Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-146/07-2/IM
z 22 stycznia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-146/07-2/IM
Data
2008.01.22


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
podatek liniowy
przedsiębiorstwa
przychód z działalności gospodarczej
sprzedaż
sprzedaż przedsiębiorstwa
sprzedaż środków trwałych


Istota interpretacji
Czy w przypadku sprzedaży przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) do uzyskanych przychodów będzie miał zastosowanie art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (czyli uzyskane przychody należy potraktować jako przychód z działalności gospodarczej) oraz czy zgodnie z wybraną formą opodatkowania (liniowy 19%) uzyskany przychód z przedmiotowej transakcji będzie opodatkowany zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółka Jawna, przedstawione we wniosku z dnia 19 października 2007 r. (data wpływu 22 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia przychodów z działalności gospodarczej – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 22 października 2007 r. Spółka Jawna z siedzibą w Z. złożyła ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia przychodów z działalności gospodarczej. Wniosek podpisany był przez Panią A. D.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jawna prowadzi księgi rachunkowe i posiada trzech wspólników rozliczających się z działalności gospodarczej 19% stawką podatku na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wspólnicy spółki jawnej zamierzają sprzedać przedsiębiorstwo w rozumieniu art. art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Po transakcji, wspólnikami spółki jawnej (sprzedawcy) nadal byłyby te same osoby co przed transakcją. Sprzedaż przedsiębiorstwa obejmowałaby następujące składniki:

  1. własność intelektualną związaną z prowadzoną przez przedsiębiorstwo działalnością,
  2. rynek przedsiębiorstwa,
  3. aktywa trwałe z wyłączeniem nieruchomości gruntowej,
  4. wszelkie umowy, za wyjątkiem umów leasingu, których przedmiotem są samochody używane przez wspólników,
  5. know-how w postaci kilkunasto-, kilkudziesięciustronnicowego biznesplanu dotyczącego wprowadzenia na rynek nowej grupy produktowej,
  6. zapasy magazynowe,
  7. należności spółki,
  8. przejście do nabywcy wszystkich pracowników zbywcy na podstawie art. 231 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94).


Po przeprowadzeniu transakcji sprzedaży, zbywca nie będzie w stanie kontynuować działalności gospodarczej w zakresie podlegającym przejęciu. Nabywca, zaś prowadził będzie działalność w zakresie podlegającym przejęciu. Nabywcą będzie specjalnie utworzony podmiot gospodarczy, tylko i wyłącznie na potrzeby przejęcia przedsiębiorstwa (nabywca nigdy nie prowadził działalności w innym zakresie niż zakres transakcji przejęcia).

Nieruchomość gruntowa wyłączona z transakcji nie jest elementem działalności operacyjnej jednostki, została nabyta w celach inwestycyjnych.


W związku z powyższym zadano następujące pytania dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych.


Czy dla opisanej transakcji na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych zastosowanie będzie miał art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy, czyli uzyskany ze sprzedaży przychód należy zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej...

Czy przy wyborze opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej 19% stawką podatku dochodowego, uzyskany dochód z przeprowadzonej transakcji będzie opodatkowany zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Wnioskodawca uważa, iż uzyskany z transakcji przychód należy zaliczyć do wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodu z działalności gospodarczej, gdyż przedstawiona hipotetyczna transakcja sprzedaży przedsiębiorstwa będzie dotyczyć zbycia składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Wnioskodawca, dalej uważa, iż zgodnie z dokonanym wyborem opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej 19% stawką podatku na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzyskany dochód z przedmiotowej transakcji zaliczonej na podstawie art. 14 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów z działalności gospodarczej, będzie opodatkowany wg 19% stawki podatku. Zdaniem Wnioskodawcy, podobne stanowisko zawarto w interpretacji indywidualnej, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 7 września 2007, sygn. ILPP1/443-1/07-4/SJ.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości – jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g, nie przekracza 1500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi,
    • ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c.

    Z istoty rozwiązań zawartych w ww. przepisach wynika, że kwoty uzyskane ze sprzedaży przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), gdzie przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej, należy uznać za przychód z prowadzonej działalności gospodarczej.

    W myśl art. 30c ust. 1 podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2, wynosi 19%, podstawy obliczenia podatku.

    Zgodnie z art. 24 ust. 2 ww. ustawy, dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. b, a w pozostałych przypadkach dochodem lub stratą jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wskazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem pkt 2, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1 dokonanych od tych środków i wartości.

    Zauważyć należy, że na podstawie przytoczonego przepisu art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy – do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się przychodu ze zbycia składników majątku nie zaliczanych do środków trwałych ze względu na przewidywany okres ich używania krótszy niż rok oraz wyposażenia o wartości do 1.500 zł. W przypadku wystąpienia takich składników w momencie sprzedaży przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, będzie miał zastosowanie przepis art. 14 ust. 1 tejże ustawy, zgodnie z którym za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Podatnicy nabywając bowiem tego typu składniki majątku, są uprawnieni do zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów całej kwoty poniesionej na ich nabycie. Dlatego też zarówno nabycie takiego składnika, jak i jego odpłatne zbycie musi znaleźć odzwierciedlenie w prowadzonej przez podatnika dokumentacji księgowej.

    Zgodnie z dokonanym przez spółkę wyborem opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej 19% stawką podatku na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzyskany przychód ze sprzedaży składników majątku (proporcjonalny do posiadanych udziałów w spółce) zaliczony na podstawie art.14 ust. 1 i ust. 2 do przychodów z działalności gospodarczej, będzie opodatkowany według tej stawki.


    Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


    Odnosząc się do powołanej przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnej z dnia 7 września 2007 r., sygn. ILPP1/443-1/07-4/SJ, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, tut. organ informuje, że została ona wydana w indywidualnej sprawie i nie ma zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.


    Wniosek w zakresie zdarzenia przyszłego dotyczącego opodatkowania podatkiem od towarów i usług został rozstrzygnięty odrębnym pismem z dnia 22 stycznia 2008 r. nr ILPP2/443-93/07-2/TW.


    Jednocześnie mając na uwadze, iż wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczył stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla poszczególnych wspólników Spółki. Uregulowania tej ustawy dotyczą bowiem podatników, którymi są osoby fizyczne. Wniosek natomiast złożyła spółka jawna, która w świetle zawartych w niej przepisów nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnikami zaś są poszczególni wspólnicy.


    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


    Referencje


    doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

    Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
    Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

    Reklama

    Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

    czytaj

    O nas

    epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

    czytaj

    Regulamin

    Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

    czytaj