Interpretacja Urzędu Skarbowego w Złotoryi
PD/415/12/1/07
z 17 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415/12/1/07
Data
2007.09.17



Autor
Urząd Skarbowy w Złotoryi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
forma opodatkowania
księga przychodów i rozchodów
rozpoczęcie działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Podatnik zamierza rozpocząć działalność gospodarczą i pyta o zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów osiąganych z tej działalności oraz o sposób ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych związanych z działalnością.


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1590) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Złotoryi stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 czerwca br. (wpłynął w dniu 29 czerwca br.), uzupełnione w piśmie z dnia 6 sierpnia br. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zasad opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów osiąganych z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz sposobu ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych związanych z tą działalnością – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 29 czerwca br. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Złotoryi wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw do ustawy - Ordynacja podatkowa dodany został rozdział 1a „Interpretacja przepisów prawa podatkowego”. Zgodnie z art. 4 ust. 1 ww. ustawy wnioski o wydanie pisemnych interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach wniesione przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy podlegają rozpatrzeniu na podstawie przepisów ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy. Przepisy dodanego do ustawy – Ordynacja podatkowa rozdziału 1a weszły w życie z dniem 1 lipca br. Z uwagi na fakt, że Pana wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego wpłynął do tut. organu podatkowego w dniu 29 czerwca br., a więc przed dniem wejścia w życie przepisów rozdziału 1a ustawy – Ordynacja podatkowa, do jego rozpatrzenia – stosowanie do cyt. wyżej art. 4 ust. 1 – stosuje się przepisy ustawy – Ordynacja podatkowa w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 lipca br.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 lipca br. stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z treści wniosku z dnia 28 czerwca br. wynika, że jako osoba bezrobotna zamierza Pan rozpocząć działalność gospodarczą, której przedmiotem będzie kupno i sprzedaż samochodów używanych oraz nieruchomości mieszkalnych, użytkowych i gruntowych. Działalność ta będzie miała wyłącznie charakter działalności handlowej – bez usług pośrednictwa.

W związku z powyższym zapytuje Pan, czy dochody z działalności gospodarczej, którą zamierza Pan otworzyć, mogą być opodatkowane na zasadach ogólnych oraz czy może Pan ewidencjonować zdarzenia gospodarcze związane z tą działalnością w podatkowej księdze przychodów i rozchodów „bez konieczności prowadzenia pełnej księgowości”. Wyrażając swoje stanowisko w sprawie stwierdził Pan w piśmie z dnia 6 sierpnia br., że „ww. działalność można zacząć prowadzić w formie księgi przychodów i rozchodów i rozliczając się na zasadach ogólnych” i dopiero po przekroczeniu pewnego – nieznanego Panu – limitu obrotu powstanie obowiązek zaprowadzenia ksiąg rachunkowych.
Oceniając w świetle obowiązujących przepisów prawa stan faktyczny przedstawiony we wniosku z dnia 28 czerwca br. oraz ustosunkowując się do wyrażonego przez Pana stanowiska, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Złotoryi stwierdza, co następuje.
Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Z przedstawionego we wniosku z dnia 28 czerwca br. stanu faktycznego wynika, że dopiero zamierza Pan rozpocząć działalność gospodarczą. W związku z powyższym nie ma przeszkody, aby osiągane z tego źródła dochody były opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych opłacanym na zasadach „ogólnych” (art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Odnosząc się natomiast do kwestii sposobu ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, tut. organ podatkowy stwierdza, że zgodnie z art. 24a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej "księgą", z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a-22o. Z kolei przepis art. 24a ust. 4 ww. ustawy stanowi, że obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody, w rozumieniu art. 14, za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w EURO w przepisach o rachunkowości. Zgodnie natomiast z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (j. t. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) przepisy ustawy o rachunkowości, zwanej dalej "ustawą", stosuje się, z zastrzeżeniem ust. 3, do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800.000 euro.

Mając powyższe na uwadze tut. organ podatkowy stwierdza, że w momencie rozpoczęcia działalności gospodarczej ma Pan prawo wyboru sposobu ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub w formie ksiąg rachunkowych. Do prowadzenia ksiąg rachunkowych będzie Pan natomiast zobowiązany, jeżeli – zgodnie z cyt. wyżej art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości - osiągane przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosą
co najmniej równowartość w walucie polskiej 800.000 euro. W świetle art. 3 ust. 3 ustawy o rachunkowości wyrażone w euro wielkości, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 i ust. 2, przelicza się na walutę polską po średnim kursie ustalonym przez Narodowy Bank Polski, na dzień 30 września roku poprzedzającego rok obrotowy.
Reasumując Naczelnik Urzędu Skarbowego w Złotoryi stwierdza, że Pana stanowisko wyrażone we wniosku z dnia 28 czerwca br. uzupełnione w piśmie z dnia 6 sierpnia br., w zakresie zasad opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej oraz sposobu ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych, jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego zarówno w dacie złożenia wniosku, jak i w dniu wydania postanowienia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj