Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
PD/415-79/07
z 6 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-79/07
Data
2007.08.06



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
czynsz inicjalny
koszty uzyskania przychodów
leasing operacyjny


Pytanie podatnika
Czy można odliczyć jednorazowo czynsz inicjalny zapłacony na podstawie FV za wzięty przeze mnie w leasing operacyjny autobus?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz .60 z 2005 roku ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 21.05.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe gdy księga przychodów i rozchodów prowadzona jest metodą kasową.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, prowadząc księgę przychodów i rozchodów. Na potrzeby prowadzonej przez Pana działalności nabył Pan autobus w formie leasingu operacyjnego.

Pytanie skierowane przez Pana do tutejszego organu podatkowego dotyczy umowy leasingu operacyjnego i jest następującej treści:
Czy mogę odliczyć jednorazowo czynsz inicjalny zapłacony na podstawie FV za wzięty przeze mnie w leasing operacyjny autobus.

Pana zdaniem czynsz inicjalny powinien być w całości wpisany w koszty w miesiącu wystawienia faktury.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków – Nowa Huta po przeanalizowaniu zgromadzonego w sprawie materiału wyjaśnia co następuje:

Według art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztem uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Wyrażenie „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów” oznacza, że aby można było uznać wydatek za koszt uzyskania przychodu, to między poniesieniem wydatku a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowo – skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu. Koszty uzyskania przychodów u podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów mogą być ewidencjonowane metodą kasową lub memoriałową. W myśl ogólnej zasady zawartej w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów z zastrzeżeniem ust. 5 i 6 są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

Z dniem 1 stycznia 2007 roku ustawodawca zdecydował się wprowadzić bardziej kazuistyczne zasady określające sposób przyporządkowywania kosztów do poszczególnych lat podatkowych. Stanowią o tym dodane do ustawy przepisy art. 22 ust. 5a-5c.

Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszącę się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu, o którym mowa wyżej, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Powyższe zasady będą miały także odpowiednie zastosowanie do podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów, pod warunkiem że stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania przychodów odnoszących się tylko do tego roku podatkowego.

Zgodnie z przepisami art. 23b ust. 1 ustawy cytowanej powyżej, opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2 tego artykułu, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:
1.została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
2.suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Opłata leasingowa dotyczy całego okresu leasingu. Jest to okres przekraczający rok podatkowy. (umowa leasingu operacyjnego zawarta w dn. 19.03.2007 r. na okres 36 miesięcy).

Przy metodzie memoriałowej całą opłatę wstępną należy zatem podzielić na części przypadające na poszczególne lata trwania leasingu, stosownie do ilości miesięcy trwania leasingu, w danym roku względem sumy miesięcy trwania całej umowy i do poszczególnych lat podatkowych zaliczać odpowiednie części opłat. Przy metodzie kasowej zgodnie z art. 22 ust. 6b ustawy cytowanej powyżej za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia kosztu). Zatem przy metodzie kasowej można zaliczyć całą kwotę czynszu inicjalnego jednorazowo w koszty uzyskania przychodów w dacie wystawienia faktury.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja, zgodnie z art. 14a § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków Nowa Huta, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj