Interpretacja Urzędu Skarbowego we Włoszczowej
PPK/443-5/2007
z 11 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PPK/443-5/2007
Data
2007.09.11



Autor
Urząd Skarbowy we Włoszczowej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
energia elektryczna
gospodarstwo rolne
podatek naliczony


Pytanie podatnika
Czy można odliczyć podatek VAT zawarty w fakturze VAT dokumentującej nabycie energii elektrycznej zużytej w gospodarstwie rolnym ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (j. t Dz. U. z 2005r Nr 8, poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu złożonego w dniu 25.06.2007 roku wniosku (uzupełnionego w dniu 10.07.2007 roku ) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, postanawia uznać stanowisko podatnika zajęte w pytaniu za prawidłowe.

W dniu 25.06.2007 roku (uzupełnienie wniosku z dnia 10.07.2007 roku ) Podatnik złożył do tut. Urzędu Skarbowego wniosek w sprawie udzielenia pisemnej odpowiedzi w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego:

Pytanie brzmi: Czy można odliczyć podatek VAT zawarty w fakturze VAT dokumentującej nabycie energii elektrycznej zużytej w gospodarstwie rolnym.

Stanowisko wnioskującego jest następujące: Podatnik jest rolnikiem zarejestrowanym w Urzędzie Skarbowym jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Do prowadzenia działalności rolniczej zużywa większą część zakupionej energii elektrycznej udokumentowanej fakturą na nazwisko podatnika. Według wyliczeń na gospodarstwo domowe zużywa się 20 % energii elektrycznej, a na działalność rolniczą 80% energii. Rozdzielenia energii dokonano na podstawie zsumowania poboru energii przez poszczególne urządzenia i czasu ich pracy. Zgodnie z art. 86 ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towar i usługi są wykorzystane do wykonania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w kwotę podatku naliczonego. Wydatki na energię elektryczną stanowią w działalności rolniczej koszty uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, czyli nie ma zastosowania art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Ponieważ złożony przez podatnika wniosek w dniu 25.06.2007 roku nie zawierał własnego stanowiska w przedmiotowej sprawie Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włoszczowie zwrócił się z prośbą o uzupełnienie stanu faktycznego.

Podatnik złożył w dniu 10.07.2007 roku następujące wyjaśnienia do wniosku złożonego dnia 25.06.2007 roku o następującej treści : moim zdaniem zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W myśl art. 90 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług jestem w stanie odrębnie określić kwotę podatku naliczonego związanego z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

  • w gospodarstwie jest zainstalowany jeden licznik obejmujący zużycie energii w budynkach inwentarskich oraz w budynku mieszkalnym.,
  • zainstalowany licznik umożliwia odczyt łączny zużycia energii na gospodarstwo i pomieszczenia mieszkalne,
  • jest to odczyt wspólny zużycia energii zarówno z gospodarstwa rolnego jak i gospodarstwa domowego,
  • rozdział zużycia energii dokonano na podstawie ilości punktów odbioru energii elektrycznej, mocy urządzeń zainstalowanych oraz czasu poboru energii na podstawie zapisów własnych. Dane dotyczące mocy urządzeń gospodarstwa domowego odczytano ze strony internetowej Fundacji na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii wwf.pl/informacje
  • gospodarstwo rolne było zmodernizowane w roku 2005 i w chwili obecnej nie przewiduję inwestycji powodujących zmiany zapotrzebowania na energię na cele gospodarcze
  • stan liczebny domowników utrzymuje się na stałym poziomie 5 osób
  • zainstalowanie odrębnego licznika pociągnie za sobą wydatki pokaźnych kwot gotówki.

Naczelnik Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdził co następuje:

Prawo do odliczenia podatku naliczonego od dokonywanych zakupów towarów i usług związanych z działalnością opodatkowana jest jedną z podstawowych zasad w podatku VAT. Zgodnie bowiem z art. 86 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika, m.in. z tytułu nabycia towarów i usług. Natomiast w świetle art. 88 ust.1 pkt 2 w/w ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług., jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Z powyższych przepisów wynika, że uprawnienie odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikom, którzy są zarejestrowani na rzecz podatku VAT, podatek ten wynika z faktur wystawionych na ich nazwisko. Ponadto faktury muszą dokumentować wydatki związane z wykonaniem czynności opodatkowanych i które stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Jak wynika ze stanu faktycznego ponoszone przez Podatnika wydatki na zużycie energii elektrycznej są dokumentowane fakturą VAT wystawioną na nazwisko podatnika i dotyczą w części prowadzonej przez niego działalności w zakresie produkcji rolnej, a w części służą potrzebom własnym podatnika i jego rodziny. Wartość zaś całej zużytej energii jest odczytywana na podstawie wskazań jednego licznika zainstalowanego w gospodarstw rolnym. Jednocześnie podatnik wskazuje, iż na gospodarstwo domowe zużywa 20% energii elektrycznej, a na działalność rolniczą – 80 % energii.

W takiej sytuacji podatnik chcący skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego (od zakupu energii związanej z działalnością opodatkowaną), musi znaleźć metodę na wyodrębnienie części energii zużytej na potrzeby własne, od energii zużytej na potrzeby prowadzonego gospodarstwa rolnego. Jeśli nie jest możliwe zainstalowanie odrębnych liczników energii, pozostaje metoda szacunkowa, która umożliwi podział zużycia energii i ustalenie części podatku VAT, która podlegać będzie odliczeniu od podatku należnego.

Dokonywane przez Podatnika rozdzielanie energii elektrycznej na gospodarstwo rolne i gospodarstwo domowe na podstawie zsumowania poboru energii przez poszczególne urządzenia i czasu ich pracy metodą szacunkową, która pozwala na ustalenie części podatku VAT podlegającego odliczeniu.

Jeżeli zatem podatnik potrafi uprawdopodobnić prawidłowość zaproponowanej metody rozliczenia wydatków (ustalenia wskaźnika służącego określeniu udziału zużycia energii elektrycznej na cele prowadzonej działalności gospodarczej w użyciu ogólnym), to sposób ten można uznać za prawidłowy

Dodatkowo informuje się, że w przypadku zmiany faktycznego w przedmiotowej sprawie tj, zmiany wskaźnika procentowego służącego określeniu udziału zużycia energii elektrycznej na cele prowadzonej działalności gospodarczej w zużyciu energii elektrycznej ogółem, odliczenie podatku naliczonego nie przysługuje w tej części, w jakiej zużycie energii elektrycznej służy celom osobistym podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj