Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PM/436-16/2/07
z 30 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PM/436-16/2/07
Data
2007.08.30



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
podatek od czynności cywilnoprawnych
sprzedaż
winiety


Pytanie podatnika
Czy czynności polegające na zakupie za granicą winiet zagranicznych oraz ich sprzedaży w kraju podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 czerwca 2007 r., w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1590) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 25.06.2007 r. (wpływ do tut. urzędu w dniu 29.06.2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie zapytania dotyczącego opodatkowania przedmiotowym podatkiem czynności polegającej na sprzedaży w kraju winiet zagranicznych zakupionych za granicą - stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z treści złożonego wniosku wynika, że Spółka planuje w przyszłości rozpoczęcie wykonywania czynności polegających na zakupie za granicą i sprzedaży w kraju winiet zagranicznych. W Polsce przyjęto rozwiązanie, że dystrybucja winiet krajowych odbywa się na podstawie umowy z Generalną Dyrekcją Dróg Krakowych i Autostrad (GDDKiA), która zleca pobieranie opłat od przewoźników, wydaje dystrybutorowi dokumenty potwierdzające wniesienie opłat (winiety), a ten dokonuje ich sprzedaży, okresowo wpłacając utarg do GDDKiA. Z tytułu wykonywanych czynności na podstawie umów pośrednictwa, dystrybutor obciąża GDDKiA fakturą VAT za okresy miesięczne. W systemach zagranicznych przyjęto jednak odmienne rozwiązanie. Winiety są sprzedawane dystrybutorom, a nie powierzane im w komis. Tak więc Spółka będzie je kupować za granicą i przywozić do kraju, a później zbywać przewoźnikom lub osobom prywatnym wyjeżdżającym za granicę. Z kontrahentem zagranicznym Spółka nie będzie związana umową pośrednictwa, z jaką miałaby do czynienia przy dystrybucji winiet krajowych. Spółka wnosi o wyjaśnienie, czy czynność polegająca na zakupie za granicą winiet zagranicznych oraz ich sprzedaży w kraju podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Zdaniem Podatnika w/w czynność nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, gdyż winieta jest jedynie dokumentem potwierdzającym uiszczenie opłaty, a nie rzeczą lub prawem majątkowym w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.

Z uwagi na przedstawiony stan faktyczny organ podatkowy zauważa co następuje.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne enumeratywnie wymienione w art. 1 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450), w tym umowa sprzedaży rzeczy i praw majątkowych (art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a w/w ustawy). W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania jednej czynności zarówno podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jak i podatkiem od towarów i usług, ustawodawca w art. 2 pkt. 4 w/w ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych postanowił, że nie podlegają omawianemu podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług, bądź zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach, umowy spółki i jej zmiany, umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych. Powyższy zapis oznacza, że nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych te czynności cywilnoprawne, wymienione w art. 1 w/w ustawy, jeżeli dokonanie tej czynności rodzi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług. Nie jest istotne, czy obowiązek podatkowy przekształci się w zobowiązanie podatkowe lub czy dana czynność będzie zwolniona przedmiotowo lub podmiotowo z podatku od towarów i usług. Zgodnie ze stanowiskiem tut. organu podatkowego w zakresie zastosowania w przedmiotowej sprawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wyrażonym w postanowieniu z dnia 27.08.2007 r. sygn. PP-1/443-35/07 Podatnik w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego świadczy usługi w myśl przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm). W związku z powyższym w odróżnieniu do kart opłaty za przejazd samochodu po drogach krajowych, które stanowią dokument potwierdzający wniesienie tej opłaty o charakterze administracyjnym oraz nie stanowią towaru w rozumieniu ustawy o VAT, sprzedaż winiet zagranicznych należy traktować jako świadczenie usług oraz uznać, że podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych zgodnie z w/w ustawą o podatku od towarów i usług z zastosowaniem podstawowej stawki podatku VAT 22%.

Reasumując, z uwagi na fakt, iż sprzedaż winiet zagranicznych przez Podatnika, których charakter nie dotyczy państwa polskiego oraz nie znajduje odzwierciedlenia w przepisach polskich o opłatach administracyjnych, będzie się wiązała z powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w przedmiotowej sprawie znajduje zastosowanie art. 2 pkt. 4 w/w ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, a w związku z tym przedmiotowa czynność cywilnoprawna nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z uwagi na powyższe stanowisko Podatnika w przedmiocie zapytania objętego niniejszym wnioskiem jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę.

Odpowiedzi udzielono na podstawie stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Na dzień wydania niniejszego postanowienia w sprawie będącej przedmiotem interpretacji nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie przy ul. Wiślnej 7 za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 14a § 4 oraz art. 236 § 2 pkt. 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa w zw. z art. 4 ust. 1 w/w ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz zmianie niektórych innych ustaw).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj