Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/S-SM/Rek.108/07/DR
z 8 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/S-SM/Rek.108/07/DR
Data
2007.06.08



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
podatek od spadków i darowizn
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy obywatel Litwy zamieszkały w Polsce, ma prawo do korzystania z art. 4 a znowelizowanej ustawy o podatku spadków i darowizn, po otrzymaniu darowizny od rodziców równieży obywateli Litwy?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz U z 2005r Nr 8 poz 60 ze zm ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.03.2007r w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowegoNaczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Pani wyrażone we wniosku jako prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 21.03.2007 r zwróciła się Pani o udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w Pani indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe.

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, ze jest Pani obywatelka Republiki Litewskiej, zaś w Polsce kończy V rok studiów, a rodzice Pani obywatele Republiki Litewskiej mają zamiar przekazać Pani darowiznę pieniężną na zakup lokalu mieszkalnego.

Pytanie dotyczy kwestii opodatkowania w/w darowizny.

W opinii Pani darowizna, o której mowa winna być zwolniona z podatku na skutek zwolnienia z podatku wynikającego z art. 4 a znowelizowanej ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Dokonując analizy stanu faktycznego należy stwierdzić, że zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r o podatku od spadków i darowizn (Dz. U z 2004r Nr 142 poz. 1514) zmienionej ustawą z dnia 16 listopada 2006r o zmianie zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz od podatku od czynności cywilno prawnych (Dz. U 222 poz.1629), podatkowi od spadków i darowizn, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium RP lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium RP tytułem między innymi darowizny.

Zgodnie z art. 4 a ust 1 pkt. 1 zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierbów, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust 1 pkt. 2-8 (zgodnie z art. 6 ust 1 pkt 4 obowiązek podatkowy w przypadku nabycia darowizny powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, notarialnego a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia) oraz udokumentują- w przypadku, gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych przekracza kwotę określoną w art. 9 ust 1 pkt 1 tj. 9637 zł- ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

W związku z tym, jeżeli spełnione zostaną w/w warunki nabycie prze Panią tytułem darowizny środków pieniężnych zwolnione będzie z podatku od spadków i darowizn.Wobec powyższego postanowiono jak na wstępie.Powyższa interpretacja wydana została w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz stan, prawny obowiązujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj