Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.I/423/72/07
z 24 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.I/423/72/07
Data
2007.09.24



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Deklaracje i zaliczki


Słowa kluczowe
podatek należny
przejęcie spółki
zaliczka miesięczna
zaliczka uproszczona
zeznanie podatkowe


Pytanie podatnika
Dot. uproszczonej formy wpłacania zaliczek w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu CIT-8.
Tożsamy z
163473, 143920, 104321


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z art. 4 ust. 1 i art. 7 ustawy z dnia 16.11.2006r.o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) oraz art. 25 ust. 6 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity z 2000r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku A. z dnia 28.06.2007r. (data wpływu do tut. urzędu dnia 29.06.2007r.), bez znaku, o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie ustalenia prawidłowej podstawy do obliczenia zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych przy wyborze uproszczonej formy opłacania zaliczek - Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest nieprawidłowe.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego opisanego we wniosku wynika, że Spółka na podstawie art. 25 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wybrała uproszczoną formę wpłacania zaliczek w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu CIT-8 za 2005 rok, złożonym w 2006 roku. Zawiadomienie o wyborze metody wpłacania zaliczek zostało złożone w formie i terminie przewidzianym ustawą. Podstawą ustalenia zaliczki w 2007 roku jest podatek należny wykazany w zeznaniu CIT-8 za 2005 rok. Wątpliwości Podatnika, cyt. „budzi zapis „1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu”, ponieważ w zeznaniu podatek należny występuje jako podatek należny według stawki obliczony od dochodu oraz podatek należny po odliczeniach.”

Zdaniem Podatnika, ponieważ ustawodawca nie użył w przepisie określenia podatek należny po odliczeniach, podstawę obliczenia zaliczek w formie uproszczonej za rok 2007 stanowi u podatników opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób prawnych kwota obliczona od dochodu wykazanego w zeznaniu podatkowym za rok 2005, przy zastosowaniu stawki 19% - poz. 46 CIT-8 za 2005 rok.

Odnosząc się do stanu faktycznego przedstawionego przez Jednostkę i obowiązującego stanu prawnego, tutejszy organ podatkowy stwierdza, co następuje.

W przedmiotowej sprawie ma zastosowanie przepis art. 25 ust. 6 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), zgodnie którym podatnicy mogą, wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1, złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Jeżeli również w tym roku podatnicy nie wykazali podatku należnego, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.

Z powyższego wynika, że określenie „podatek należny” zawarte w art. 25 ust. 6 ustawy oznacza podatek, który zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powinien być uiszczony (w tym w postaci zaliczek) za dany rok podatkowy, co wynika z treści art. 27 ust. 1 tejże ustawy. Tym samym powyższe określenie obejmuje podatek, o którym mowa w art. 19 ustawy, pomniejszony o przewidziane przepisami odliczenia.

Wpłacanie zaliczek w uproszczonej formie, jest wyjątkiem od reguły wskazanej w art. 25 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a metoda określająca, jak zaliczki mają być wyliczane została określony w ust. 6 w sposób uniwersalny dla wszystkich podatników, bez wyróżniania indywidualnych przypadków.

Biorąc, zatem pod uwagę przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny oraz uwzględniając przytoczone przepisy stwierdzić należy, że podstawą wyliczenia kwoty zaliczki podlegającej wpłacie w 2007r., powinna być kwota podatku należnego wykazanego w złożonym zeznaniu za rok 2005, po uwzględnieniu odliczeń – tj. kwota wykazana w poz. 48 formularza CIT-8 na druku obowiązującym w rozliczeniu podatku za 2005r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj