Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PP/443-31/07
z 24 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-31/07
Data
2007.09.24



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dotacja
obniżenie podatku należnego
rozpoczęcie działalności gospodarczej
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy z tytułu zakupu przyczepy-sklep/bar przysługuje obniżenie podatku należnego ,jeżeli w znacznej części wartość została pokryta dotacją, a zakup nastąpił przed rozpoczęciem działalności?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm./ - w związku z art. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz zmianie niektórych innych ustaw Dz. U. 217 poz. 1590 - po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22.06.2007 r. (data wpływu: 25.06.2007 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu stwierdza że stanowisko przedstawione w rozpatrywanym wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 22.06.2007 r. (data wpływu: 25.06.2007 r.) zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu z wnioskiem w sprawie pisemnej interpretacji przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm./.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu dokonał oceny formalnej poprawności wniosku i ustalił, że w sprawie, będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym, stwierdzając tym samym brak negatywnych przesłanek do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego na podstawie art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Pytanie dotyczy następującego stanu faktycznego:

W dniu 02.06.2007 r. rozpoczęła Pani działalność gospodarczą w zakresie gastronomii. Na pokrycie kosztów związanych z działalnością otrzymała Pani dotację z Powiatowego Urzędu Pracy w wysokości 13.000 zł. W dniu 01.06.2007 r. (tj. na dzień przed rozpoczęciem działalności) zakupiła Pani przyczepę-sklep/bar, którą w znacznej części sfinansowała Pani z otrzymanej dotacji.

Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego pyta Pani czy z tytułu tego zakupu przysługuje Pani obniżenie podatku należnego, jeżeli w znacznej części wartość została pokryta dotacją, a zakup nastąpił przed rozpoczęciem działalności?

Powołując się na art. 88 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz zasadę neutralności podatku VAT stwierdza Pani, że można odliczyć podatek naliczony od zakupionej przyczepy, gdyż każdy podmiot, który rozpoczyna działalność gospodarczą i dokonuje zakupów w celu jej prowadzenia ma prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w ich cenie.

Dokonując oceny prawnej stanowiska przedstawionego w zapytaniu Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu stwierdza co następuje:

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./ w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Z przepisu art. 86 ust. 2 wynika, że kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Obniżenia tego może dokonać co do zasady, zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny (...). Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy – ust. 11 art. 86.

Natomiast z art. 88 ust. 4 ww. ustawy wynika, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96. Jednakże przy analizie powyższego przepisu za istotny należy uznać nie tyle moment powstania prawa do obniżenia kwoty podatku należnego, co moment powstania możliwości realizacji przez podatnika tego prawa. Możliwość ta powstaje z dniem zakończenia okresu rozliczeniowego. Wobec tego należy przyjąć, że przewidziane w cyt. art. 88 ust. 4 wyłączenie ma zastosowanie tylko wtedy, gdy zgłoszenie rejestracyjne nie zostało dokonane przed zakończeniem okresu rozliczeniowego.

Biorąc pod uwagę cytowane powyżej przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz fakt, że w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R złożonym w dniu 04.06.2007 r. wskazała Pani datę rozpoczęcia działalności 02.06.2007 r. oraz z uwagi na to, że poniesione wydatki mają związek z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, nabyła Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT otrzymanej przed dniem rejestracji dla potrzeb podatku VAT w terminach określonych w art. 86 ust. 10 i 11 ustawy.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Natomiast ust. 3 art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż przepis ust. 1 pkt 2 nie dotyczy:
1.wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3, tj. środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów,
2.wydatków związanych z nabyciem towarów zaliczanych u podatnika do środków trwałych niepodlegających amortyzacji, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, jeżeli fakt ten pozostaje w ścisłym związku ze zwolnieniem od tego podatku.

Reasumując, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich pokrycie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem z podatku dochodowego lub wydatki związane są z nabyciem środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu odnosząc przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny do przytoczonych powyżej przepisów prawa podatkowego - stwierdza, że stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy jw. - interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 14a § 4, art. 236 § 2 u. O.p).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj