Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.I/423/3/07
z 21 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.I/423/3/07
Data
2007.03.21



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
energia cieplna
moment powstania przychodów
okres rozliczeniowy


Pytanie podatnika
Dot. daty i wielkości przychodu z tytułu dostaw energii cieplnej.
Tożsamy z
147631, 148011, 146711


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późniejszymi zmianami) oraz art. 12 ust. 3, art. 12 ust. 3a-d ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późniejszymi zmianami) - Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 5.01.2007 r. Nr FK/242/06 (wpływ do tut. Urzędu w dniu 8.01.2007 r.) uzupełnionego pismem z dnia 12.03.2007 r. Nr FK/2924/07 (wpływ do tut. Urzędu w dniu 14.03.2007 r.) o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie dotyczącej daty i wielkości przychodu z tytułu dostaw energii cieplnej postanawia uznać że, w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest nieprawidłowe.

Pismem z dnia z dnia 5.01.2007 r., uzupełnionym pismem z dnia 12.03.2007 r., Spółka zwróciła się o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie dotyczącej daty i wielkości przychodu z tytułu dostaw energii cieplnej.

Przedstawiając stan faktyczny Spółka podaje, że z jednym z odbiorców ciepła rozlicza się według wielkości planowanego rocznego zużycia. Za każdy miesiąc od stycznia do listopada wystawiana jest faktura VAT za tę samą ilość energii równą 1/12 planowanej rocznej dostawy. W fakturze za grudzień wykazywana jest ilość równa różnicy pomiędzy wielkością rzeczywistej rocznej dostawy a sumą ilości zafakturowanych za jedenaście miesięcy. Co miesiąc znana jest wprawdzie wielkość rzeczywistej dostawy, co jest potwierdzone stosownym protokołem, lecz opisany sposób rozliczeń został wprowadzony w łączącej strony umowie. Powyższy sposób rozliczeń wynika z sezonowości dostaw i analogicznego sposobu rozliczania się odbiorcy z jego odbiorcami, dając mu możliwość utrzymania płynności finansowej. Wątpliwości Spółki dotyczą określenia daty powstania oraz wielkości przychodu, a powstały w związku z nowym brzmieniem art. 12 ust. 3c i 3d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jeżeli, według Spółki uznać, że okresem rozliczeniowym jest miesiąc, to przychody powstaną w ostatnim dniu każdego miesiąca, z tym, że Spółka ma wątpliwość jaka w tej sytuacji będzie wielkość przychodu, czy wielkość wyszczególniona w fakturze, czy wartość rzeczywiście dostarczonego w danym miesiącu ciepła. Jeżeli z kolei uznać, że okresem rozliczeniowym jest rok, to przychód powstanie w ostatnim dniu roku i jego wielkość stanowić będzie wartość ciepła dostarczonego w ciągu całego roku.

Spółka, wychodząc od zapisu art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym przychodem z działalności gospodarczej są także przychody należne, choć nie zostały jeszcze otrzymane, uważa, że okresem rozliczeniowym, w przedstawionym powyżej stanie faktycznym, jest miesiąc, a wielkość przychodu stanowić będzie wartość rzeczywiście dostarczonego w danym miesiącu ciepła, chociaż jest ona różna od wielkości zafakturowanej.

Odnosząc się do powyższego, tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje.

W myśl obecnego brzmienia art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późniejszymi zmianami), za przychody związane z działalnością gospodarczą i działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Stosownie do unormowań zawartych w art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w jej obecnym brzmieniu, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się z zastrzeżeniem ust. 3c - 3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później jednak niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 3c tej ustawy, jeżeli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. Na mocy art. 12 ust. 3d powołanej powyżej ustawy, przepis ust. 3c stosuje się odpowiednio do dostaw energii elektrycznej, cieplnej oraz gazu przewodowego.

Ze wskazanych powyżej przepisów art. 12 ust. 3c-d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, określających reguły określania daty przychodu z tytułu usług oraz dostaw energii elektrycznej, cieplnej oraz gazu przewodowego, wynika zasada, że w przypadku kiedy strony ustalą, iż usługa oraz dostawa energii elektrycznej, cieplnej oraz gazu przewodowego będzie rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, że strony ustaliły, iż dostawa ciepła rozliczana będzie w miesięcznych okresach rozliczeniowych według wielkości planowanego zużycia na podstawie miesięcznych faktur. W związku z tym, w rozpatrywanej sprawie zastosowanie będzie miał zapis art. 12 ust. 3d w związku z art. 12 ust. 3c wskazanej powyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w obecnie obowiązującym brzmieniu. Zatem za datę powstania przychodu w wysokości wykazanej na fakturze VAT (1/12 planowanej rocznej dostawy za okres I-XI, a za XII w wysokości równej różnicy pomiędzy wielkością rzeczywistej rocznej dostawy a sumą ilości zafakturowanych za jedenaście miesięcy) uznać należy ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego na fakturze.

W świetle powyższego uznać należy, że w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym, stanowisko Spółki, jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj