Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-145/07/MIRT
z 2 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-145/07/MIRT
Data
2007.08.02



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług transportowych

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
przewóz międzynarodowy
przewóz towarów
transport drogowy
usługi transportu międzynarodowego
usługi związane ze sportem


Pytanie podatnika
Pytanie Podatnika dotyczy kwestii, czy:1. Usługi transportu towarów z polskiego magazynu do ostatecznego odbiorcy na terenie Polski wykonywane na zlecenie czeskiego kontrahenta posługującego się numerem VAT nadanym w Czechach (przywiezionego uprzednio z Czech do tego magazynu na zlecenie tego samego kontrahenta przez Stronę w ramach usługi wewnątrzwspólnotowego transportu towarów) nie podlegają polskiemu podatkowi VAT jako usługi wewnątrzwspólnotowego transportu towarów zgodnie z treścią art. 28 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.2. Usługi pomocnicze do wewnątrzwspólnotowego transportu towarów wykonane na zlecenie Czeskiego kontrahenta posługującego się numerem VAT nadanym w Czechach nie podlegają polskiemu podatkowi VAT zgodnie z treścią art. 28 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług.


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Z 2006 r., Nr 217, poz. 1590) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 25.04.2007 r. (data wpływu do tutejszego organu 4.05.2007 r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca świadczy na zlecenie kontrahenta z Czech posiadającego numer unijny VAT nadany mu w Czechach następujące usługi:

  1. organizuje transport towarów z Czech do Polski – transport wewnątrzunijny;
  2. następnie na zlecenie czeskiego kontrahenta składuje przetransportowane towary w swoim magazynie, przechowuje je, konfekcjonuje i przygotowuje do dalszej wysyłki na terenie Polski;
  3. następnie zgodnie ze zleceniem czeskiego przedsiębiorcy transportuje komplementowany towar w ilości i asortymencie zgodnym z zamówieniem do wskazanych odbiorców na terenie Polski – transport ten jest dokumentowany krajowym listem przewozowym, do którego dołączony jest Paking List wystawiony przez Czeską firmę.

Czas pomiędzy dostawą z Czech a dostawą do klienta jest bardzo różny, czasami następuje następnego dnia po dostawie, czasami okres ten jest dłuższy, wynika to z potrzeb handlowych odbiorców. Wysyłki są komplementowane z różnych dostaw.

Za powyższe usługi Strona wystawia dwie faktury:

  1. Pierwsza za transport z Czech do prowadzonego przez siebie magazynu zlokalizowanego na terenie Polski – dokumentowanie tego transportu odbywa się na liście przewozowym CMR i jest traktowane jako transport wewnątrzunijny bez podatku VAT;
  2. drugą fakturę składającą się
  1. usługi magazynowania tj. rozładunek, załadunek, przemieszczanie towarów w magazynie, konfekcjonowanie, pakowanie;
  2. składowanie;
  3. koszty transportu – rozwozu tych towarów na terenie Polski;
  4. koszty administracyjne – określane ryczałtowo miesięcznie.

Również te usługi są traktowane jako transport wewnątrzunijny i fakturowane bez podatku VAT.

Pytanie Podatnika dotyczy kwestii, czy:

  1. Usługi transportu towarów z polskiego magazynu do ostatecznego odbiorcy na terenie Polski wykonywane na zlecenie czeskiego kontrahenta posługującego się numerem VAT nadanym w Czechach (przywiezionego uprzednio z Czech do tego magazynu na zlecenie tego samego kontrahenta przez Stronę w ramach usługi wewnątrzwspólnotowego transportu towarów) nie podlegają polskiemu podatkowi VAT jako usługi wewnątrzwspólnotowego transportu towarów zgodnie z treścią art. 28 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
  2. Usługi pomocnicze do wewnątrzwspólnotowego transportu towarów wykonane na zlecenie Czeskiego kontrahenta posługującego się numerem VAT nadanym w Czechach nie podlegają polskiemu podatkowi VAT zgodnie z treścią art. 28 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Podatnika wszystkie opisane powyżej usługi, w powiązaniu ze świadczona pierwotnie usługą przewozu z Czech, stanowią de facto jedną szeroko pojętą usługę logistyczną, obejmującą transport z Czech do Polski, magazynowanie (rozładunek, komplementację dostaw, a następnie załadunek na inne środki transportu) oraz w konsekwencji – dostawę do określonych polskich odbiorców ostatecznych towarów czeskiego kontrahenta, a w związku z powyższym – jako usługa wewnątrzwspólnotowego transportu towarów zgodnie z treścią art. 28 ust. 3 ustawy o VAT (w stosunku do transportu towarów z polskiego magazynu do ostatecznego odbiorcy na terenie Polski na zlecenie czeskiego kontrahenta) oraz jako usługi pomocnicze do wewnątrzwspólnotowego transportu towarów - zgodnie z treścią art. 28 ust. 4 ustawy o VAT (w stosunku do usług opisanych w pkt 2 powyżej) nie podlegają polskiemu podatkowi VAT.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy stwierdza:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej, jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT.

Dla wskazania miejsca opodatkowania transakcji w podatku od towarów i usług istotne jest określenie miejsca jej świadczenia. Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku VAT w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Zgodnie z art. 27 ust. 2 ustawy o VAT w przypadku świadczenia:

  • usług transportowych (pkt. 2 powołanego przepisu) – miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28,
  • usług pomocniczych do usług transportowych (pkt. 3 lit. b powołanego przepisu), takich jak załadunek, rozładunek, przeładunek i podobne czynności – miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.

Artykuł 28 ustawy o VAT określa m. in. sposób opodatkowania tzw. wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów. Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna, z zastrzeżeniem ust. 3.

Stosownie do art. 28 ust. 2 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów rozumie się również usługę, która w całości odbywa się na terytorium jednego państwa członkowskiego, pod warunkiem że ma ona bezpośredni związek z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów.

Zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy o VAT w przypadku gdy nabywca usługi, o której mowa w ust 1 i 2 w/w artykułu, podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Zgodnie z art. 28 ust. 4 ustawy o VAT przepis ust. 3 w/w artykułu stosuje się również odpowiednio do usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. b, jeżeli usługi te są bezpośrednio związane z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów.

Odnosząc powyższe regulacje do przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego stwierdzić należy, iż usługi transportu towarów z polskiego magazynu, przywiezionych uprzednio z Czech w ramach usługi wewnątrzwspólnotowego transportu towarów, do ostatecznego odbiorcy na terenie Polski, wykonywane na zlecenie czeskiego kontrahenta spełniają warunki art. 28 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Usługi magazynowania, rozładunku, komplementacji dostaw, a następnie załadunku na inne środki transportu świadczone przez Podatnika w ramach dostawy towarów od czeskiego kontrahenta Spółki do polskich odbiorców mieszczą się w ramach usług pomocniczych do usług transportowych oraz są bezpośrednio związane z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów. Tak więc na podstawie art. 28 ust 4 ustawy o VAT miejscem ich świadczenia jest terytorium Czech.

Reasumując należy stwierdzić, że miejscem świadczenia przedmiotowych usług jest terytorium Czech, w związku z czym nie podlegają one opodatkowaniu na terytorium kraju.

Mając na uwadze powyższe Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja została dokonana dla konkretnego stanu faktycznego zawartego we wniosku oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14a § 4 oraz art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj