w ruchu ciągłym, obejmujące transport na terenie Niemiec, Francji, krajów Beneluxu, Portugalii, Austrii, Włoch.

Po zrealizowaniu usługi, w momencie otrzymania dokumentacji dotyczącej danego przewozu, niemiecki kooperant wystawia notę (gutschrift), która zawiera informacje o dacie załadunku i rozładunku oraz należnej zapłacie za wykonaną usługę. Powyższy dokument stanowi podstawę do wystawienia przez Wnioskodawcę faktury za wykonaną usługę, a dzień jego wystawienia stanowi dla zleceniodawcy dzień zakończenia usługi.

W związku z powyższym, w złożonym wniosku Podatnik – wskazując na zmiany w treści art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych - zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie określenia daty powstania przychodu w podatku dochodowym z tyt. świadczonych na rzecz niemieckiego zleceniodawcy usług transportowych.

Podatnik uważa, że datą powstania przychodu z tyt. świadczonych na rzecz niemieckiego zleceniodawcy usług transportowych jest moment wystawienia noty (gutschrifu). Podatnik argumetuje powyższe, tym iż do tego czasu nie jest w stanie dokładnie określić wartosci wykonanej usługi. Równocześnie, Podatnik zastrzega, iż zleceniodawca wydaje w/w notę 2 -3 tygodnie po dokonania przewozu ładunku.

W stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r., po nowelizacji dokonanej ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588), przepis art. 14 ust. 1c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od od osób fizycznych (jednolity tekst Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) stanowi, iż „za datę powstania przychodu uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Przpisy ustawy o podatku dochodowym nie precyzują jednoznacznie momentu wykonania usługi transportowej. Zauważyć jednakże należy, że w świetle art. 791 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks Cywilny (Dz. U. z 1964r., Nr 16, poz. 93 ze zm.) wykonanie usługi wiąże sie z prawem przewoźnika do wynagrodzenia za dokonany przewóz. Wobec powyższego wykonaniem usługi jest moment nabycia prawa do wynagrodzenia, który winien zostać oceniony w oparciu o postanowienia konkretnych umów, zawartych przez Wnioskodawcę z niemiecką firmą spedycyjną.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że zleceniodawca wiąże prawo do wynagrodzenia za zrealizowane przewozy z wystawieniem noty (gutschriftu), sporządzonej na podstawie przedłożonej przez Wnioskodawcę dokumentacji przewozowej i tą datę uznaje za dzień realizacji usługi.

Jeżeli zatem wypełnienie przez podmiot świadczący usługę wszystkich przewidzianych w umowie warunków zostaje potwierdzone i rozliczone w postaci noty (gutschrift), uznać należy, że z chwilą jej wystawienia usługa zostaje wykonana, co w świetle art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych skutkuje powstaniem przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W tym stanie faktycznym i prawnym, postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj