Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DZ/415-23/07
z 21 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DZ/415-23/07
Data
2007.09.21



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
księga przychodów i rozchodów
pozarolnicza działalność gospodarcza
zapis w księdze


Pytanie podatnika
Czy jako osoba fizyczna opodatkowana na zasadach ogólnych będzie miał możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w postaci zakupu towarów handlowych, nakładów poniesionych na zakup działki przeznaczonej pod budowę domów z chwilą ich poniesienia?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (jednolity tekst z 2005 roku Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 czerwca 2007 roku, po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 21 czerwca 2007 roku (data wpływu do tut. Urzędu dnia 27 czerwca 2007 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w sprawie momentu i sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków poniesionych na zakup gruntu

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 21 czerwca 2007 roku (data wpływu do tut. Urzędu dnia 27 czerwca 2007 roku) uzupełnionym w dniu 31.07.2007r. Podatnik wystąpił do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o wydanie postanowienia w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik prowadzący samodzielnie pozarolniczą działalność gospodarczą w 2007 roku rozpoczął prace przygotowawcze związane z budową lokali mieszkalnych z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży.

Z realizacją powyższej inwestycji związany jest koszt z tytułu zakupu gruntu. Z uwagi na powyższe Podatnik zadał pytanie: czy jako osoba fizyczna opodatkowana na zasadach ogólnych będzie miał możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w postaci zakupu towarów handlowych, nakładów poniesionych na zakup działki przeznaczonej pod budowę domów z chwilą ich poniesienia.

Zdaniem Podatnika zakup gruntu można potraktować jako zakup towarów handlowych i ująć w księdze podatkowej w dacie jego zakupu.

Na poparcie przyjętego stanowiska Podatnik powołał:

- fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)

- rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 roku w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.).

Ponadto Podatnik podkreślił, iż ze względu na obowiązek zinwentaryzowania produkcji niezakończonej, jej wartość w rocznym rozliczeniu podatkowym nie będzie stanowiła kosztów uzyskania przychodów, gdyż zgodnie z § 29 ust. 3 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów przy działalności usługowej i budowlanej produkcje niezakończoną wycenia się według kosztów wytworzenia, z tym że nie może to być wartość niższa od kosztów materiałów bezpośrednich zużytych do produkcji niezakończonej.

Pojęcie kosztów uzyskania przychodów definiuje art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst z 2000 roku Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w myśl, którego kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23 ustawy.

Jak wynika z powyższego przepisu decydującym dla uznania danego wydatku za koszt podatkowy jest zaistnienie łącznie dwóch przesłanek:

  • aby uznać dany wydatek za koszt podatkowy musi on być poniesiony w celu uzyskania przychodu podatkowego lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów oraz
  • nie może to być koszt wymieniony w zamkniętym katalogu negatywnym, nie uznawanym ustawowo za koszt podatkowy.

Sformułowana w tym przepisie definicja oznacza w praktyce, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty, a więc bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku. Jednakże, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać jego bezpośredni związek z prowadzoną działalnością oraz to, że jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Ustawodawca wiąże bowiem koszty uzyskania przychodów z celem ich poniesienia, jakim jest osiągnięcie przychodów.

Zatem kosztem uzyskania przychodów jest uzasadniony racjonalnie i gospodarczo wydatek związany z działalnością gospodarczą podatnika, który przez jego poniesienie zmierza do osiągnięcia przychodów.

Z kolei sposób prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, szczegółowe warunki jakim powinna ona odpowiadać określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 roku w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Z 2003 roku Nr 152, poz. 1475 ze zm.) oraz objaśnienia do tej księgi, stanowiące załącznik nr 1 do w/w rozporządzenia.

I tak zgodnie z objaśnieniami do podatkowej księgi przychodów i rozchodów, kolumna nr 10 jest przeznaczona do wpisywania zakupu materiałów oraz towarów handlowych według cen zakupu.

Natomiast na podstawie § 17 powołanego rozporządzenia Ministra Finansów zakup towarów handlowych musi być wpisany do księgi, z zastrzeżeniem § 30, niezwłocznie po ich nabyciu. W zakresie ewidencji dotyczących pozostałych wydatków zapisów dokonuje się, z zastrzeżeniem § 20 i 30, jeden raz dziennie po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 22 ustawy o podatku dochodowym.

Na koniec roku podatkowego zgodnie z § 27, podatnicy są zobowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadów. Sposób sporządzenia spisu i jego wycenę regulują przepisy § 28 i 29 w/w rozporządzenia.

W świetle powyższego akt notarialny potwierdzający zakup gruntu należy do dowodów księgowych, o których mowa w § 13 pkt 5 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Natomiast zgodnie z objaśnieniami do księgi zakup materiałów oraz towarów handlowych według cen zakupu należy zaewidencjonować w kolumnie nr 10.

Tak więc wartość zakupu gruntu wynikająca z aktu notarialnego, na którym zostanie wzniesiony budynek z lokalami mieszkalnym przeznaczonymi do dalszej odsprzedaży jest zakupem towarów i materiałów, gdyż stanowi element sprzedawanego produktu i w związku z tym jest kosztem uzyskania przychodu.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż wydatki poniesione na nabycie działek budowlanych, na których Podatnik zamierza rozpocząć budowę lokali mieszkalnych przeznaczonych do dalszej odsprzedaży będą stanowiły koszt uzyskania przychodu pod warunkiem zachowania związku przyczynowo-skutkowego między poniesionym kosztem a uzyskaniem z tego tytułu przychodu.

Reasumując, w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym zaksięgowanie w kolumnie nr 10 „Zakup towarów handlowych i materiałów” wydatków związanych z nabyciem gruntu pod budowę budynku mieszkalnego podlegać będzie, przy uwzględnieniu zapisu art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz § 17 i 27 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zaliczeniu do wydatków stanowiących koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.

Mając na uwadze przedstawiony wyżej stan faktyczny i prawny należy stwierdzić, iż stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj