Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/S-SM/Rek.236/07/DR
z 27 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/S-SM/Rek.236/07/DR
Data
2007.06.27



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Wysokość podatku --> Zaliczanie nabywców do grup podatkowych


Słowa kluczowe
podatek od spadków i darowizn
stopień pokrewieństwa
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy podatnik otrzymujący darowiznę od drugiej żony jego dziadka, stanowiącą lokal mieszkalny, zwolniony jest z opłacenia podatku od spadków i darowizn?


Postanowienie

Na podstawie art., 14 a § 1 i§ 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U z 2005 r. Nr8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.05.2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego. Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

postanawia

uznać stanowisko Pana wyrażone we wniosku jako nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskiem dnia 18.05.2007 r. zwrócił się Pan o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe.

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że druga żona Pańskiego dziadka zamierza dokonać na rzecz Pana darowizny lokalu mieszkalnego.

Pytanie dotyczy kwestii opodatkowania w/w darowizny.

W opinii Pana w/w darowizna, w świetle znowelizowanej ustawy o podatku od spadków i darowizn zwolniona jest z podatku

Dokonując analizy stanu faktycznego należy stwierdzić, że zgodnie z art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity: Dz. U z 2004 r. Nr 142, poz. 1514ze zm.) zmienionej ustawą z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U Nr 222, poz. 1629)- „zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę (...)”

Z danych zawartych we wniosku wynika, że darczyńcą jest druga żona dziadka, a zatem zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt.2 w/w ustawy o podatku od spadków i darowizn ze względu na osobisty stosunek do darczyńcy jako zstępny pasierba zaliczony jest Pan do II grupy podatkowej.

W związku z powyższym zwolnienie, o którym mowa w art. 4a w/cyt. Ustawy nie ma zastosowania.

Mając na uwadze powyższe – postanowiono jak na wstępie.

Powyższa interpretacja wydana została w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj