Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB3/423-177/07/SD
z 31 grudnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB3/423-177/07/SD
Data
2007.12.31



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Amortyzacja środków trwałych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Amortyzacja maszyn i niektórych urządzeń oraz środków transportu za wyjątkiem samochodów osobowych


Słowa kluczowe
amortyzacja
inwestycje w obcych środkach trwałych
odpisy amortyzacyjne


Istota interpretacji
1. Czy Spółka oddając do użytkowania pierwsze 2 kabiny solarne oddaje do użytkowania całość inwestycji w obcym środku trwałym i rozpoczyna amortyzację tej inwestycji w całości, czy amortyzuje jedynie część kosztów inwestycji proporcjonalnie do każdej oddanej do użytkowania kabiny?
2. Czy Spółka może dokonać amortyzacji przedstawionej inwestycji w obcym środku trwałym na podstawie art. 16k pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czyli dokonać jednorazowo odpisu amortyzacyjnego nieprzekraczającego w roku podatkowym 50.000 euro łącznej wartości odpisów amortyzacyjnych?



Wniosek ORD-IN 503 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25 września 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 2 październik 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • sposobu amortyzacji inwestycji w obcym środku trwałym uruchamianej etapami - jest nieprawidłowe,
  • możliwości dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 października 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • sposobu amortyzacji inwestycji w obcym środku trwałym uruchamianej etapami,
  • możliwości dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest w trakcie inwestycji polegającej na uruchomieniu 6 kabin solarnych. Inwestycja wykonywana jest w obcym środku trwałym, czyli w wynajętym budynku. Pierwszy etap inwestycji to przygotowanie osobnych pomieszczeń dla każdej kabiny, czyli wykonanie prac budowlano-remontowych (prace zostały już wykonane). W trakcie wykonywania jest drugi etap inwestycji – system instalacji wentylacyjnej i klimatyzacji, który będzie funkcjonował w pomieszczeniach z kabinami oraz w części poczekalni i recepcji. Zakup kabin solarnych nastąpi w trzech etapach po 2 kabiny na etap. Spółka chce już po zakupie pierwszych 2 kabin uruchomić sprzedaż usług w zakresie korzystania z solarium.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy Spółka oddając do użytkowania pierwsze 2 kabiny solarne oddaje do użytkowania całość inwestycji w obcym środku trwałym przeprowadzonej do uruchomienia 6 kabin i rozpoczyna amortyzację tej inwestycji w całości, czy amortyzuje jedynie część kosztów inwestycji proporcjonalnie do każdej oddanej do użytkowania kabiny...
  2. Czy Spółka może dokonać amortyzacji przedstawionej inwestycji w obcym środku trwałym na podstawie art. 16k pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czyli dokonać jednorazowo odpisu amortyzacyjnego nieprzekraczającego w roku podatkowym 50.000 euro łącznej wartości odpisów amortyzacyjnych...

Zdaniem wnioskodawcy:

  1. Do uruchomienia nawet 2 kabin solarnych konieczne jest oddanie całości inwestycji w obcym środku trwałym tj. prac budowlano-remontowych oraz systemów wentylacji i klimatyzacji, a tym samym należy w momencie oddania do użytkowania 2 kabin solarnych przekazać do użytkowania powyższą inwestycję w całości.
  2. Stosując art. 16k pkt 7 ustawy o pdop może dokonać jednorazowo odpisu amortyzacyjnego nieprzekraczającego w roku podatkowym 50.000 euro łącznej wartości odpisów amortyzacyjnych.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje.

1.

Zgodnie z art. 16a ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) określanej dalej skrótem ustawy o pdop, amortyzacji podlegają niezależnie od przewidywanego okresu używania przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych uznawane za środki trwałe.Inwestycje to środki trwałe w budowie w rozumieniu ustawy z dnia 29 września 1994 r. ustawy o rachunkowości. Z kolei środki trwałe w budowie to zaliczane do aktywów trwałych środki trwałe w okresie ich budowy, montażu lub ulepszenia już istniejącego środka trwałego. Inwestycje w obcych środkach trwałych to ogół działań (nakładów) podatnika odnoszących się do niestanowiącego jego własności środka trwałego, które zmierzają do jego ulepszenia, tzn. polegają na jego przebudowie, rozbudowie, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji w celu przystosowania na potrzeby działalności gospodarczej. Jak wynika z wniosku inwestycja zmierzająca do uruchomienia 6 kabin solarnych jest realizowana w wynajętym budynku. Wydatki związane z przeprowadzonymi już pracami budowlano-remontowymi, realizowanym obecnie systemem instalacji wentylacyjnej i klimatyzacji, a także zakupem i montażem kabin solarnych są nakładami na stworzenie jednego środka trwałego określanego jako „inwestycja w obcym środku trwałym”. Dlatego należy je traktować kompleksowo i uznać jako jedną całość. Mając na względzie powyższe dopiero po przyjęciu do używania całej inwestycji obejmującej 6 kabin solarnych możliwa będzie amortyzacja tego środka trwałego określanego mianem „inwestycji w obcym środku trwałym”.

2.

Zgodnie z art. 16k ust. 7 ustawy o pdop podatnicy w roku podatkowym w którym rozpoczęli działalność oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50 000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych. Z ww. artykułu wynika więc, iż z wykorzystaniem tej metody mogą być amortyzowane wyłącznie środki trwałe z grupy 3-8 KŚT (z wyłączeniem samochodów osobowych) oraz inwestycje w obcych środkach trwałych poniesione w ww. środkach trwałych. Z treści objaśnień wstępnych do Klasyfikacji Środków Trwałych wynika, że ulepszenia w obcych środkach trwałych należy klasyfikować w odpowiednich grupach w zależności od środka trwałego którego dotyczą.

Z wniosku wynika, iż w/w inwestycja wykonywana jest w wynajętym budynku (grupa 1 tej Klasyfikacji). W świetle powyższych przepisów oraz w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Spółkę, ta inwestycja w wynajętym budynku nie spełnia kryteriów art. 16k ust. 7 ustawy o pdop, a zatem Spółka nie może dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego tego środka trwałego którym jest „inwestycja w obcym środku trwałym”.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj