Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PP/443-30/07
z 24 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-30/07
Data
2007.09.24



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dotacja
obniżenie podatku należnego
podatek od towarów i usług
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy przysługuje możliwość obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu wyposażenia i środków trwałych, których zakup sfinansowany został ze środków przyznanych przez Powiatowy Urząd Pracy


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm./ - w związku z art. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz zmianie niektórych innych ustaw Dz. U. 217 poz. 1590 - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 22.06.2007 r. (data wpływu 25.06.2007 r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza że przedstawione przez Panią stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 22.06.2007 r. zwróciła się Pani do tut. organu podatkowego z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie możliwości skorzystania z prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących zakup wyposażenia i środków trwałych nabytych za środki finansowe otrzymane z Powiatowego Urzędu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu dokonał oceny formalnej poprawności wniosku i ustalił, że w sprawie, będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym, stwierdzając tym samym brak negatywnych przesłanek do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego na podstawie art. 14a § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa.

Pytanie dotyczy następującego stanu faktycznego:

Jako osoba fizyczna rozpoczynająca działalność gospodarczą otrzymała Pani z Powiatowego Urzędu Pracy dotację ze środków Funduszu Pracy na pokrycie kosztów związanych z podjęciem działalności. Przyznaną kwotę dotacji wykorzystała Pani na zakup niezbędnego wyposażenia i środków trwałych  potrzebnych do prowadzonej działalności gospodarczej.

Pani pytanie  dotyczy możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu wyposażenia i środków trwałych, których zakup sfinansowany został ze środków przyznanych przez Powiatowy Urząd Pracy.

Prezentując własne stanowisko w sprawie stwierdza Pani, że w związku z treścią art. 88 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług przysługuje Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego w okolicznościach wskazanych w opisanym stanie faktycznym.

Dokonując oceny prawnej stanowiska przedstawionego w zapytaniu Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu stwierdza co następuje.

Zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku wynikająca z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Przypadki, gdy podatnik mimo, że dokonuje zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną, nie posiada prawa do odliczenia podatku naliczonego, określone zostały między innymi w art. 88 cyt. ustawy.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Natomiast ust. 3 art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż przepis ust. 1 pkt 2 nie dotyczy:
1.wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3, tj. środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów,
2.wydatków związanych z nabyciem towarów zaliczanych u podatnika do środków trwałych niepodlegających amortyzacji, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, jeżeli fakt ten pozostaje w ścisłym związku ze zwolnieniem od tego podatku.

Reasumując, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich pokrycie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem z podatku dochodowego lub wydatki związane są z nabyciem środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Jeżeli zatem podatek naliczony przy zakupie towarów służących sprzedaży opodatkowanej, refundowanych w całości lub w części przez PUP dotyczy nabycia:
- wyposażenia jeżeli wydatki na ich nabycie będą stanowiły koszt uzyskania przychodów,
- wyposażenia jeżeli wydatki na ich nabycie nie będą stanowiły kosztu uzyskania przychodów, a brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego,
- środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji,
- środków oraz wartości niematerialnych i prawnych nie podlegających amortyzacji ale pozostających w ścisłym związku ze zwolnieniem z podatku dochodowego,
podlega odliczeniu w terminach określonych w art. 86 ust. 10 pkt 1 lub 11 ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe przepisy prawa podatkowego, jak również opisany w zapytaniu stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu stwierdza, ze przedstawione przez Panią stanowisko jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy jw. - interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 14a § 4, art. 236 § 2 u. O.p).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj