Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PB3-423-201/07-2/ESz
z 7 grudnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PB3-423-201/07-2/ESz
Data
2007.12.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Opodatkowanie dochodów z udziału w zyskach osób prawnych


Słowa kluczowe
dywidendy
odsetki za zwłokę
podatek
przejęcie
wypłata
zwolnienie


Istota interpretacji
Czy przejęcie przez Spółkę swojej spółki zależnej w okresie krótszym niż 2 lata od dnia wypłaty przez spółkę zależną dywidendy na rzecz Spółki, (tj. przed upływem dwóch lat nieprzerwanego posiadania w niej co najmniej 15% akcji) spowoduje utratę przez Spółkę zwolnienia z podatku od dywidend wypłacanych przez przejętą spółkę zależną, a tym samym konieczność zapłaty podatku od tej dywidendy (wraz z odsetkami za zwłokę), który nie został pobrany w momencie jej wypłaty



Wniosek ORD-IN 670 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 05.09.2007r. (data wpływu 07.09.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z podatku wypłaconej dywidendy - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.09.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z podatku wypłaconej dywidendy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka X Sp. z o.o. („Spółka”) jest spółką holdingową posiadająca akcje w spółce zależnej w wysokości 15%. Obie spółki są polskimi rezydentami podatkowymi. W ramach podatkowej grupy kapitałowej planowana jest restrukturyzacja, polegająca na połączeniu spółek dominującej i zależnej - na podstawie art. 492 §1 pkt 1 ksh, w efekcie czego spółka zależna przestałaby istnieć.

Spółka zależna wykazuje za rok 2006 zysk, który został wypłacony na rzecz Spółki dominującej jeszcze przed połączeniem.

Okres od momentu nabycia przez Spółkę dominującą 15 % akcji w Spółce zależnej – do dnia jej połączenia ze Spółką będzie krótszy niż 2 lata.

Spółka rozważa, jakie będą skutki przedstawionej operacji w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w szczególności dotyczące zwolnienia z 19% podatku u źródła, wypłaconych Spółce przez spółkę zależną dywidend.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przejęcie przez Spółkę swojej spółki zależnej (w efekcie czego ta ostatnia przestanie istnieć) w okresie krótszym niż 2 lata od dnia wypłaty przez spółkę zależną dywidendy na rzecz Spółki, (tj. przed upływem dwóch lat nieprzerwanego posiadania w niej co najmniej 15% akcji) spowoduje utratę przez Spółkę zwolnienia z podatku od dywidend wypłacanych przez przejętą spółkę zależną, a tym samym konieczność zapłaty podatku od tej dywidendy (wraz z odsetkami za zwłokę), który nie został pobrany w momencie jej wypłaty...

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 22 ust. 1, od dochodów (przychodów) z wypłaconej dywidendy ustala się podatek w wysokości 19 %, z wyjątkiem zwolnień określonych w art. 22 ust. 4, 4a, 4b ww. ustawy.

W opinii Spółki literalna interpretacja art. 22 ustawy, wskazywałaby, że w sytuacji przedstawionej we wniosku zwolnienie nie będzie mogło być zastosowane, gdyż Spółka dominująca nie będzie posiadać w spółce zależnej wymaganej liczby akcji przez nieprzerwany okres dwóch lat z uwagi na to, że akcje spółki przejmowanej przestaną istnieć. Jednak, biorąc pod uwagę nie tylko literalne brzmienie ww. przepisu, ale również cel dla którego został wprowadzony, przejęcie w trybie art. 492 § 1 pkt 1 przez Spółkę dominującą spółki zależnej przed upływem dwóch lat od dnia wypłaty dywidendy nie spowoduje utraty przez spółkę zwolnienia od podatku dywidend wypłaconych jej przez spółkę zależną.

Spółka zauważa, iż przepisy dotyczące zwolnienia dywidend z podatku dochodowego zostały wprowadzone z dniem 1 stycznia 2004, a następnie 2005 roku do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w celu implementacji postanowień Dyrektywy 90/435/EWG (zmienionej Dyrektywą 2003/123 WE z dnia 22.12.2003r.) w sprawie wspólnego systemu opodatkowania stosowanego w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych (dalej „Dyrektywa”). W związku z tym wykładania wprowadzonych regulacji powinna być dokonywana zgodnie z celami Dyrektywy (określonymi w preambule), gdyż tylko w taki sposób zostaną one w pełni zrealizowane. Na poparcie swojego stanowiska wnioskodawca powołuje się na wyroki Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości: z dnia 08.06.2000r. C-375/98, 17.10.1996r. C-283/94, C-291/94 i C-292/94.

Zdaniem Spółki wprowadzenie w Dyrektywie wymogu posiadania przez nieprzerwany okres 2 lat określonego udziału w spółce zależnej, miało na celu zapobieżenie sytuacjom, w których nabycie akcji byłoby wykorzystywane do uzyskania zwolnienia z podatku u źródła, po skorzystaniu z którego akcje zostałyby z powrotem sprzedawane. W ocenie wnioskodawcy przejęcie jego spółki zależnej nie będzie miało na celu wyzbycia się majątku, tylko jego przejęcie i zarządzanie nim w bardziej efektywny sposób. Ponadto Spółka zauważa, iż w efekcie przejęcia spółki zależnej przez Spółkę, zysk oraz kapitały zapasowe spółki zależnej, z których byłaby wypłacana dywidenda przeszłaby na Spółkę bez opodatkowania, co byłoby równoznaczne ze zwolnieniem dywidendy z podatku, co oznacza, że przejęcie spółki zależnej przez Spółkę przed upływem wskazanego w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dwuletniego okresu nie powoduje utraty przez Spółkę zwolnienia z podatku wypłaconej jej przez Spółkę zależna dywidendy.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

W myśl art. 22 ust. 4 ww. ustawy, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
  3. spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,
  4. odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest: a) spółka, o której mowa w pkt 2, albo b) zagraniczny zakład spółki, o której mowa w pkt 2.


Na podstawie art. 8 pkt 2 ustawy z dnia 18 listopada 2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 254, poz. 2533, ze zm.) określony w art. 22 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, bezpośredni udział procentowy w kapitale spółki wypłacającej dywidendę lub inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych ustala się od dnia 1 stycznia 2007r. do dnia 31 grudnia 2008r. - w wysokości nie mniejszej niż 15%.

Stosownie do treści art. 22 ust. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwolnienie o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

W myśl art. 22 ust. 4b ww. ustawy, warunek posiadania odpowiednich udziałów (akcji) przez dwa lata uważa się za spełniony, jeśli przed wypłatą dywidendy (lub innego udziału w zyskach osoby prawnej) spółka nie posiadała udziałów przez ten okres, ale warunek ten zostanie spełniony po wypłacie dywidendy. W przypadku niedotrzymania tego warunku (a więc zmniejszenia przed upływem dwuletniego okresu swojego udziału w kapitale spółki), musi zapłacić podatek z odsetkami za zwłokę, od dochodów (przychodów) określonych w ust. 1 w wysokości 19 % dochodów (przychodów) do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciła prawo do zwolnienia. Odsetki nalicza się od następnego dnia po dniu, w którym po raz pierwszy skorzystała ze zwolnienia.

Powołane przepisy art. 22 ust. 4-4b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wprowadzają wyjątek od generalnej zasady opodatkowania wypłacanych dywidend wyrażonej w art. 22 ust. 1 ustawy. Z uwagi na obowiązującą w polskim systemie podatkowym zasadę powszechności opodatkowania, przepisy statuujące zwolnienia od opodatkowania należy interpretować ściśle, zgodnie z zasadami wykładni językowej i w granicach tej wykładni.

Powyższe przepisy art. 22 ust. 4-4b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zostały wprowadzone, celem implementacji do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zapisów Dyrektywy Rady Unii Europejskiej nr 90/435/EWG z 23.07.1990r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania stosowanego w przypadku spółek dominujących i spółek podporządkowanych rożnych państw członkowskich, zmienionej następnie Dyrektywą Rady Unii Europejskiej nr 2003/123/WE z dnia 22.12.2003r, m.in. poprzez :

  • dodanie art. 22 ust. 4 a przez art. 1 pkt 12 lit. b ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. (Dz. U. Nr 254, poz. 2533), zmieniającej m.in. ustawę z dniem 1 stycznia 2005 r.,: następnie zmieniony z dniem 1 stycznia 2007 r. przez art. 1 pkt 22 lit. d) ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. (Dz. U. z 2006, Nr 217, poz. 1589);
  • dodany art. 22 ust. 4 b przez art. 1 pkt 12 lit. b ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. (Dz. U. Nr 254, poz. 2533), zmieniającej m.in. ustawę z dniem 1 stycznia 2005 r.,: następnie zmieniony z dniem 1 stycznia 2007 r. przez art. 1 pkt 22 lit. d) ustawy z dnia 16 listopada 2006 (Dz. U. z 2006, Nr 217, poz. 1589).


Z powyższego wynika, iż w wyniku dokonanej implementacji, przepisy w zakresie opodatkowania dywidend zostały dostosowane do założeń ww. Dyrektyw Rady Unii Europejskiej, co oznacza iż brak jest podstaw do kwestionowania regulacji przyjętych w ustawie o podatku dochodowym. Wytyczne wynikające z ww. Dyrektyw zostały bowiem przeniesione do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych poprzez dokonane nowelizacje. Skoro wiec ustawodawca nie przewidział w ustawie żadnego wyjątku dotyczącego dotrzymywania 2-letniego okresu posiadania określonego udziału kapitałowego (np. wynikającego z restrukturyzacji polegającej na połączeniu powiązanych spółek) oznacza to, że wyjątek taki nie zachodzi.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu przyszłego wynika, ze Spółka posiada 15% akcji w Spółce zależnej. W wyniku planowanej restrukturyzacji w ramach grupy kapitałowej rozważane jest przejęcie spółki zależnej przez Spółkę na podstawie art. 492 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), tj. przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na spółkę (przejmującą) za akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie przez przejęcie). Okres od momentu nabycia przez Spółkę akcji w spółce zależnej do dnia jej przejecie przez Spółkę będzie krótszy niż 2 lata. Dzień połączenia ma nastąpić pod względem prawnym przed upływem okresu 2 lat od dnia wypłaty dywidendy na rzecz spółki dominującej. W wyniku dokonanego przejęcia spółka zależna przestanie istnieć, jednakże z uwagi na odpowiednie przepisy kodeksu spółek handlowych (art. 494 § 1 KSH ) oraz Ordynacji podatkowej (art. 93 § 2) Spółka przejmie jej wszystkie składniki majątku oraz wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki. Z powyższego wynika zatem, że w przypadku dokonania połączenia przez przejęcie spółki zależnej wnioskodawca (spółka otrzymująca dywidendę) nie spełni warunku posiadania udziału kapitałowego w spółce wypłacającej dywidendę (spółce zależnej) przez okres dwóch lat, uprawniającego do zwolnienia od podatku dochodowego, gdyż zarówno przed datą otrzymania dywidendy Spółka nie będzie posiadała tych udziałów przez dwa lata, jak i nie będzie ich utrzymywała w dalszym ciągu po dokonaniu przejęcia spółki zależnej (wypłacającego dywidendę) z uwagi na jej przejęcie.

Zatem w wyniku połączenia nastąpi utrata przez Spółkę prawa do skorzystania ze zwolnienia z podatku od dywidend określonego w art. 22 ust. 4 b ustawy, tj. warunku posiadania akcji w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3 nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Niedotrzymanie tego warunku skutkuje obowiązkiem zapłaty podatku wraz z należnymi odsetkami zgodnie z art. 22 ust. 4 b ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj