Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VUR2/443-53/1/07/MK
z 26 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VUR2/443-53/1/07/MK
Data
2007.09.26



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczanie podatku naliczonego
struktura sprzedaży
współczynnik


Pytanie podatnika
Czy sposób wyliczenia wartości obrotu uprawniającego do odliczenia podatku VAT naliczonego dla celów kalkulacji współczynnika struktury sprzedaży jest prawidłowy ?,


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.06.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. Czy sposób wyliczenia wartości obrotu uprawniającego do odliczenia podatku VAT naliczonego dla celów kalkulacji współczynnika struktury sprzedaży jest prawidłowy ?, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka prowadzi działalność maklerską oraz działalność z zakresu bankowości. Specjalizuje się również w świadczeniu usług z zakresu doradztwa finansowego na rzecz krajowych i zagranicznych podmiotów działających w Polsce lub wchodzących na polski rynek. W ramach działalności maklerskiej Spółka świadczy kompleksowe usługi w zakresie rynku kapitałowego, na rzecz polskich i zagranicznych klientów instytucjonalnych.

Spółka zasadniczo uczestniczy w transakcjach, które dla celów niniejszego wniosku można pogrupować w następujący sposób:świadczenie usług maklerskich związanych z prowadzeniem rachunków inwestycyjnych, zarówno na rzecz podmiotów krajowych jak i zagranicznych;świadczenie usług przechowywania papierów wartościowych, zarówno na rzecz podmiotów krajowych i zagranicznych;świadczenie usług doradztwa finansowego, inwestycyjnego, przygotowywania raportów analitycznych, itp. zarówno na rzecz podmiotów krajowych i zagranicznych;świadczenie usług na rzecz Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych w związku z udzielaniem pożyczek papierów wartościowych, realizacją prawa poboru oraz przekazaniem informacji o realizacji prawa poboru;świadczenie usług animatora emitenta. Usługa polega na zgłaszaniu przez Spółkę, na podstawie umowy zawartej z Emitentem i w zamian za określone umownie wynagrodzenie otrzymane od Emitenta, ofert kupna i sprzedaży określonych walorów z określonymi widełkami cenowymi oraz wartością oferty;świadczenie usług związanych z prowadzeniem oraz administrowaniem rejestrem papierów wartościowych oraz usług maklerskich dotyczących nowych emisji ( oferowanie, dystrybucja akcji ) oraz pozyskiwania finansowania;obrót instrumentami finansowymi w ramach tzw. „portfela do obrotu”. W ramach „portfela do obrotu” dokonywany jest obrót instrumentami finansowymi w stosunku, do których Spółka pełni funkcję animatora emitenta lub animatora rynku, okresowo wspomagającego płynność instrumentu finansowego na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Dokonując obrotu Spółka działa we własnym imieniu i na własny rachunek;otrzymywanie odsetek ( kuponów ) od posiadanych obligacji;otrzymywanie odsetek od środków finansowych na bieżących rachunkach bankowych posiadanych przez Spółkę w bankach;otrzymywanie odsetek od krótkoterminowych lokat na rachunkach bankowych;otrzymywanie przychodów z tytułu Funduszy Rozliczeniowych Transakcji Giełdowych i Terminowych wpłacanych do krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

Biorąc powyższe pod uwagę, z punktu widzenia podatku VAT Spółka wykonuje zarówno czynności uprawniające do odliczenia podatku VAT naliczonego, jak również czynności niedającego takiego prawa.

Jeśli jest to możliwe, Spółka przyporządkowuje kwoty podatku VAT naliczonego wynikającego z dokonanych zakupów towarów i usług do konkretnych usług ( projektów ) generujących obrót uprawniający do odliczenia lub niedający takiego prawa. W odniesieniu do pozostałych zakupów, tj. zakupów, których nie da się jednoznacznie przyporządkować do poszczególnych usług ( projektów ) uprawniających do odliczenia lub niedających takiego prawa Spółka rozlicza podatek VAT naliczony według współczynnika struktury sprzedaży ( WSS ), o którym mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT.Ponadto Spółka dokonuje rozliczenia według WSS w odniesieniu do podatku VAT naliczonego związanego z zakupami wszystkich środków trwałych podlegających korekcie zgodnie z zasadami określonymi w art. 91 ust. 2 ustawy o VAT.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego Podatnik zwrócił się z pytaniem: Czy sposób wyliczenia wartości obrotu uprawniającego do odliczenia podatku VAT naliczonego dla celów kalkulacji WSS jest prawidłowy ?

Zdaniem Spółki, w wartości obrotu uprawniającego do odliczenia należy uwzględnić:wartość netto sprzedaży krajowej opodatkowanej stawkami 0%, 3%, 7%, 22%,wartość eksportu towarów,wartość wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów,wartość dokonanych dostaw towarów oraz świadczonych usług, dla których miejsce opodatkowania, zgodnie z przepisami o podatku VAT, zostało określone poza Polską, a w stosunku, do których podatnikowi przysługiwałoby prawo do odliczenia w sytuacji gdyby miejscem świadczenia tych transakcji była Polska – pod warunkiem, iż podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami,wartość usług wymienionych w art. 86 ust. 9 ustawy o VAT, dla których miejscem świadczenia usług, zgodnie z przepisami o podatku VAT, jest terytorium państwa nie będącego członkiem UE lub gdy usługi dotyczą bezpośrednio towarów eksportowych – pod warunkiem, że podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Jednocześnie w wartości obrotu nie należy uwzględniać:wartości podstawy opodatkowania z tytułu importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarówobrotu uzyskanego z tytułu dostawy towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym zostały zaliczane przez Spółkę do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, używanych przez Spółkę na potrzeby jej działalności.obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie.

Zgodnie z art. 90 ust. 6 ustawy o VAT w kalkulacji WSS nie uwzględnia się obrotu uzyskanego z tytułu usług wymienionych w poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT ( tj. usług zaklasyfikowanych jako usługi pośrednictwa finansowego, PKWiU sekcja J ex 65-67) w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie. Biorąc pod uwagę fakt, iż świadczenie usług pośrednictwa finansowego wymienionych w poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT stanowi przedmiot zasadniczej działalności Spółki, zdaniem Spółki wartość tych usług nie podlega wyłączeniu z wartości WSS.

Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art.86 ust. 8 pkt 1 w/w ustawy, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Natomiast myśl ust.9 w/w przepisu, Podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą następujących czynności wykonywanych na terytorium kraju:1)transakcji ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, w tym świadczonych przez brokerówubezpieczeniowych i agentów ubezpieczeniowych,2)udzielania i pośrednictwa w udzieleniu kredytu oraz zarządzania kredytem przez kredytodawcę,3)pośrednictwa lub wszelkich działań w zakresie gwarancji kredytowych lub jakiegokolwiek innego zabezpieczenia pieniędzy oraz zarządzania gwarancjami kredytowymi przez kredytodawcę,4)transakcji, w tym pośrednictwa, dotyczących rachunków terminowych i bieżących, płatności, przelewów, długów, czeków i innych zbywalnych instrumentów finansowych, z wyłączeniem inkasa należności i faktoringu,5)transakcji, w tym pośrednictwa dotyczącego walut, banknotów i monet używanych jako prawne środki płatnicze, z wyłączeniem przedmiotów kolekcjonerskich; przez przedmioty kolekcjonerskie rozumie się monety ze złota, srebra oraz innych metali lub banknoty, które nie są zwykle używane jako prawny środek płatniczy, a także monety o wartości numizmatycznej,6)transakcji, w tym pośrednictwa, z wyłączeniem zarządzania i przechowywania, których przedmiotem są akcje, udziały w spółkach i stowarzyszeniach, obligacje i inne papiery wartościowe, z wyłączeniem dokumentów ustanawiających tytuł prawny do towarów oraz następujących praw lub papierów wartościowych:a) prawa do określonego udziału w nieruchomości,b) praw rzeczowych dających ich posiadaczowi prawo użytkowania w stosunku do nieruchomości,c) udziałów lub akcji, dających ich posiadaczowi prawo własności lub użytkowania w stosunku do nieruchomości lub jej części- w przypadku gdy miejscem świadczenia tych usług, zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 1, jest terytorium państwa trzeciego lub gdy usługi dotyczą bezpośrednio towarów eksportowanych, pod warunkiem że podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Zgodnie z art. 90 ust.3 w/w ustawy, proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Stosownie do art. 90 ust. 5, do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów, o których mowa w art. 87 ust. 3, używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności.

W myśl ust. 6 art. 90 w/w ustawy, do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy w poz. 3, w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznieWedług art. 29 ust.1 w/w ustawy obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Stosowanie do treści art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, ilekroć w ustawie jest mowa o sprzedaży rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnatrzwspólnotową dostawę towarów. Biorąc pod uwagę w/w przepis import usług oraz wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nie mieszczą się w cytowanej definicji sprzedaży i w związku z tym nie wlicza się ich do obrotu a co za tym idzie nie uwzględnia przy obliczaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy. Mając na uwadze powyższe regulacje oraz przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny, stwierdzić należy, iż przedstawiony przez Spółkę sposób wyliczenia wartości obrotu uprawniającego do odliczenia podatku VAT naliczonego dla celów kalkulacji współczynnika struktury sprzedaży jest prawidłowy

W tym stanie rzeczy postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego

Pouczenie

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy – Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy – Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj