Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-122/07-4/MZ
z 4 lutego 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-122/07-4/MZ
Data
2008.02.04


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
aport
czynności cywilnoprawne
podatek od czynności cywilnoprawnych
spółka komandytowa
umowa spółki
zmiana umowy


Istota interpretacji
Wniesienie aportem części majątku (nieruchomości) przedsiębiorstwa do nowopowstałej spółki komandytowej stanowi zmianę umowy spółki, a zatem spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2 tej ustawy



Wniosek ORD-IN 343 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 30.10.2007 r. (data wpływu 05.11.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie wniesienia aportem części majątku (nieruchomości) przedsiębiorstwa Kancelaria B. do nowopowstałej spółki komandytowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05.11.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie wniesienia aportem części majątku (nieruchomości) przedsiębiorstwa Kancelaria B. do nowopowstałej spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Kancelaria B. z siedzibą przy ul. K. P. w W., NIP prowadzi działalność w zakresie pośrednictwa, doradztwa w zakresie nieruchomości oraz wynajmu nieruchomości. Właścicielem przedsiębiorstwa jest Pan A. B. . Przedsiębiorstwo zakupiło w 2007 r. nieruchomość budowlaną, która wynajmuje na podstawie podpisanych umów najmu.

W momencie zakupu powyższej nieruchomości została obniżona kwota podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury zakupu nieruchomości.

Pan A. B. – właściciel, zamierza wnieść powyższą nieruchomość (wraz z cesją praw wynikającą z podpisanych umów najmu) aportem do nowopowstałej spółki komandytowej, w której będzie komandytariuszem.

Pismem z dnia 13 grudnia 2007 r. Nr IPPB2/436-122/07-2/MZ wezwano wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez wskazanie, których zdarzeń przyszłych dotyczy uiszczona kwota opłaty. Wnioskodawca w terminie dokonał wpłaty dodatkowej opłaty.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jakie skutki z zakresu podatku od czynności wywoła wniesienie aportem części majątku (nieruchomości) przedsiębiorstwa Kancelaria B. do nowopowstałej spółki komandytowej...

Zdaniem wnioskodawcy:

W związku z faktem, iż przedmiotem aportu nie jest zorganizowana część przedsiębiorstwa (jedynie nieruchomość wraz z cesją praw wynikających z podpisanych umów najmu), to planowana czynność wniesienia aportem nieruchomości do nowopowstającej spółki komandytowej w rozumieniu ustawy o VAT (Dz. U. z 2004 r. nr 54 poz. 535 z późn. zm.) podlega wprawdzie ustawie, lecz jest przedmiotowo zwolniona z podatku od towarów i usług na mocy paragrafu 8 ust. 1 pkt 6 Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o VAT (Dz. U. z 2004 r. nr 97 poz. 970 z późn. zm.).

Jednocześnie przedsiębiorstwo nie musi korygować dokonanego odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z zakupu powyższej nieruchomości, gdyż powyższa nieruchomość była zakupiona z zamiarem wykorzystania jej w działalności opodatkowanej (i tak była i będzie nadal wykorzystywana do czasu wniesienia aportu). Spółka opiera swoje stanowisko w kwestii braku obowiązku korygowania odliczenia podatku VAT na podstawie decyzji Izby Skarbowej w Opolu – pismo z dnia 3 marca 2005 r. (nr PP-II-005/549/BL/04) oraz na podstawie wyroku NSA z dnia 7 czerwca 2004 r. (nr FKS 87/04).

W związku z faktem, iż opisywana powyżej czynność podlega ustawie o podatku od towarów i usług, to na podstawie art. 2 pkt 4 litera 4 Ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2007 r. nr 68 poz. 450) czynność ta nie będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k), pkt 2 oraz art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 ze zm.) podatkowi podlegają umowy spółki (akty założycielskie) i ich zmiany - jeżeli powodują podwyższenie podstawy opodatkowania, przy czym za zmianę umowy spółki uważa się przy spółce osobowej wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika lub akcjonariusza, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika lub akcjonariusza spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania. Umowa spółki jest samodzielnym zdarzeniem prawnym objętym zakresem przedmiotowym ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Przedmiotem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest więc umowa spółki i zmiana umowy spółki. Wobec tego bez znaczenia jest, w jakiej formie wniesiono wkład - pieniężnej czy niepieniężnej.

W myśl art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tych czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
  • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
  • umowy spółki i jej zmiany,
  • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Wyjaśnić zatem należy, że jakkolwiek § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 ze zmianami) reguluje zwolnienie wkładów niepieniężnych (aportów) wnoszonych do spółek prawa handlowego i cywilnego, to zawarcie umowy spółki lub zmiana jest zdarzeniem obojętnym w świetle regulacji ustawy o podatku VAT (gdyż nie jest to odpłatna dostawa towarów ani odpłatne świadczenie usług). Z tego względu, fakt zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług wkładów niepieniężnych wnoszonych do spółki pozostaje bez wpływu na istnienie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych. W odniesieniu do tych czynności analizowane wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie może zatem znaleźć zastosowania, pomimo iż rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w § 8 ust. 1 pkt 6 zwalnia od podatku wkłady niepieniężne (aport) wnoszone do spółek.

Biorąc pod uwagę stan przedstawiony przez Pana i stan prawny stwierdza się, iż wniesienie aportem części majątku (nieruchomości) przedsiębiorstwa Kancelaria B. do nowopowstałej spółki komandytowej stanowi zmianę umowy spółki, a zatem spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2 tej ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj