Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-316/12-4/AG
z 22 czerwca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-316/12-4/AG
Data
2012.06.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
agent
koszt
księga przychodów i rozchodów
moment powstania przychodów
okres rozliczeniowy
umowa
umowa agencyjna


Istota interpretacji
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie przychodów.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 9 marca 2012 r. (data wpływu 23 marca 2012 r.), uzupełnionym w dniu 12 kwietnia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 marca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów i kosztów uzyskania przychodów.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14f § 1 i § 2 oraz art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 2 kwietnia 2012 r. znak ILPB1/415-316/12-2/AG na podstawie art. 169 § 1 i § 2 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 5 kwietnia 2012 r., a w dniu 12 kwietnia 2012 r. wniosek uzupełniono (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 11 kwietnia 2012 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (agent) prowadzi działalność, zgodnie z zawartą umową agencyjną, polegającą na pośredniczeniu w sprzedaży detalicznej towarów i usług (sprzedaż prowadzona jest w sklepie agencyjnym), za wynagrodzeniem przewidzianym w umowie agencyjnej. Wynagrodzenie należne agentowi płatne jest w cyklach miesięcznych (miesiąc kalendarzowy) z dołu w oparciu o fakturę VAT wystawioną przez agenta.

Agent wystawia fakturę VAT dotyczącą wynagrodzenia na podstawie otrzymywanego zestawienia obrazującego zakres działań wykonanych przez agenta w minionym okresie rozliczeniowym (tj. przedstawiającego wysokość przychodów z dokonanej sprzedaży towarów i usług oraz wysokość kosztów związanych z funkcjonowaniem sklepu agencyjnego w minionym okresie rozliczeniowym, obejmującym miesiąc kalendarzowy), w terminie do 7 dni od dnia otrzymania tego zestawienia.

Wynagrodzenie płatne jest w terminie do końca miesiąca kalendarzowego następującego po danym okresie rozliczeniowym, jednak nie wcześniej niż 7 dni od dnia otrzymania prawidłowo wystawionej faktury VAT. Z wynagrodzenia agenta potrącane są opłaty z tytułu kosztów związanych z funkcjonowaniem sklepu agencyjnego, w danym okresie rozliczeniowym. Koszty o których mowa powyżej płatne są przez agenta w cyklach miesięcznych (miesiąc kalendarzowy) z dołu w oparciu o fakturę VAT Koszty płatne są w terminie 7 dni, chyba że zostają skompensowane z wynagrodzeniem agenta.

Zestawienie, na podstawie którego agent wystawia fakturę VAT dotyczącą wynagrodzenia, otrzymuje 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego rozliczenie dotyczy.

Strony w zawartej umowie agencyjnej ustaliły, iż w celu określenia terminu powstania obowiązku podatkowego oraz dokonania rozliczeń pomiędzy stronami, uznają, że wykonanie usług wynikających z niniejszej umowy następuje z chwilą doręczenia agentowi zestawienia.

Tak więc faktura VAT dotycząca wynagrodzenia agenta za grudzień 2011 roku została wystawiona x stycznia 2012 r. (zestawienie otrzymano x stycznia 2012 r.). Jednocześnie faktura obciążająca agenta kosztami za funkcjonowanie sklepu agencyjnego za grudzień 2011 roku wystawiona została (data dokumentu) w styczniu 2012 roku z datą sprzedaży x.12.2011 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Wobec wyżej opisanej sytuacji, w jaki sposób należy dokonać rozliczenia w KPiR na przełomie roku... W którym miesiącu i roku przychód i koszt wynikający z tak wystawionych faktur powinien zostać uwzględniony w KPiR...

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie dotyczące przychodów. Natomiast pytanie dotyczące kosztów uzyskania przychodów zostało rozpatrzone interpretacją indywidualną w dniu 22 czerwca 2012 r. nr ILPB1/415-316/12-5/AG.

Zdaniem Wnioskodawcy, w oparciu o art. 14 ust. 1e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, wykazuje taki przychód w rozliczeniu za styczeń 2012 r. czyli w miesiącu, w którym w którym otrzymał zestawienie na podstawie, którego wystawił fakturę.

Dokonując rozliczenia w KPiR Wnioskodawca fakturę obciążającą go kosztami za funkcjonowanie sklepu agencyjnego za grudzień 2011 r. ujął w kosztach w miesiącu styczniu 2012 roku, zgodnie z datą wystawienia faktury. Zainteresowany przypisał koszt uzyskania przychodu do tego roku, w którym rozliczył przychód związany z poniesionym wydatkiem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie przychodów uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), za przychód z działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Natomiast przepis art. 14 ust. 1c ww. ustawy stanowi, iż za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Przytoczony powyżej przepis należy traktować jako generalną zasadę określającą moment powstania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych. Wyjątek od tak skonstruowanej zasady wprowadza art. 14 ust. 1e, 1h i 1i powołanej ustawy.

Stosownie do treści art. 14 ust. 1e cytowanej ustawy, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku, jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych.

Zatem, w sytuacji, gdy postanowienia umowy, która jest wykonywana stale, w dłuższym – określonym bądź nieokreślonym czasie, przewidują, iż wynagrodzenie wypłacane będzie w okresach rozliczeniowych, to przychód z tytułu usług wykonywanych w ramach tej umowy powstaje zawsze w ostatnim dniu okresu wskazanego w umowie (lub na fakturze) jako okres rozliczeniowy.

Istotną okolicznością w tym wypadku świadczącą o momencie powstania przychodu jest określenie w łączącej strony umowie lub na wystawionej fakturze, jakiego okresu dotyczy czynność będąca jej przedmiotem. Wynika z tego, że określenie okresu rozliczeniowego pozostaje wyłącznie w gestii stron, które łączy stosunek cywilnoprawny. Wobec powyższego, data powstania przychodu zależy od postanowień umowy co do terminu dokonywania rozliczeń, a nie od daty wykonania świadczenia lub wystawienia faktury.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako agent, zgodnie z zawartą umową agencyjną. Z umowy tej wynika, że wynagrodzenie należne agentowi płatne jest w cyklach miesięcznych (miesiąc kalendarzowy) z dołu w oparciu o fakturę VAT wystawioną przez agenta. Natomiast w celu dokonania rozliczeń między stronami ustalono, iż momentem wykonania usługi jest dzień, w którym doręczono agentowi zestawienie, a jak wskazał Wnioskodawca zestawienie, na podstawie którego agent wystawia fakturę VAT dotyczącą wynagrodzenia, otrzymuje 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego rozliczenie dotyczy.

W przedmiotowej sprawie uznać należy, iż okres rozliczeniowy dotyczy miesiąca kalendarzowego – jak wynika z opisu zaistniałego stanu faktycznego.

Wobec powyższego, skoro z zawartej umowy wynika, iż okres rozliczeniowy dotyczy miesiąca kalendarzowego, to w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie ww. art. 14 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód powstaje wówczas z ostatnim dniem tego okresu ustalonego przez strony umowy.

W związku z powyższym, w przypadku gdy usługa zostaje wykonana na przełomie roku – grudzień/styczeń, to zgodnie z ustaleniami zawartymi w umowie, iż okresem rozliczeniowym jest miesiąc kalendarzowy, przychód powstaje na koniec tego okresu rozliczeniowego ustalonego między stronami. Zatem przychód ten powstanie ostatniego dnia danego miesiąca kalendarzowego. Przychód za grudzień 2011 roku powinien zatem zostać uwzględniony w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w rozliczeniu na dzień 31 grudnia 2011 r.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj