Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
IUS.VIII-436/1/2007
z 15 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IUS.VIII-436/1/2007
Data
2007.03.15



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Wysokość podatku --> Nabycie budynku mieszkalnego


Słowa kluczowe
darowizna
ulga mieszkaniowa
upływ terminu


Pytanie podatnika
Czy pięcioletni okres zamieszkiwania liczy się od dnia podpisania umowy darowizny zawartej w formie aktu notarialnego (dnia obdarowania mieszkaniem)?
Tożsamy z
113405, 81560, 120914


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.), art. 16 ust. 2 pkt. 5 lit. a ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.), art. 3 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. nr 222, poz. 1629) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu pisemnego wniosku z dnia 06.02.2007 r. Pani K. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisu art. 16 ust. 2 pkt. 5 lit. a ustawy o podatku od spadków i darowizn postanawia uznać stanowisko przedstawione w w/w wniosku za prawidłowe.

Dnia 07.02.2007 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie wpłynął wniosek Pani K. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisu art. 16 ust. 2 pkt. 5 lit. a ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.). Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynikało, że 25.06.2002 r. Wnioskodawczyni otrzymała w drodze darowizny spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Wobec faktu spełniania przez Obdarowaną ustawowych przesłanek skorzystała ona z ulgi mieszkaniowej, gdyż oświadczyła m. in., że zobowiązuje się mieszkać w nabytym lokalu przez okres pięciu lat licząc od dnia obdarowania. Ponadto Wnioskodawczyni dodała, że w przedmiotowym mieszkaniu jest zameldowana i mieszka od 1979 roku. Pytanie Wnioskodawczyni brzmi: Czy pięcioletni okres zamieszkiwania liczy się od dnia podpisania umowy darowizny zawartej w formie aktu notarialnego (dnia obdarowania mieszkaniem)?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie kierując się brzmieniem przepisu art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa w oparciu o przedstawiony przez podatnika stan faktyczny udziela poniższej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika wg stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku:

W świetle przepisu art. 16 ust. 2 pkt. 5 lit.a ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych mającego zastosowanie do nabycia własności rzeczy i praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie wyżej powołanej ustawy zmieniającej, tj. przed dniem 01.01.2007 r. wynika, że jedną z przesłanek skorzystania z ulgi mieszkaniowej na nabyty w drodze darowizny lokal mieszkalny był pięcioletni okres zamieszkiwania w nabytym lokalu liczony od dnia złożenia zeznania podatkowego – jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszkał w nabytym lokalu. Przepis ten, chociaż z jego treści nie wynikało to wprost, ma także zastosowanie do ulg mieszkaniowych udzielanych osobom, które nabyły własność lokalu mieszkalnego w drodze darowizny, o czym stanowi art. 16 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. W niniejszej sprawie pięcioletni okres zamieszkiwania liczony jest od dnia złożenia oświadczenia notariuszowi jako płatnikowi podatku od darowizny o spełnianiu przesłanek uprawniających do skorzystania z ulgi mieszkaniowej i zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego, z uwagi na fakt zamieszkiwania nabywcy w lokalu będącym przedmiotem darowizny w chwili zawarcia umowy darowizny. Słuszność powyższej wykładni potwierdza długoletnia praktyka organów podatkowych, orzecznictwo sądów (wyrok NSA w Warszawie z dnia 18.01.2000 r., III S.A. 2147/99), a także aktualne brzmienie art. 16 ust. 2 pkt. 5 lit. a ustawy o podatku od spadków i darowizn, z którego jasno wynika, że pięcioletni okres zamieszkiwania liczony jest od dnia zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego, co w ocenie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie potwierdza fakt, że intencją ustawodawcy od początku było, aby pięcioletni okres zamieszkiwania liczyć od dnia zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego, jeżeli w chwili zawarcia umowy darowizny nabywca mieszka w nabytym lokalu.

Mając na uwadze powyższe Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie działając na zasadzie art. 14a § 1 i § 4 ustawy Ordynacja podatkowa orzekł jak w sentencji postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj