Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.I/423/2/07
z 26 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.I/423/2/07
Data
2007.03.26



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszt
nabycie udziałów
odstąpienie od umowy
umowa sprzedaży


Pytanie podatnika
Dotyczy uznania za koszt uzyskania przychodu w momencie poniesienia, kosztów „due diligence”, kosztów doradztwa finansowego, usług prawnych i doradczych w przypadku zaniechania nabycia udziałów innej spółki.
Rozbieżny z
131168, 80486


Działając na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ) oraz art. 15 ust. 1 i art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity z 2000r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późn. zm), po rozpatrzeniu wniosku Z. S.A., z dnia 04.01.2006r. znak: FK-/03/2006 (data wpływu do tut. Urzędu 05.01.2006r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie kosztów związanych z nabyciem udziałów Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku Spółki Z. S.A. stanu faktycznego wynika, iż poniosła ona wydatki związane ze zbadaniem kondycji finansowej i podatkowej Spółki, której planowała nabycie udziałów. Jednak po analizie podatkowego i finansowego badania typu „due diligence” wykonanego przez Firmę zewnętrzną, w celu uniknięcia strat związanych z zakupem udziałów (np. nietrafnych decyzji gospodarczych), Wnioskująca postanowiła odstąpić od dalszych czynności związanych z zakupem tejże Firmy.

Zapytanie Spółki dotyczy uznania za koszt uzyskania przychodu w momencie poniesienia, kosztów „due diligence”, kosztów doradztwa finansowego, usług prawnych i doradczych w przypadku zaniechania nabycia udziałów innej spółki.

Zdaniem Podatnika, stosownie do postanowień art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszt poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Taki zapis oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami. Mowa tu o kosztach zarówno bezpośrednio jak i pośrednio związanych z uzyskiwanym przychodem oraz kosztach dotyczących całokształtu działalności podatnika czyli związanych z funkcjonowaniem firmy. Podatnik ma zatem możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów, pod tym jednak warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Ponadto zdaniem Podatnika, za koszty uzyskania przychodów uznawane są uzasadnione racjonalnie i gospodarczo nakłady i wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnika, który przez ich poniesienie zmierza do osiągnięcia przychodów z tego źródła. Biorąc pod uwagę powyższe, Wnioskująca Spółka wyraża stanowisko, iż do wydatków opisanych we wniosku nie znajdzie zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zdaniem Spółki wymienione koszty mogą zostać zaliczone przez Z. S.A. do kosztów uzyskania przychodu w momencie poniesienia zgodnie z art. 15 ust. 1 tej ustawy.

Odnosząc się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i stanowiska Podatnika tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Stosownie zaś do art. 16 ust. 1 pkt 8 w/w ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji w spółce - wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia tych udziałów albo akcji.

Aby zatem takie wydatki podatnik mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, muszą zostać spełnione określone przez ustawodawcę przesłanki. Niezbędnym warunkiem jest sprzedaż udziałów oraz istnienie związku pomiędzy poniesionymi wydatkami, a przychodami uzyskanymi w wyniku ich zbycia.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka odstąpiła od nabycia udziałów, trudno zatem w tej sytuacji dopatrzeć się spełnienia warunków wymaganych przez ustawodawcę do zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Z powyższych przepisów jednoznacznie bowiem wynika, iż intencją ustawodawcy było wyłączenie pewnego rodzaju kosztów (wymienionych w katalogu art. 16 ust. 1 ustawy) z możliwości zaliczenia ich przez podatników do kosztów uzyskania przychodów.

Trudno również w przedmiotowym wypadku zgodzić się ze stanowiskiem Podatnika, iż za koszty uzyskania przychodu uznawane są uzasadnione racjonalnie i gospodarczo nakłady i wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą gdyż wydatki Spółki w postaci kosztów doradztwa finansowego, usług prawnych i doradczych (w przypadku zaniechania nabycia udziałów innej spółki), nie są związane z jakimkolwiek innym przychodem Spółki.

Reasumując tut. organ stwierdza, iż wymienione we wniosku koszty nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, a zatem stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj