Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Stare Miasto
PDIII/423/1/14/05
z 13 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDIII/423/1/14/05
Data
2005.04.13



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Stare Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
wydatek
zakład pracy chronionej
zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych


Pytanie podatnika
Spółdzielnia zwróciła się z zapytaniem czy stanowią koszty uzyskania przychodu wydatki poniesione ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych. W dalszej części zapytania podatnik precyzuje iż, powyższe wydatki dotyczą odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, których nabycie sfinansowane zostało środkami pochodzącymi z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
Podatnik stoi na stanowisku, iż wydatki te stanowią koszty uzyskania przychodów przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 z późn. zm.) w art. 33 ust. 1 nakłada na zakłady pracy chronionej obowiązek utworzenia zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Zgodnie zaś z ust. 2, fundusz rehabilitacji tworzy się w szczególności:
1) ze środków, o których mowa w art. 26a ust. 5 pkt 2 oraz w art. 31 ust. 3 pkt 1 lit. b) i pkt 2,
2) z części zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, zgodnie z odrębnymi przepisami,
3) z wpływów z zapisów i darowizn,
4) z odsetek od środków zgromadzonych na rachunku funduszu rehabilitacji,
5) ze środków pochodzących ze zbycia środków trwałych zakupionych ze środków funduszu, w części niezamortyzowanej.
Środki ZFRON przeznaczane są na finansowanie rehabilitacji zawodowej i leczniczej oraz dodatkowe ubezpieczenie społeczne osób niepełnosprawnych. Uściślenie możliwości przeznaczenia środków ZFRON dokonane zostało przez Ministra pracy i polityki socjalnej w rozporządzeniu z dnia 31 grudnia 1998 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 1999 r. Nr 3, poz. 22 z późn. zm.). Środki ZFRON, w myśl § 2 pkt 3 lit. a tego rozporządzenia, mogą być przeznaczane m. in. na zakup, modernizację oraz dostosowanie maszyn i urządzeń do indywidualnych potrzeb wynikających z psychofizycznych możliwości osób niepełnosprawnych. Podstawą wykorzystania środków jest stworzony w zakładzie regulamin.
W sytuacji, gdy ZFRON nie jest utworzony z dotacji czy subwencji (np. z PFRON), to środki tego funduszu traktuje się jak własne środki zakładu pracy chronionej, a sfinansowanie nimi zakupu czy modernizacji środka trwałego nie jest uważane w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za zwrot wydatków.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Przepis art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie wyłącza z kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych zfinansowanych z funduszu własnego jakim jest ZFRON. Nie stanowią jedynie kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 48 w/c ustawy odpisy amortyzacyjne od środków trwałych od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie tych środków we własnym zakresie odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Dotyczy to np. refundacji ze środków PFRON, Funduszu Pracy.
Mając na uwadze powyższe uregulowania należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy zakład pracy chronionej finansuje zakup i modernizację środków i trwałych z własnych środków ZFRON, to ma prawo do zaliczania odpisów amortyzacyjnych od tych środków trwałych do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z w/c art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zatem Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław Stare Miasto stwierdza, że stanowisko Spółdzielni wyrażone w zapytaniu z dnia 02.02.2005 r. jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj