Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-553/07/KM
z 15 stycznia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP1/443-553/07/KM
Data
2008.01.15


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
częstotliwość wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług
działalność gospodarcza
działki
sprzedaż
sprzedaż gruntów
zamiar


Istota interpretacji
Czy z tytułu sprzedaży działki i rozpoczętej budowy domu jednorodzinnego będzie Pan wraz z małżonką zobowiązany do zapłaty podatku VAT ?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 9 października 2007 r. (data wpływu 24 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki i domu jednorodzinnego w budowie - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 24 października 2007 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki i domu jednorodzinnego w budowie.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W 2002 r. zakupił Pan wraz z małżonką działkę budowlaną, a w 2005 r. kolejną położoną obok pierwszej, z której część odsprzedano w 2006 r. w celu poprawienia warunków gospodarowania sąsiedniej działki. W związku z tym, że zbycie nastąpiło przed upływem 5 lat, złożył Pan oświadczenie o przeznaczeniu uzyskanej kwoty na cele mieszkaniowe i nie zapłacił z tego tytułu podatku w wysokości 10%, a także podatku VAT, gdyż działka nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej. Z uwagi na sytuację rodzinną zamierza Pan sprzedać w 2008 r. wyodrębnioną geodezyjnie w tym celu działkę wraz z rozpoczętą w 2007 r. budową domu jednorodzinnego. W efekcie pozostanie Pana własnością jedynie ta część działki, która została zakupiona w 2002 r. W przyszłości nie planuje Pan sprzedaży nieruchomości, a budowa jest prowadzona przez małżonków „prywatnie ze środków własnych”. Prowadząc działalność w zakresie usług budowlanych jest Pan zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, natomiast małżonka nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem VAT. Budowa domu oraz przedmiotowa sprzedaż nieruchomości nie jest dokonywana w ramach działalności gospodarczej i nie jest z nią związana.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy z tytułu sprzedaży działki i rozpoczętej budowy domu jednorodzinnego będzie Pan wraz z małżonką zobowiązany do zapłaty podatku VAT ...


Zdaniem Wnioskodawcy, aby dostawa budynku i gruntu podlegała opodatkowaniu musi być w świetle obowiązujących przepisów dokonana przez podatnika podatku od towarów i usług. Opodatkowaniu podlega bowiem przeniesienie przez podatnika podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy związanego z jego działalnością prawa własności do budynku i gruntu. Natomiast skoro dokonywana przez Pana i małżonkę sprzedaż nieruchomości w zakresie, w jakim nie są oni podatnikami podatku od towarów i usług, to nie są również zobowiązani do odprowadzenia podatku od transakcji sprzedaży prawa własności nieruchomości. Ponadto okoliczności sprzedaży nie wskazują na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Sprzedaż dokonana w 2006 r. dotyczyła części zakupionej wcześniej nieruchomości i nastąpiła wyłącznie w celu poprawienia warunków zagospodarowania sąsiedniej działki, natomiast przedmiotowa sprzedaż następuje z przyczyn rodzinnych i zmiany planów co do osiedlenia się na wsi.

W tym miejscu powołał się Pan na orzecznictwo tj. wyroki: WSA z dnia 21 lutego 2007 r. sygn. akt III SA/Wa 4176/06 i WSA z dnia 6 września 2006 r. sygn. akt I SA/Wr 1254/05 oraz interpretacje: Urzędu Skarbowego w Olsztynie z dnia 29 grudnia 2004 r. US IV/III/443-120/04, Urzędu Skarbowego w Żyrardowie z dnia 3 sierpnia 2007 r. 1446/PDII/415/4/07/GC, Urzędu Skarbowego w Bolesławcu z dnia 6 czerwca 2007 r. PDII/415/1/7/1/2007, Urzędu Skarbowego w Ełku z dnia 10 maja 2007 r. US.III/415-7/07, Urzędu Skarbowego w Pruszkowie z dnia 3 kwietnia 2007 r. 1421/BF/415-2/GJ/07.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Za dostawę towarów stosownie do art. 7 ust. 1 cyt. ustawy uważa się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Według art. 2 pkt 6 ww. ustawy, towarami są rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Ponadto w myśl art. 29 ust. 5 w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, iż status prawny budynku determinuje opodatkowanie (lub jego brak), a także stawkę podatku gruntu, na którym dany obiekt jest zlokalizowany.

Odpłatne dostawy towarów lub odpłatne świadczenie usług można opodatkować wtedy, gdy są dokonywane przez podmiot o statusie podatnika. Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wyznacza czynnik przedmiotowy – opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług oraz czynnik podmiotowy – czynności muszą być wykonywane przez podatnika.

Podatnikami na mocy art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat tej działalności.


Działalność gospodarcza w myśl art. 15 ust. 2 cyt. ustawy obejmuje:


  • wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wtedy, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy,
  • czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.


Powyższe oznacza, że dostawa towarów (w tym przypadku działki wraz z rozpoczętą budową domu jednorodzinnego) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana jest przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działający w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy, mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Niezbędnym do uznania dostawy towarów za działalność gospodarczą jest, aby w momencie jej dokonania podatnik miał zamiar dokonywać czynności wielokrotnie. Jeżeli podatnik dokonuje sprzedaży gruntu przeznaczonego pod zabudowę, a okoliczności nie wskazują, że czynności te czynione są z zamiarem ich powtarzania (kontynuowania) i nie zmierzają do nadania im stałego (zorganizowanego) charakteru, to nie można stwierdzić, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu powołanego wyżej art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

Dodatkowo należy wskazać, że działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym. Nie jest natomiast działalnością handlową, a zatem i gospodarczą sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza sprzedać działkę (wraz z rozpoczętą budową domu jednorodzinnego), która powstanie w wyniku geodezyjnego wyodrębnienia jej z nieruchomości gruntowej nabytej z zamiarem budowy domu. Nieruchomość ta stanowi majątek osobisty małżonków i składa się z dwóch sąsiadujących ze sobą działek budowlanych zakupionych kolejno w 2002 r. i 2005 r. Dokonana w 2006 r. sprzedaż nieruchomości dotyczyła części (ok. połowy) zakupionej w 2005 r. nieruchomości i nastąpiła - zgodnie z oświadczeniem - wyłącznie w celu poprawienia warunków zagospodarowania sąsiedniej działki, natomiast przedmiotowa sprzedaż następuje z przyczyn rodzinnych i zmiany planów co do osiedlenia się na wsi. Będzie to transakcja jednorazowa, a jej okoliczności nie wskazują na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. W przyszłości nie zamierza Pan zajmować się sprzedażą nieruchomości. Zatem sprzedaż ta nie będzie przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej i nie ma stałego zorganizowanego charakteru, lecz sporadyczny.

Wobec powyższego, mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz obowiązujące przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, tut. organ podatkowy stwierdza, iż sprzedaż przedmiotowej działki wraz z rozpoczętą budową domu jednorodzinnego nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj