Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
III-2/443-4/2262/07/DP
z 6 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443-4/2262/07/DP
Data
2007.02.06



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
darowizna
lokal użytkowy
spółdzielcze prawo do lokalu


Pytanie podatnika
Czy czynność darowizny dokonana przez Podatnika na rzecz syna, której przedmiotem jest udział Wnioskodawcy w spółdzielczym prawie do lokalu użytkowego jest zwolniona od podatku VAT ?


Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8,poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12.01.2007 r.

Z wniosku z dnia 12.01.2007r. (data wpływu do tut. organu 12.01.2007r.) wynika, że Podatnik wraz z synem (współwłaściciel) w dniu 01.11.1993r. jako osoby fizyczne uzyskały od spółdzielni mieszkaniowej spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego. Prawo to nabyto bez podatku VAT i Podatnikowi nie przysługiwało prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy jego nabyciu. Spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego zostało przez wspólników spółki cywilnej wprowadzone do ewidencji środków trwałych z dniem 01.01.2006r. z uwagi na zmianę formy opodatkowania w podatku dochodowym. Do dnia 30.12.2006r. w przedmiotowym lokalu prowadzona była działalność gospodarcza w formie spółki cywilnej ojca i syna, która w dniu 31.12.2006r. została zlikwidowana. Wnioskodawca po likwidacji Spółki zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej i przeszedł na emeryturę, natomiast syn Wnioskodawcy z dniem 01.01.2007r. rozpoczął w przedmiotowym lokalu samodzielną działalność gospodarczą. W związku z powyższym Podatnik w 2007 roku zamierza podarować synowi cały swój udział w prawie do spółdzielczego lokalu użytkowego, tj. #189; swojego udziału.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym wystąpiono z zapytaniem, czy czynność darowizny dokonana przez Podatnika na rzecz syna której przedmiotem jest udział Wnioskodawcy w spółdzielczym prawie do lokalu użytkowego jest zwolniona od podatku VAT ?

Zdaniem Podatnika, podarowanie synowi udziału w prawie do przedmiotowego lokalu nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 oraz art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, przez odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT rozumie się m.in. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych przy nabyciu których podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Strona wskazuje, że w przedstawionym stanie faktycznym podatnikowi przy nabyciu spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wnioskodawca ponadto zauważa, że w chwili dokonania darowizny będzie osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej, zatem przekazanie udziału synowi w prawie do spółdzielczego lokalu użytkowego nie będzie stanowiło czynności opodatkowanej podatkiem VAT.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, <...> bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Art. 5 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług <...> podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jedynie w przypadkach ściśle określonych w ustawie o podatku od towarów i usług, tj. art. 7 ust. 2 i at. 8 ust. 2 cyt. ustawy, nieodpłatną dostawę towarów lub nieodpłatne świadczenie usług traktuje się jako czynności odpłatne podlegające opodatkowaniu VAT.

Spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego jest jednym z ograniczonych praw rzeczowych, czyli wartością niematerialną i prawną. Przekazując udział w prawie spółdzielczym do lokalu użytkowego Podatnik w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wykonuje usługę na rzecz beneficjenta, stąd w przedstawionej we wniosku sytuacji zastosowanie znajdzie art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT rozumie się każde świadczenia na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej. Na podstawie art. 8 ust. 2 w/w ustawy nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług. Tak rozumiane świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług określony w ustawie o podatku od towarów i usług jest ograniczony przez dwa czynniki: przedmiotowy (opodatkowaniu podlega m.in. dostawa towarów i świadczenie usług) oraz podmiotowy (dostawy i usługi muszą być dokonywane przez podatnika działającego w takim charakterze). Czynności dostawy towarów i świadczenia usług realizowane poza sferą działalności gospodarczej podmiotu, który spełnia formalnie kryteria podatnika nie podlegają opodatkowaniu, gdyż w tym zakresie podmiot ten nie działa w charakterze podatnika. W związku z powyższym opodatkowaniu podlegają jedynie te czynności podatnika, które realizuje występując w takim charakterze.

Mając powyższe na uwadze, podkreślenia wymaga okoliczność nabycia spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego w roku 1993 roku. Stronie nie przysługiwało więc prawo do obniżenia podatku naliczonego przy nabyciu tego prawa. Ponadto Wnioskodawca, jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, dokonując czynności darowizny udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu użytkowego nie występuje w charakterze Podatnika.

Biorąc w/w argumenty prawne i faktyczne pod uwagę stwierdzić należy, że nieodpłatne przekazanie udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu użytkowego nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny obowiązujący na dzień udzielenia odpowiedzi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj