Interpretacja Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli
US II/423-6/07
z 21 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US II/423-6/07
Data
2007.09.21



Autor
Urząd Skarbowy w Stalowej Woli


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Opodatkowanie dochodów z udziału w zyskach osób prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Osoby prawne jako płatnicy


Słowa kluczowe
certyfikat rezydencji
dywidendy
udział w zyskach osób prawnych


Pytanie podatnika
1. Czy w opisanym stanie faktycznym Podatnik korzysta ze zwolnienia od zapłaty zryczałtowanego 19% podatku od przychodu,
2. Czy udziałowiec powinien przedłożyć płatnikowi dywidendy certyfikat rezydencji odbiorcy?
Tożsamy z
153542, 153191


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz art. 22 ust. 1, ust. 4, ust. 4a, ust. 4b, art. 26 ust. 1c ustawy z dnia 15.02.1992r.o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.) po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 28.06.2007r. uzupełnionego w dniu 05.09.2007r. postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę w zakresie zastosowania zwolnienia od zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu wypłaconej dywidendy oraz przedstawienia przez otrzymującego dywidendę certyfikatu rezydencji podatkowej jako warunku zastosowania tego zwolnienia jest prawidłowe w stanie faktycznym opisanym we wniosku.

W dniu 02.07.2007r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek B. Sp. z o.o. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stan faktyczny sprawy. B. sp. z o.o., której jednym z udziałowców jest spółka prawa handlowego S. sp. z o.o., posiadająca w niej 50% udziałów wypłaca w 2007 roku dywidendę za 2006 rok zgodnie z uchwałą podjętą przez Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników. Wnioskodawca wskazuje ponadto, że S. sp. z o.o. posiada więcej niż 10% udziałów (50%) udziałów w kapitale spółki B. sp. z o.o., odbiorcą dywidendy jest tożsama spółka, która swoje udziały w B. sp. z o.o. posiada nieprzerwanie od więcej niż dwóch lat i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Rzeczypospolitej Polskiej. W tak opisanej sytuacji wypłacający dywidendę nie potrącił od tego przychodu podatku w wysokości 19%, uznając, iż spełnione zostały wszystkie przesłanki wymienione w art. 22 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych uprawniające do zwolnienia od podatku przychodów z dywidend.

Zapytanie.

  1. Czy w opisanym stanie faktycznym Podatnik korzysta ze zwolnienia od zapłaty zryczałtowanego 19% podatku od przychodu?
  2. Czy udziałowiec powinien przedłożyć płatnikowi dywidendy certyfikat rezydencji odbiorcy?

Stanowisko Wnioskodawcy. Zdaniem Wnioskodawcy w opisanym stanie faktycznym wypłacający dywidendę za 2006 rok na rzecz S. Spółka z o.o. nie ma obowiązku pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego, z uwagi na zastosowanie w tym przypadku zwolnienia, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ponadto Wnioskodawca uważa, że warunkiem zastosowania zwolnienia od zryczałtowanego podatku z tytułu wypłaconej dywidendy jest przedstawienie przez odbiorcę dywidendy certyfikatu rezydencji w Polsce.

Stanowisko organu podatkowego.

Ad.1. Kwestie opodatkowania dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych reguluje art. 22 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U z 2000r. Nr 54, poz.654 z późn.zm.). Zgodnie z treścią ust. 1 tego artykułu, w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2007r., podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium RP ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Jednakże ustawodawca w art. 22 ust. 4 tej ustawy przewidział zwolnienie od podatku dochodowego dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
  3. spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,

Zgodnie z art. 8 pkt 2 ustawy z dnia 18.11.2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2004r. Nr 254, poz.2533) określony bezpośredni udział procentowy w kapitale spółki wypłacającej dywidendę lub inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych ustala się od 01.01.2007r. do 31.12.2008r. w wysokości nie mniejszej niż 15%.

4. odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest:
a) spółka, o której mowa w pkt 2 albo,
b) zagraniczny zakład spółki, o której mowa w pkt 2.

Dodatkowo w myśl art. 22 ust. 4a powołanej wyżej ustawy zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium RP posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż wszystkie powyższe przesłanki do zastosowania zwolnienia od opodatkowania wypłaconej przez B. sp. z o.o. dywidendy za 2006 rok na rzecz odbiorcy t.j. S. sp. z o.o. zostały łącznie spełnione. Biorąc powyższe pod uwagę, tutejszy organ podatkowy uznaje stanowisko Spółki w sprawie zwolnienia ze zryczałtowanego podatku dochodowego za prawidłowe.

Ad.2. Zgodnie z treścią art. 26 ust. 1c wymienionej na wstępie ustawy osoby prawne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 22 ust. 1, w związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 22 ust. 4, stosują zwolnienia wynikające z tych przepisów wyłącznie pod warunkiem udokumentowania przez spółkę, o której mowa w art. 22 ust. 4 pkt 2 jej miejsca siedziby dla celów podatkowych, uzyskanym od niej certyfikatem rezydencji.

Z powyższego przepisu wynika jednoznacznie, że warunkiem zwolnienia jest posiadanie i przedstawienie przez otrzymującego dywidendę certyfikatu rezydencji w Polsce. W myśl art. 4a pkt 12 w/w powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych certyfikat rezydencji to zaświadczenie o miejscu siedziby podatnika dla celów podatkowych wydane przez właściwy organ administracji podatkowej. W związku z tym stanowisko Wnioskodawcy w sprawie certyfikatu rezydencji jest również prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj