Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PP2-443-419/07-2/MS
z 27 grudnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PP2-443-419/07-2/MS
Data
2007.12.27


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
odpłatne używanie
odpłatność
służebność gruntowa
spółki
świadczenie odpłatne


Istota interpretacji
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, ustanowienie nieodpłatnie służebności gruntowej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nie traktuje się jako odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług



Wniosek ORD-IN 393 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 02 października 2007r. (data wpływu 08 października 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustanowienia nieodpłatnej służebności gruntowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08 października 2007r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustanowienia nieodpłatnej służebności gruntowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości, na której w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wybudowała budynek mieszkalny, w którym zostały wyodrębniona własność lokali mieszkalnych. Lokale te wraz z udziałem w użytkowaniu wieczystym zostały sprzedane klientom Spółki. W związku z powyższym, aby nabywcy lokali sprzedawanych przez Spółkę mieli dostęp do drogi publicznej, Spółka ustanowiła na rzecz miasta stołecznego Warszawa nieodpłatną służebność gruntową na przysługującym Spółce prawie użytkowania wieczystego nieruchomości. Spółka obniżyła kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu prawa użytkowania wieczystego powyższej nieruchomości. Spółka w związku z tym, iż ustanowienie nieodpłatnej służebności gruntowej ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą uznała i czynność ta nie jest usługą odpłatną w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, i tym samym nie podlega podatkowi VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy poprawnie Spółka przyjęła, iż zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, ustanowienie nieodpłatnie służebności gruntowej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nie traktuje się jako odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług ...

Zdaniem wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 8 ust 1 pkt. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm) za świadczenie usług należy uznać m.in.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub tolerowania czynności lub sytuacji. Ustanowienie służebność niewątpliwie mieści się w zakresie tego przepisu, zatem stanowi usługę w rozumieniu przepisów cytowanej ustawy. W przypadku gdy mamy do czynienia z nieodpłatnym świadczeniem usług, w świetle art. 8 ust. 2 w/w ustawy podlegają one opodatkowaniu, gdy spełnione zostaną łącznie dwie przesłanki: świadczenie nie jest związane z prowadzoną działalnością oraz podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tą usługą w całości lub części. Ścisła wykładnia art. 8 ust 2 prowadzi do wniosku, że nieodpłatne świadczenie na cele związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa nie jest opodatkowane podatkiem VAT. Gdyż dopiero spełnienie łącznie dwóch w/w przesłanek stanowi o charakterze odpłatnym świadczenia. Tym samym, gdy cel nieodpłatnego przekazania wiąże się z działalnością gospodarczą bez znaczenia jest czy podatnik korzystał z odliczenia podatku naliczonego związanego z tą usługą Pogląd powyższy reprezentowany jest również w orzecznictwie sądów administracyjnych. W związku z powyższym, uważamy, iż ustanowienie przez Spółkę nieodpłatnej służebności gruntowej w związku z prowadzoną działalnością (czym niewątpliwie jest ustanowienie służebności przejazdu i przychodu w celu zapewnienia dostępu do drogi publicznej nabywcą sprzedanych lokali mieszkalnych - warunek do sfinalizowania umów sprzedaży), nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przy czym nie istotne jest, że Spółka odliczyła podatek naliczony związany z nabyciem użytkowania wieczystego nieruchomości na której ustanowiła nieodpłatną służebność gruntową

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 285 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. z dnia 18 maja 1964r. z późn. zm.) nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności (służebność gruntowa).

Natomiast z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) wynika, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 w/w ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa powyżej, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej mniemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji.

Do czynności stanowiących świadczenie usług z tytułu zobowiązania do powstrzymania się od dokonania czynności lub tolerowania czynności lub sytuacji można zaliczyć m. in. służebności gruntowe bierne i czynne, które mogą powstać np. w wyniku umowy, orzeczenia sądu, zasiedzenia lub orzeczenia administracyjnego. Ustanowienie służebności czynnej (zobowiązanie do tolerowania czynności lub sytuacji) lub biernej (zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności) za wynagrodzeniem podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli świadczący usługę posiada status podatnika w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Należy zaznaczyć, iż nie każde zaniechanie czynności lub znoszenie stanów uważane jest za usługę w myśl cytowanego powyżej przepisu.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega tylko takie powstrzymanie się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji, które wynika z wyraźnego stosunku zobowiązaniowego, istnieje konkretny podmiot będący bezpośrednim konsumentem tego zobowiązania, a zobowiązanie to jest odpłatne. W przypadku gdy którykolwiek z wymienionych warunków nie zostanie spełniony, przedmiotowe zobowiązanie nie będzie podlegało opodatkowaniu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż na podstawie aktu notarialnego ustanowiono nieodpłatną służebność gruntową, która ma na celu aby nabywcy lokali sprzedawanych przez Spółkę mieli dostęp do drogi publicznej. Spółka ustanowiła na rzecz miasta stołecznego Warszawa nieodpłatną służebność gruntową na przysługującym Spółce prawie użytkowania wieczystego nieruchomości.

Ustanowiona przez Spółkę służebność gruntowa stanowi usługi o charakterze nieodpłatnym zgodnie z przepisem art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, aby świadczenia te podlegały opodatkowaniu muszą zostać łącznie spełnione, określone w tym przepisie określono trzy warunki:

  1. świadczenia muszą być wykonane na potrzeby osobiste (i jedynie takie) podatnika lub jego pracownika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług,
  2. usługi te nie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa,
  3. podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.

W przedmiotowej sprawie, ponieważ ustanowienie nieodpłatnej służebności gruntowej na rzecz Miasta Stołecznego Warszawy ma na celu umożliwienie nabywcom nieruchomości mieszkalnych (sprzedawanych przez Wnioskującego) dostępu do drogi publicznej, ma związek z działalnością gospodarczą. Jeden z warunków określonych w przepisie art. 8 ust. 2 nie został więc spełniony.

W związku z powyższym nieodpłatne świadczenie usług związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w myśl art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, nie podlegała opodatkowaniu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 w/w ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 w/w ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 w/w ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj