Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VUR2/443-40/07/MK
z 30 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VUR2/443-40/07/MK
Data
2007.08.30



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
korekta podatku
pomoc zagraniczna
rejestracja umowy
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy Spółka jest uprawniona do dokonania korekt podatku VAT, które to korekty prowadziłyby do zastosowania przez Spółkę stawki 0 % podatku VAT ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 13.06.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka w dniu 18.10.2004r. zawarła umowę z Miastem Jelenia Góra, gdzie Strony określiły jej przedmiot jako „wykonywanie robót związanych z : Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Jeleniej Górze – Modernizacja oczyszczalni ścieków z budową stacji kompostowania osadu PROJEKT: 2002/PL/16/P/PE/033-02”. Usługi Spółki są wykonywane w ramach umowy – w związku z zawarciem porozumienia z dnia 30.06.2003r. z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W wyroku z dnia 29.08.2006r. sygn. akt III SA/Wa 3028/05 w sprawie skargi Miasto zaskarżyło postanowienie o odmowie zarejestrowania umowy na podstawie § 6 ust.3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Miasto jako skarżący, utożsamiało „kontrakt” z porozumieniem z dnia 30.06.2003r. z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.W wyroku stwierdzono, iż: „W ocenie Sądu o prawie do preferencyjnej stawki podatkowej określonej w § 6 ust.1 rozporządzenia nie decyduje data zawarcia umowy w wykonaniu, której dochodzi do nabycia towarów lub usług, ale data zawarcia kontraktu na podstawie, którego podmiot polski otrzymał środki pomocowe. Z tego względu Sąd uznał, że zakupy dokonywane po dniu 1 maja 2004r. za środki pomocowe przyznane w ramach programu ISPA na podstawie porozumień zawartych przed tą datą podlegają opodatkowaniu stawką 0 %”.Sąd dokonał w wyroku wykładni stosowania stawki 0 % VAT uznając, że przepisy określające stawkę mogą odnosić się do innych umów, tj. czynności nie dotyczących konkretnej usługi, do której stosowana byłaby właściwa stawka podatku VAT.W wyniku wydanego prawomocnego wyroku, Urząd Komitetu Integracji Europejskiej dokonał rejestracji Umowy. Miasto stwierdziło w stosownym pismie, skierowanym do Spółki, że zgodnie z w/w przepisami „ zostały spełnione wszystkie warunki do obniżenia stawki podatku od towarów i usług do wysokości 0 % od usług nabywanych za środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej” - żądając tym samym dokonania korekt wystawionych przez Spółkę faktur.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego Podatnik zwrócił się z pytaniem: Czy Spółka jest uprawniona do dokonania korekt podatku VAT, które to korekty prowadziłyby do zastosowania przez Spółkę stawki 0 % podatku VAT ?

Spółka stoi na stanowisku, iż w/w wyrok oraz dokonanie stosownej rejestracji, formalnie przesądza o uprawnieniu do przedmiotowej korekty i zastosowania stawki 0 % podatku VAT.

Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie zważył, co następuje:

Zgodnie z § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970, ze zm.) stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 i 2, oraz w art. 146 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy obniża się do wysokości 0% przy świadczeniu usług przez zarejestrowanych podatników oraz imporcie usług, nabywanych za środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w ust. 3 i 4, jeżeli zawarta została pisemna umowa o świadczenie tych usług, zarejestrowana przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej.

Stosownie z § 6 ust. 2 cyt. rozporządzenia w przypadku świadczenia i importu usług, których nabycie finansowane jest w części ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w ust. 3 i 4 i w części z innych środków finansowych, przepis ust. 1 stosuje się wyłącznie do tej części wartości usługi, która została sfinansowana ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Za środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej, w myśl § 6 ust. 3 cyt. rozporządzenia, uważa się bezzwrotne środki przekazane polskim podmiotom z budżetu Unii Europejskiej na podstawie umów zawartych z Rządem Rzeczypospolitej Polskiej dotyczących:1.Programu Pomocy w Przebudowie Gospodarczej Państw Europy Środkowej i Wschodniej (PHARE), w tym złotowe fundusze partnerskie powstałe w wyniku realizacji tego programu, a także środki, które zostały przekazane polskim podmiotom na podstawie umów zawartych z nimi przed 1 maja 2004 r. na sfinansowanie programów, realizowanych przez te jednostki w ramach Programów Ramowych Unii Europejskiej oraz w ramach innych programów wspólnotowych Unii Europejskiej.2.kontraktów zawartych przed dniem 1 maja 2004 r. w ramach Przedakcesyjnego Instrumentu Polityki Strukturalnej (ISPA).

Z powyższego wynika, że stawkę podatku VAT w wysokości 0% ma prawo zastosować każdy podatnik, który: 1)jest zarejestrowanym podatnikiem, zgodnie z § 2 pkt 3 rozporządzenia,2)świadczy usługi, które są finansowane ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, określonych w § 6 ust. 3 i 4 rozporządzenia, 3)została zawarta pisemna umowa o świadczenie usług , 4)w/w umowa została zarejestrowana przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej.

Mając na uwadze przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny oraz w/w przepisy, Naczelnik tut. Urzędu podziela stanowisko Spółki, iż przedmiotowe faktury powinny być wystawione z uwzględnieniem stawki podatku w wysokości 0% dla wykonanych usług, ponieważ efektem wykonania usług w ramach Umowy było dokonanie przez Miasto płatności środkami pieniężnymi, pochodzącymi z w/w funduszu. W związku z tym Spółka powinna dokonać korekty wystawionych faktur, z zastosowaniem stawki 0 % VAT.

W tym stanie rzeczy postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj