Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB1/415-160/07/BK
z 8 stycznia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB1/415-160/07/BK
Data
2008.01.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
działalność gospodarcza
fundusz unijny
pomoc bezzwrotna
program pomocowy


Istota interpretacji
Czy przychody uzyskiwane w ramach działalności gospodarczej a wypłacane przez fundację jednostkę finansująco-kontraktującą w związku z realizacją programu Transition Facility podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 lit a – b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



Wniosek ORD-IN 773 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani O. przedstawione we wniosku z dnia 21 września 2007r. (data wpływu do tut. Biura – 10 października 2007r.), uzupełnionym w dniu 28 grudnia 2007r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania ww. podatkiem, dochodów uzyskanych w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu realizacji programu Transition Facility – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 października 2007r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania ww. podatkiem, dochodów uzyskanych w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu realizacji programu Transition Facility.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych. Dlatego też pismem z dnia 6 grudnia 2007r. wnioskodawcę wezwano do jego uzupełnienia. W dniu 28 grudnia 2007r. do tut. Biura wpłynęło ww. uzupełnienie wniosku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Podatniczka prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, w ramach której zawarła umowę z Fundacją – Jednostką Finansująco-Kontraktującą o świadczenie usług konsultanta w realizacji celów projektu „Doskonalenie Kontroli Bezpieczeństwa Żywności w Produkcji Roślinnej” wynikającego z umowy Bliźniaczej nr ...

Projekt finansowany jest ze środków Transition Facilities 2005/.... Wnioskodawczyni pełni rolę konsultanta uczestnicząc w realizacji celów projektu finansowanego w całości z unijnych środków.

W uzupełnieniu wniosku wskazano m. in., iż:

  1. fundusze na realizację programów Transition Faciliy przekazywane są Polsce przez Unię Europejską, na podstawie art. 34 Traktatu Akcesyjnego jako dalsza pomoc w rozwoju możliwości administracyjnych związanych z wdrażaniem prawodawstwa wspólnotowego. Kwoty przyznawane na programy środków Transition Facility są zatwierdzane przez Komisję Europejską.
  2. jednostka finansująco-kontraktująca została ustanowiona przez Komitet Integracji Europejskiej i koordynuje oraz obsługuje projekty finansowane ze środków Phare i Transition-Facility,
  3. otrzymywana pomoc pochodzi od podmiotów wskazanych w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r., czyli ze środków Unii Europejskiej na podstawie umów zawartych z Rządem Rzeczypospolitej Polskiej,
  4. nadzór nad zarządzaniem i kontrolą środkami Transition Facility sprawuje Ministerstwo Finansów,
  5. Jednostka Finansująco-Kontraktująca współpracuje ze wszystkimi Ministerstwami-Beneficjentami projektu Transition Facility,
  6. otrzymana pomoc jest pomocą bezzwrotną,
  7. wnioskodawczyni realizuje bezpośrednio cele programu finansowanego z ww. pomocy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przychody uzyskiwane w ramach działalności gospodarczej a wypłacane przez Fundację „Fundusz Współpracy” jednostkę finansująco-kontraktującą w ramach umowy bliźniaczej nr... podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 lit a – b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem wnioskodawczyni ww. przychody uzyskane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej podlegają zwolnieniu na mocy ww. przepisu, gdyż są to przychody pochodzące ze środków pomocy bezzwrotnej, otrzymywanej z unii europejskiej, a wnioskodawczyni bezpośrednio realizuje cele programu finansowanego z tych środków.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Jednocześnie zauważyć należy, iż ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) korzystać może wyłącznie ta część otrzymanych środków, która jest finansowana ze środków Unii Europejskiej (środków pomocowych).

Do wniosku podatniczka dołączyła plik dokumentów. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).
Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj